Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Motyw rewolucji, buntu, powstania w malarstwie

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

Samo słowo rewolucja oznacza mniej-więcej przewrót, wprowadzenie zasadniczych zmian w różnych dziedzinach.

Rewolucja to odejście od panującego porządku i wejście na drogę nowej, lepszej przyszłości. Rewolucja zwykle przebiega gwałtownie, w historii najsłynniejszymi rewolucjami są Wielka Rewolucja Francuska i Rewolucja Październikowa. To tyle tytułem wstępu.

A jak przejawiał się ten topos w sztuce malarskiej?

Chyba każdy kojarzy dzieło Delacroixa Wolność wiodąca lud na barykady. Na tym obrazie wolność została uosobiona pod postacią kobiety. Jest to kobieta silna, dzierżąca w ręku broń, która prowadzi za sobą wszystkich ludzi gotowych walczyć za wolność, równość i braterstwo. Ci, którzy przeżyli kroczą dalej za "Wolnością", polegli zaś mają na twarzy pomieszany wyraz bólu, które przynosi wojna, walka i śmierć, z nadzieją na lepsze jutro ich towarzyszy broni i radością, że polegli za słuszną sprawę.

Na obrazie możemy dostrzec samego autora.

Jakie Wy znacie przejawy motywu buntu, rewolucji i powstania w malarstwie? Przedstawcie te dzieła, spróbujcie zinterpretować, wyraźcie swoją opinię.

Zapraszam do dyskusji. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Bunt?

To moim faworytem jest malowidło Goi "2 maja 1808" zwany też "Szarzą Mameluków."

Niezwykle dynamiczny obraz. Kłębowisko niemal zwierzęcej przemocy i zabijania.

Edytowane przez Qrosava

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

A zwróciłeś, Gregu, uwagę na postać w lewym dolnym rogu? :) Szczerze mówiąc średnio mi się ona podoba, gdyż wygląda jakby była, hmm.. nieproporcjonalna? Sam nie wiem... coś mi "zgrzyta" jak patrzę na tę postać. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nie jestem w stanie przywołać z pamięci tej postaci, ale wierze na słowo. Goya często stosował deformacje, zwykle zwiększało to dynamizm jego dzieł.

Sam obraz jest bardzo dynamiczny i co zwróciło moją uwagę, patrząc na niego nie sposób odróżnić tych "dobrych" od "złych". Jest to o tyle dziwne, że to malowidło to (wraz z "Trzeci maja") było łapówka, która miała go wkupić z powrotem w łaski Burbonów. Wszyscy są w takim samym szale zabijania. Tam jest tylko przemoc, nie ma niczego wzniosłego. Jest ból, śmierć i krew.

W porównaniu z Goją Delacroix ze swoim komiksowym obrazem jest łgarzem. Pokazuje szlachetność przemocy, podczas gdy przemoc i walka to strach, cierpienie, bród i odór rozkładających się ciał.

Delacroix znacznie bardziej był prawdziwy w "Tratwie Meduzy", ale to juz inny temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Moja opinia jest taka:

Goya - prawdziwe oblicze wojny;

Delacroix - "wiara" we wzniosłe idee przyświecające walkom ukazana na obrazach.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Dokładnie dlatego wolę Goyę bo to prawda.

Delacroix to propaganda.

(Cały czas odnoszę sie do tych dwóch obrazów a nie do całej twórczości obu artystów)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Gregu, ta propaganda mogła dodawać otuchy, wiary i ujrzenia o co się walczy. :) Ale bądźmy szczerzy: ilu takich zwykłych wojaków, rewolucjonistów widziało obraz(y) Delacroixa i padało ofiarami tej "propagandy"? :)

Takie obrazy jak ten Delacroixa też były potrzebne. :horse:

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ależ to nie była propaganda przeznaczona dla wojaków!

Ona była przeznaczona dla burżujów, którzy dzięki rewolucji dorwali się do koryta i potrzebowali uwznioślić ten proces. Oglądali i mogli poczuć się lepiej, "Toż nie walczono o przywileje, ale o WOLNOŚĆ!" A nasze powodzenie jest właśnie efektem tej wolności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Jak to powiedział Delacroix o omawianym przeze mnie dziele:

jeśli nie udało mi się odnieść zwycięstwa dla ojczyzny, przynajmniej namaluję dla niej obraz

Sam autor wobec rewolucji lipcowej był nastawiony sceptycznie. Ten obraz to pomieszanie rzetelnej relacji z retoryką, propagandy ze stanem rzeczywistym. On przedstawił wojnę, jako działanie całego społeczeństwa w imię wspólnego dobra i pięknych wartości. Przedstawił społeczeństwo, które w walce o własne dobro nie ucieknie nawet od wojny.

A sam tytuł - Wolność wiodąca lud na barykady. Hmmm.. może i brzmi chwytliwie i propagandowo.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rutra   

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum, a to mój pierwszy post.

Matura tuż tuż, więc zabrałem się za pisanie prezentacji maturalnej z języka polskiego. Temat "Rewolucja jako temat sztuki i literatury. Omów na wybranych przykładach". Z literaturą nie ma problemu, wybrałem "Nie-boska komedia", "Przedwiośnie" i "Tango". Mam pytania odnośnie sztuki. Pomyślałem sobie aby wybrać coś związanego z rewolucją francuską. Takim charakterystycznym dziełem jest "Wolność wiodąca lud na barykady" Eugène Delacroix. Drugim dziełem sztuki jakie planuje zamieścić w swojej prezentacji jest płaskorzeźba "Marsylianka" François Rude. Zastanawiam się nad jeszcze 1-2 dziełami. Co byście mi mogli polecić? Chodzi mi o dzieła sztuki dotyczące rewolucji francuskiej, abym omawiając sztuke w kilku zdaniach wstępu opisał rewolucje francuską.

Chciałbym też się zaopatrzeć w jakąś książke, w której opisane by były poszczególne dzieła sztuki. Chodzi mi o coś takiego jak np. interpretacja dzieł epoki romantyzmu, lub rewolucji. Chciałbym z tego typu książki skorzystać i umieścić ją w bibliografi. Czy mógłby mi ktoś doradzić książke, chodzi mi o tytuł i w miarę możliwości link do sklepu internetowego, w którym mógłbym ją kupić.

Z góry dziękuje :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu kilka przykładów:

Rewolucja Francuska: jej obraz w sztuce i kulturze

A. Thibaudet "Historia literatury francuskiej. Od Rewolucji Francuskiej do lat trzydziestych XX wieku"

R. Bochenek-Franczakowa "Powieść francuska w dobie rewolucji", "Życie Literackie" 1989 nr 28

taż, "Powieść francuska w okresie rewolucji", "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego" 1995 nr 970

http://www.scribd.com/doc/50897588/A%C5%82patow-Micha%C5%82-HISTORIA-SZTUKI-t4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rutra   

A te dwie książki "Od Rewolucji Francuskiej do lat 30 XX wieku" i "Powieść francuska w dobie rewolucji" to odnosi się do sztuki? Szukam książki gdzie byłaby analiza dzieł "Wolność wiodąca lud na barykady", "Marsylianka" i jeszcze bym sobie wybrał "Zdobycie Bastylii" + ew. jakiś jeszcze jeden obraz.

Nie wiem, zamówiłbym taką w/w książke przez internet.

Edytowane przez Albinos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Pamiętam podręcznik Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego pt. "Sztuka i czas" (bodaj z 4 części). Każdy okres był przedstawiany w ten sposób: krótkie omówienie (rys historyczny), następnie zabytki: architektura, malarstwo i rzeźba. Był on bogato ilustrowany, a na końcu podręcznika dodatkowo znajdowały się kolorowe ilustracje zabytków omawianych epok. Z podręcznika tego korzystaliśmy jako uzupełnienie na historii sztuki w plastyku. O interesującym Cię okresie znajdziesz też u K .Estreichera w jego "Historii sztuki w zarysie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rutra   

Przeglądnąłem właśnie ebooka "Historia sztuki w zarysie" ale to nie to. Tu nie ma analizy dzieł, które mnie interesują. Nie wiem, może w przyszłym tygodniu wybiorę się gdzieś do jakiegoś większego miasta do empiku i coś poszukam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować przejrzeć:

J. Starzyński "O romantycznej syntezie sztuk. Delacroix, Chopin, Baudelaire"

J. Starzyński "Romantyzm i narodziny nowoczesności. Stendhal, Delacroix, Baudelaire"

W. Friedlander "Od Dawida do Delacroix"

H. Morawska "Francuscy pisarze i krytycy o malarstwie 1820-1876" t. 1-3

http://www.histoire-image.org/site/oeuvre/analyse.php?i=234

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.