Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

wystarczy zaznajomić się z położeniem wsi polskiej, z tym jaka była polityka rządu do Kwiatkowskiego, i to z jakim opóźnieniem zmiany zaincjowane przez tego ostatniego docierały na wieś. Są relacje o tym jak w czasie kryzysu wyglądał wieć. Przerażające, okrutne, bieda aż piszczy... I chłop zepchnięty na margines...

pozdt

A ja myślę, że i polityczne aspiracje partii chłopskich i element oczywistej, złej sytuacji wsi miały tu równorzędne znaczenie.

Jak zwykle spolegliwie dam się przekonać twym argumentom kolego FSO, tuż po tym jak mi objaśnisz jak to zmieniło się coś w sytuacji wsi w 1938 przed kolejnym strajkiem...

Jakiś ekonomiczny, rozwojowy - cud?

Albowiem tylko polityką można wyjaśnić czemu Witos agitował za odstąpieniem od strajku...

A przecież sytuacja na wsi wciąż była katastrofalna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

z tego co pamiętam Witos przebywal na emigracji. Widzial efekty strajków w '37 r., widzial to jakie skutki [pod względem ofiar] i jakie represje one przyniosly [być może byly wyolbrzmiane ale..] - sprawdzę co o nich pisal w swych pamiętnikach. Powinien dokladnie wiedzieć ilu chlopów bylo pobitych, ilu rannych którzy się nie zglosili do szpitali. Być może to wlaśnie liczba poszkodowanych i sama postawa wladz [kij] przekonala go o bezsensowności tej metody walki.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

z tego co pamiętam Witos przebywal na emigracji. Widzial efekty strajków w '37 r., widzial to jakie skutki [pod względem ofiar] i jakie represje one przyniosly [być może byly wyolbrzmiane ale..] - sprawdzę co o nich pisal w swych pamiętnikach. Powinien dokladnie wiedzieć ilu chlopów bylo pobitych, ilu rannych którzy się nie zglosili do szpitali. Być może to wlaśnie liczba poszkodowanych i sama postawa wladz [kij] przekonala go o bezsensowności tej metody walki.

pozdr

Spróbuję naprowadzić:Witos miał całkiem dobry ogląd spraw międzynarodowych i ogólnej atmosfery, na samą decyzję o odejściu od strajku miała wpływ sytuacja w Czechosłowacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

chwilo dostępu do źródel nie mam [do pracy skąd piszę dojeżdżam z dzialki, nie z domu], lecz zastanawia mnie jedno. Jeżeli mial ogląd w sytuacji międzynarodowej to pewnie musial wiedzieć, jaka jest postawa rządu [wladz] Polski, czyli doskonale musial wiedzieć o pretensjach o Zaolzie. Samemu będać na emigracji musial mieć do tego jednoznaczny stosunek. I znów kwestia polityczna - czy strajki by nie zostaly zakatlogowane pod ustępy o oslabianie obronności kraju...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witaj;

chwilo dostępu do źródel nie mam [do pracy skąd piszę dojeżdżam z dzialki, nie z domu], lecz zastanawia mnie jedno. Jeżeli mial ogląd w sytuacji międzynarodowej to pewnie musial wiedzieć, jaka jest postawa rządu [wladz] Polski, czyli doskonale musial wiedzieć o pretensjach o Zaolzie. Samemu będać na emigracji musial mieć do tego jednoznaczny stosunek. I znów kwestia polityczna - czy strajki by nie zostaly zakatlogowane pod ustępy o oslabianie obronności kraju...

pozdr

I znów kwestia polityczna - czy strajki by nie zostaly zakatlogowane pod ustępy o oslabianie obronności kraju...

Chyba utrafiłeś w sedno, moim zdaniem właśnie takiej klasyfikacji,; a w konsekwencji i odpowiedniej reakcji; obawiał się Witos stąd jego parcie do odwołania samego strajku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

hmmm... Witos byl wielkim realistą, pamiętal co dzialo się w czasach brzeskich [nie jest do końca pewne, ale "Cat" twierdzi, że Pilsudski próbowal go kokietować], mając w pamięci brutalność policji w '37... W czasach strajków w '38, nie zdziwilbym się jakby na chlopów napuszczono wojsko. Jest tylko jeden problem - co ma strajk chlopski do oslabiania obronności państwa? Bo przecież zajęcie kilku wsi i miast w Czechach [Czechoslowacji] nie wymaga wielkiego mobilizowania jednostek, tym bardziej, że walk ciężkich nikt się nie spodziewal.

Efektem planowanych strajków - bylyby pewnie ofiary w setkach. Jak masz dostęp gdzieś do wspomnień Witosa i móglbyś zacytować - bylbym wdzięczny. Ja mam dwa tomy wspomnień w domu, a będę w nim dopiero w nd. wieczorem. Moim zdaniem wyjaśnienia trzeba tam szukać. Powinien także Witos podawać liczbę ofiar i poszkodowanych w strajkach w '37 dalece różną od wersji rządowej.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obchody Święta Ludowego w 1936 roku stały się jawną manifestacją antysanacyjną. W Rzeszowie manifestowało 60 000 chłopów, w Limanowej 50 000, w Jarosławiu 45 000, w Nowosielcach aż 150 000.

2 lica 1936 roku od kul policji w Krzeszowicach ginie 5 manifestantów. 15 sierpnia policja zastrzeliła 2 chłopów w Wierzchosławicach.

W odpowiedzi na niezadowolenie sanacja organizuje aresztowania działaczy SL i pacyfikacje wsi, szczególnie drastyczne na Lubelszczyźnie. Ginie 6 chłopów.

W marcu 1937 roku policja rozpędza manifestację w Racławicach. Ginie 2 chłopów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

widząc jakie ofiary i ile zbitych pochłaniały kolejne strajki, nie doprowadzając w zasadzie do niczego - to mu się nie dziwię. Reakcja władz była zawsze jednaka - kule i policja. Bo manifestacje były antyrządowe... Tak jakby ołów był najlepszym środkiem na rozpalone nastroje...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ubawiłem się setnie czytając powyższy post...

Kolega FSO nie odrobił jednak lekcji ze znajomości wspomnień Witosa, a szkoda.

Poza retoryką antysanacyjną, kolega może wnieść coś nowego do dyskusji?

To ja zapytam się wprost: gdzie w swych wspomnieniach Witos wyraża opinię, że jego zdanie co do strajków zmieniło się wskutek reakcji władz w postaci "kule i policja".

Prosiłbym by kolega FSO zacytował odpowiednie fragmenty z Witosa, bądź jego współpracowników.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tego okresu nie mam, więc jeśli łaska to zamiast "setnego śmiania" można prosić o fragmencik?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Atoli posiada kolega FSO informacje o reakcji Witosa na strajki ekonomiczne z lat 1932-1933 i ówczesne ofiary.

Czy wtedy Witos był za przerwaniem akcji wskutek reakcji władz i policji?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tylko zupełnie inna była sytuacja w roku '32 i '33 a inna w '36. Także dla samych struktur PSL - które oberwały swoje w czasie procesu brzeskiego. Przecież strajk oznaczał więzienia i akcje policji. co także oznacza sądy i wyroki...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiem...

Strajki w latach 1932-1933 nie oznaczały sądów i wyroków?

Kolega potrafi to udowodnić.

Niezależnie od innej sytuacji moje pytanie pozostaje:

jaka była reakcja Witosa na strajki ekonomiczne z lat 1932-1933 i ówczesne ofiary.

Na ten temat kolega FSO ma przecież wiedzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.