Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

Witkacy zasłynął jako malarz, rysownik, fotografik i ekscentryk. ;) Był członkiem grupy awangardowej Formiści, twórcą własnej formy portretowej.

Witkacy był synem krytyka sztuki, malarza i twórcy stylu zakopiańskiego. W latach 1905-10 studiował na krakowskiej ASP. Odbywał podróże do Rosji, Niemiec, Włoch, Francji. W latach 1904-1909 powstał cykl "Przedwiośnie", gdzie uwidocznił się wpływ młodopolskiego malarstwa.

Zasłynął także jako twórca teorii "Czystej Formy".

W tym temacie zapraszam do dyskusji o tej postaci, zadawania pytań, udzielania odpowiedzi, wyrażenia własnego zdania, dzielenia się informacjami. Napiszcie jakie są Wasze ulubione dzieła tego artysty i dlaczego. :D

Osobiście podoba mi się większość jego dzieł, jednak w szczególności upodobałem sobie Portret kobiety z 1929 roku.

Zapraszam do aktywności. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Warto wspomnieć o tym, że Witkacy dokonał własnego podziału sztuk na:

1.Złożone, czyli poezja i teatr

2.Jednorodne, czyli malarstwo (linia i kolor) oraz muzyka (dźwięk).

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Warto wspomnieć o tym, że Witkacy dokonał własnego podziału sztuk na:

1.Złożone, czyli poezja i teatr

2.Jednorodne, czyli malarstwo (linia i kolor) oraz muzyka (dźwięk).

Q

Chyba bardziej znany jest jego podział, w zależności od użytych używek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

No cóż Witkacy uważał, że wszystkie używki mają ogromny wpływ na postrzeganie świata i mają ogromne znaczenie dla samego procesu twórczego.

Doskonale widzimy na przykładzie jego twórczości, jak używki zmieniają postrzeganie świata i ludzi. Część jego obrazów jest realistycznych a na niektórych postaci są skrajnie zdeformowane. Aby zobrazować powyższe stwierdzenia wystarczy spojrzeć na portrety Neny Stachurskiej jego autorstwa - każdy zupełnie inny.

Nie stronił od kokainy, pejotlu, meskaliny. Jednak istnieje opinia iż Witkacy nie był narkomanem. Ponoć on chciał jedynie eksperymentować, to było jego zakrojone na ogromną skalę przedsięwzięcie, które kontrolował...

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Qrosawa napisał:

1.Złożone, czyli poezja i teatr

2.Jednorodne, czyli malarstwo (linia i kolor) oraz muzyka (dźwięk).

Brakuje mi tu architektury. W końcu wymyślić styl zakopiański i wmówić góralom, że jest ich "od zawsze", to chyba największe osiągnięcie artystyczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   
W końcu wymyślić styl zakopiański

O ile dobrze pamiętam, to "Witkacy-ojciec" wymyślił styl zakopiański. :) To on właśnie zmienił zwykłą górlaską chatę w willę. Powstała nowa moda, po stworzeniu Kolby (1892r.) posypały się zamówienia na domy w tym stylu. Był on swoistą przeciwwagą dla stylu alpejskiego. Jednak u progu XX wieku jego popularność drastycznie zmalałam, a wkrótce styl zakopiański niemal zniknął. Styl zakopiański miał być bardzo polski, stać się wręcz stylem narodowym. Cóż, nie udało się. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Też Stasio. A ja zawsze byłem przekonany, że to on. Kojarzył mi się z górami. Po przeczytaniu "622 przypadków ..." miałem awersję do chodzenia po lasach nocą. Jakoś ciągle mi tkwił w głowie Bungo i świerkowa gałąź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mieczysław Limanowski, z racji choroby płuc trafił do Zakopanego, a tam do domu Witkiewiczów, gdzie zajął się nauką młodego Stanisława Ignacego.

Preceptor natrafił na monografię Wiktora Uhliga "Geologie des Tatragebirges", co na tyle go zainspirowało by poznać Tatry, zatem z młotkiem wyruszył w góry. Zbierał minerały, próbki geologiczne, również okazy fauny i flory. W tych wyprawach często towarzyszył mu zarówno ojciec jak i syn: Witkiewiczowie. Młody Witkiewicz wiele ze znalezisk szkicował.

Oto w muzeum Tatrzańskim roku 1903 uczestnicy wiedeńskiego Międzynarodowego Kongresu Geologicznego zapoznali się z taką interpretacją szczątek

prehistorycznego zwierza:

witkacy.jpg

Jak nazywał się ów zwierz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.