Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
pepe289

Na poszukiwanie czołgów II Wojny Światowej

Rekomendowane odpowiedzi

Turek92   

Przez moją wieś (Osówko gm. Karsin) i okolice front przeszedł 3 razy... leży tutaj mniej więcej 5-6 czołgów i cała przyczepa amunicji której strach ruszać pod płotem sąsiada... 2 lata temu ze szwagrem pojechałem szukać czołgu z opowiadań dziadka... dokopaliśmy się do gąsienicy gdyż czołg był pod kątem 45 stopni...

Aż miło było popatrzeć na ruskie żelastwo :)

około 200 metrów od mojej chaty była linia oporu raz wykorzystywana przez wojsko Niemieckie potem znów przez ZSRR i tak w kółko... widać do dzisiaj zawalone okopy, dziury od pocisków moździerzowych itp... u mojego dziadka stacjonował mały oddział niemiecki złożony z 2 czołgów i kilkudziesięciu żołnierzy, niemcy wybudowali kanalize pod całą miejscowościa ale nie ukończyli jej tak jak 500 m ode mnie zaczeli budować szosę której także nie ukończyli... Czekam teraz na wykrywacz metali z Allegro i będzie jazda :)

Smaka chyba komuś narobiłem hehe

Informacje sprawdzone w 80% z opowiadań 3 osób które miały około 6-10 lat oraz z ich notatek po ich ojcach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Turek92   

To jest jedyny czołg do jakiego się dokopaliśmy ;/

znaleźliśmy jeszcze 2 duże obiekty nawet bardzo ale na takim terenie że z łopatkami nic nie zdziałamy xD

W innych miejscach nic ciekawszego nie znaleźliśmy (chodzi o czołgi nie zniszczone lecz zakopane przez miejscowych...) same zapadły się na łąkach, bagnach. W 1 tylko miejscu kiedy (staje sie to bardzo zadko) opadnie mocno woda to idzie jeszcze kawałek lufy dojrzeć... Super okolica ale fatalnie tu się czegoś dokopać ;/ albo ludzie zakopali po wojnie albo zapadło się na bagiennym podłożu ;/ załamka....

A takie miałem chęci ;p

Mam małe pytanko...

Nie rozpoznałem czołgu radzieckiego...

Może mi ktoś przybliżyć jakie pojazdy pancerne jeździły po moich okolicach?? Woj. Pomorskie

powiat Kościerski / Chojnicki

prosiłbym o radzieckie jak i niemieckie jeśli można :)

Nie mogę się tego nigdzie doszukać...

Z góry dzięki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mam pytanie. Poza dywizjami pancernymi były w WH też bataliony pancerne. Czy ktoś zna wyposażenie i szlak bojowy 13 batalionu pancernego ? Tak lata 1942 -44

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

W drugiej połowie lat 80-ych prowadziłem grupę po Beskidzie Niskim w ramach kursu Organizatorów Turystyki PTTK (to był taki pilot, tyle że kasy za swą robotę brać nie może). Myśmy ich szykowali do organizowania grup w górach niewysokich, orientacja w terenie rzecz ważna, więc szukaliśmy rejonów, gdzie znakowanych szlaków nie było. Trafiłem gdzieś w okolice Przełęczy Dukielskiej, tzw. Doliny Śmierci z 1944 roku. Na stoku jednego wzgórza można było doskonale rozpoznać stanowisko artyleryjskie - chyba haubica, może moździerz. Po 50 latach poniewierały się tam resztki oporządzenia, znalazłem dość charakterystyczny fragment filtra do niemieckiej maski pgaz - stąd mój wniosek, że to było stanowisko niemieckiej artylerii.

Pokazałem to kursantom, opowiedziałem o bitwie dukielskiej, Słowackim Powstaniu Narodowym i idziemy dalej, w dół. Jakaś mizerna ścieżka, prawie niewidoczna, ale teren łatwy, stok łagodny, idziemy ławą.

W pewnym momencie zauważam charakterystyczne metalowe pręty, wystające z gruntu. Kilka miesięcy wczesniej wyszedłem z wojska, nie mam wątpliwości - to końcówki min przeciwpiechotnych. Pomiędzy nimi powinny być rozciągnięte druty, pociągnięcie za drut ma wywołać wybuch. Drutów teraz nie ma, ale co będzie, gdy ktoś kopnie pręt?

Zebrałem grupę, pokazałem, o co chodzi i poprosiłem, byśmy szli gęsiego, jeden za drugim, tą ledwo widoczną ścieżką

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że skądś wyłowili Valentine'a... a w "Było nie minęło" szukali zatopionej wczesnej wersji Pz.KpfW.IV.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Domin321   

Witam wszystkich.

Jestem poszukiwaczem wszystkiego co pochodzi z czasów I i II wojny światowej, znalazłem już wiele przedmiotów, ale zawsze chciałem znaleźć czołg. Zaczynam od zera jak chodzi o tą broń zagłady, więc jeżeli macie namiary na jakieś czołgi ,którym nikt się nie interesuje: czy to w jeziorze czy pod ziemią, to proszę o jak najszybszy kontakt. Proszę o jak najbardziej możliwe dokładne namiary.

Dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.