Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Lech Kaczyński Prezydent RP

Rekomendowane odpowiedzi

Chowano królów, ale nie prezydentów RP (ok, bo żaden z nich, do tej pory, nie umarł) - stolicą RP jest jednak Warszawa, ergo prezydent RP winien być pogrzebany na Powązkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Lech Kaczyński nie był prezydentem moich marzeń. Nie bardzo przystawał do mojego konserwatywno-liberalnego oglądu Świata, ale i tak uważam, że był najlepszy z tych którzy piastowali ten urząd.

Ale nie o tym chciałem napisać.

Docierają do mnie tylko wyrywkowe wieści z kraju. Jednak to co do mnie dociera sprawia, że przecieram oczy ze zdumienia.

Dostaje sporo maili od znajomych. Dzisiaj kumpel przysłał takie coś:

A jeszcze tygodni temu przysyłał mi dowcipy dotyczące prezydenta, których poziom .. z resztą sami wiecie.

Kiedy mam okazje gmeram w necie. To mój jedyny kontakt z krajem. Wchodzę na strony różnych czasopism, ale też na popularne portale. I co widzę? Wszędzie panegiryki na cześć Lecha i Marii Kaczyńskich. Dowiaduję się, że Prezydent był obdarzony niepoślednim poczuciem humoru, był osoba niezwykle ciepłą, był erudytą i jeszcze wiele innych wspaniałych rzeczy. Zdjęcia dobrane są niezwykle starannie. Emanuje z nich ciepło i spora doza dostojeństwa.

I czuje pewien niesmak. Niestety jak na swój wiek nadal mam niezłą pamięć i pamiętam jakie teksty i jakie zdjęcia zamieszczały redakcje jeszcze nie tak dawno.

Jeśli prywatny człowiek czuje żal i zmienia zdanie w prywatnych kontaktach to mogę uwierzyć w szczerość zmiany. Jeśli robią to redakcje poczytnych tygodników, czy popularnych portali internetowych to mi to śmierdzi zwykłym koniunkturalizmem, żeby nie powiedzieć ordynarnym kurestwem.

I robi mi się przykro.

A może jestem za bardzo zasadniczy.

I jeszcze ostatnia myśl.

Mam wrażenie, że gdyby Tusk grobnął się w równie efektowny sposób to nawet Kurski chwaliłby jego dziadka.

Niestety gregski znowu się muszę z Tobą zgodzić.

To jest szopka. I po paru dniach, tak będzie.

Przy okazji, bo nie wiem, gdzie pochowany jest Gabriel Narutowicz?

Edytowane przez widiowy7

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Również uważam, że to już jest przesada. Wychodzi z tego, że każdy w przyszłości prezydent kraju, jaki on by nie był (bo Lecha Kaczyńskiego to strasznie krytykowano), ale wystarczy że zginie śmiercią tragiczną to już go chowamy na Wawelu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to ujął prof. Andrzej Romanowski:

Opłakuję śmierć prezydenta mojego państwa, ale jestem kategorycznie przeciwny idei pochowania Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu.

To nie ulega dla mnie najmniejszej wątpliwości z pięciu przyczyn. Po pierwsze, na Wawelu nie leży żaden z polskich prezydentów, ani Mościcki ani Narutowicz. To nekropolia królewska. Po drugie, trzeba otwarcie zadać pytanie, czy Lech Kaczyński jest takim samym bohaterem narodowym jak Piłsudski? Nie jestem pewien, czy większość społeczeństwa podziela to zdanie. Po trzecie, gdy w latach 90 tych symbolicznie chowano w Polsce najbardziej tragicznego naszego władcę Stanisława Augusta - nikomu poza garstką ludzi - nie przyszło na myśl, by chować go na Wawelu. Choć to nekropolia królów. Po czwarte, zawsze słyszeliśmy od władz kościelnych, że na Wawelu nie ma już miejsca. Po piąte, nasi bohaterowie narodowi Piłsudski czy Sikorski nie zostali pochowani wraz z żonami.

Wydaje mi się, że właściwszym miejscem pochówku Lecha Kaczyńskiego byłaby katedra św. Jana w Warszawie.

[ http://wyborcza.pl/1,105766,7767881,Bp_Pie...zdecydowac.html ]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak chowali tam Piłsudskiego też Warszawa była stolicą Polski. Kilku ostatnich królów też zostało pochowany w Krakowie, a nie w Warszawie, mimo, że była rzeczywistą stolicą Polski.

Prezydent wreszcie zginął pełniąc służbę publiczną, nie jeden pochowany na Wawelu zginął inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Jarpenie królów pochowano gdy Wawel nie był jeszcze takim symbolem, a prezydenci spoczywają w Warszawie. po zabójstwie Narutowicza nikomu nie przyszło nawet do głowy aby pochować do na Wawelu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Po pierwsze, na Wawelu nie leży żaden z polskich prezydentów, ani Mościcki ani Narutowicz.

Nie leżą tam tylko królowie, są poeci, jest Poniatowski, jest Sikorski i Piłsudski.

Po drugie, trzeba otwarcie zadać pytanie, czy Lech Kaczyński jest takim samym bohaterem narodowym jak Piłsudski?

Jest większym, bo nie podniósł nigdy ręki na Majestat RP.

Po trzecie, gdy w latach 90 tych symbolicznie chowano w Polsce najbardziej tragicznego naszego władcę Stanisława Augusta - nikomu poza garstką ludzi - nie przyszło na myśl, by chować go na Wawelu. Choć to nekropolia królów.

Cóż to za argument? Wg mnie błąd, miejsce króla wraz z innymi królami.

Po czwarte, zawsze słyszeliśmy od władz kościelnych, że na Wawelu nie ma już miejsca.

Kard. Dziwisz tak mówił?

Po piąte, nasi bohaterowie narodowi Piłsudski czy Sikorski nie zostali pochowani wraz z żonami.

Ich żony nie zmarły pełniąc funkcję publiczną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Dobra dajmy temu spokój, jest jak jest i nic na to nie poradzimy a teraz mamy żałobę więc uszanujmy pamięc tych 96 osób które straciły życie pod Smoleńskiem.

Miłej nocy wszystkim życzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak czy siak kwestia wawelska podzieliła nawet nas i wyobraźcie sobie jak dzieli społeczeństwo. Jedni uważają, że para prezydencka powinna spocząć na Wawelu, inni - nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niestety gregski znowu się muszę z Tobą zgodzić.

To jest szopka. I po paru dniach, tak będzie.

Przy okazji, bo nie wiem, gdzie pochowany jest Gabriel Narutowicz?

Narutowicza pochowano w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Co do miejsca pochówku prezydenta Kaczyńskiego - przesadzono, swoiste są słowo (w jednym z telewizyjnych wywiadów) prof. Staniszkis, która uzasadniała to tym, że Kaczyński miał pewną wizję Polski stąd miejsce na Wawelu jest tym odpowiednim.

Z pewnym rozczarowaniem stwierdzam, żę narodziła się nowa tradycja... po Noblu dla Obamy, zaczyna się dostawać zaszczyty nie za to czego się dokonało, ale już za zamiary.

Prezydent zginął tragicznie i należy mu się zaduma i szacunek należny głowie państwa, z racji swej funkcji winien spocząć obok innych takich postaci, czyli Mościckiego - co wydawało mi się oczywiste.

Zwłaszcza w perspektywie, że był Warszawiakiem i tu najwięcej dokonał jako prezydent miasta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: masz rację jak rzadko. Pochówek Prezydenta na Wawelu [w sumie chyba za to że zmarl tragiczną śmiercią] jest lekką przesadą. Zupelnie z boku - sama zgoda zależy od wladz kościelnych - ciekawe dlaczego, każdy który zmarl tragiczną śmiercią nie jest pochowany na Wawelu, mimo tego, że byl znanym / bardzo znanym politykiem? Kolejne pytanie - czy gdyby w tym rejsie zginąl W.J. to też by byl pochowany na Wawelu, tylko dlatego, że rodzina i/lub osoby z jej otoczenia by to zaproponowaly? Wątpię i to bardzo mocno.

Osobną sprawą jest to, że Wawel podzielil gros spoleczeństwa - na tych którzy uważają, że trzeba i nie trzeba. Wawel jest miejscem pochówku królów i wielkich, naprawdę wielkich ludzi. a nie każdego kto zmarl w wyniku katastrofy.

W kwestii samego Dziwisza - bardzo wyraźnie pokazuje kogo lubil, kogo nie lubil, bodajże kilka lat wstecz bylo zamieszanie gdzie pochować Milosza [?, w każdym razie wielkiego poetę]. Strona kościelna twierdzila, że nie ma miejsca, że się nie zgadza...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

secesjonista: masz rację jak rzadko. Pochówek Prezydenta na Wawelu [w sumie chyba za to że zmarl tragiczną śmiercią] jest lekką przesadą. Zupelnie z boku - sama zgoda zależy od wladz kościelnych - ciekawe dlaczego, każdy który zmarl tragiczną śmiercią nie jest pochowany na Wawelu, mimo tego, że byl znanym / bardzo znanym politykiem? Kolejne pytanie - czy gdyby w tym rejsie zginąl W.J. to też by byl pochowany na Wawelu, tylko dlatego, że rodzina i/lub osoby z jej otoczenia by to zaproponowaly? Wątpię i to bardzo mocno.

Osobną sprawą jest to, że Wawel podzielil gros spoleczeństwa - na tych którzy uważają, że trzeba i nie trzeba. Wawel jest miejscem pochówku królów i wielkich, naprawdę wielkich ludzi. a nie każdego kto zmarl w wyniku katastrofy.

W kwestii samego Dziwisza - bardzo wyraźnie pokazuje kogo lubil, kogo nie lubil, bodajże kilka lat wstecz bylo zamieszanie gdzie pochować Milosza [?, w każdym razie wielkiego poetę]. Strona kościelna twierdzila, że nie ma miejsca, że się nie zgadza...

pozdr

Jak to miło, że powrócił stary, dobry FSO - z którym mogę się; jak to nierzadko bywało; nie zgodzić.

Spory wokół Miłosza... skoro jak sam powiadasz:

sama zgoda zależy od wladz kościelnych

To przypomnij nam wszystkim gdzie spoczywa Miłosz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.