Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
alika

IRA

Rekomendowane odpowiedzi

alika   

Konflikt religijny, który tak naprawdę podłoże ma w polityce wcale się nie skończył, choć oficjalne polityczne kroki zostały podjęte 3 lata temu. Dziś w Belfaście nie mówi się o zamachach, które wciąż mają miejsce. Nie mówi sie tez o tym, że IRA wciąż istnieje i szykuje sie do kolejnych zmachów. Zobaczci tu: http://londynek.net/czytelnia/article?jdne...7&cat_id=47 podobnie jest z przeciwnymi organizacjami protestanckimi takimi jak UDA czy UFF. Polityczna poprawność wymaga jednak przemilczenia tych kwestii, aby nei siać paniki w kraju, który juz nie chce walk. Oczywiście istnieją fanatycy, którzy wciąż chcą walczyc o swoje, ale wyjatek potwierdza regułę, teraz to juz tylko walka między gangami...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Belfaście nie mówi się o zamachach, które wciąż mają miejsce

To tak gwoli uściślenia: ile w tym roku było zamachów bombowych w Belfaście?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że w roku 2010 nie było chyba jeszcze ani jednego... Przynajmniej nic takiego nie usłyszałem, nie przeczytałem. ;) Ostatni jaki kojarzę miał miejsce w listopacie ub.r.

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, link prowadzi do artykułu o muzułmanach... a co to ma do IRA?

Koleżanka powiada, iż w przeciągu niecałego miesiąca w tym roku było 13 zamachów bombowych IRA???

Można prosić o źródło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
shunay   

Info z 12.04.2010r. cyt: Rozłamowa grupa Irlandzkiej Armii Republikańskiej tzw. Prawdziwa IRA (RIRA) przyznała się w poniedziałek do zamachu bombowego dokonanego ostatniej nocy pod koszarami armii brytyjskiej. Samochód eksplodował na przedmieściach Belfastu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Baaa... a gdzie reszta, czyli te dwanaście zamachów?

Albowiem ja doczytałem informację do końca:

" RIRA ponosi odpowiedzialność za kilka zamachów w Irlandii Płn., w tym za zamach w Omagh 15 sierpnia 1998 roku, w którym zginęło 29 osób."

Nie widzę więc możliwości by dokonała 13 zamachów, jak to napisała koleżanka alika:

"Bylo ich 13 od 12 lipca, liczac razem z 4-dniowymi zamieszkami"

Nie widzę też powodów do twierdzenia:

" Nie mówi sie tez o tym, że IRA wciąż istnieje i szykuje sie do kolejnych zmachów"

Gdzie obecna IRA, a gdzie RIRA?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matek446   

Witam. Jestem nowym uzytkownikiem i prosze Was o mala pomoc :)

Poszukuje literatury odnosnie Irlandzkiej Armii Republikanskiej, geneza powstania, historia dzialanosci,

walka z Brytyjczykami itd. Nie jestem specjalista w tej dziedzinie, dlatego licze ze ktos z Was

pomoze mi w tej sytuacji :)

Przepraszam za brak polskich znakow, ale mam jedynie anglojezyczna klawiature.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku podawałem literaturę tyczącą się twórcy IRA:

https://forum.historia.org.pl/topic/12687-michael-collins/page__p__178942#entry178942

Tu linki do anglojęzycznej bibliografii:

http://cain.ulst.ac.uk/bibdbs/index.html

Tu zaś link to bibliografii artykułów w polskiej prasie:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:9RAKE6kt35sJ:rswiatek.webpark.pl/bib.html+IRA+terroryzm+bibliografia&cd=7&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a

O’Brien Brendan IRA

Jackson T.A. Walka Irlandii o wolność

B. Bolechów Terroryzm w świecie podwubiegunowym Przewartościowania i kontynuacje

Moody T.W. Martin F.X. Historia Irlandii

B. Roberts Terror nacjonalistyczny w Irlandii Północnej w latach 1976 - 1996

Marta Petrusewicz, Irlandzki sen : życie Konstancji Markiewiczowej - komendantki IRA (1868-1927)

Bratski Józef Rewolucja irlandzka : Eamon de Valera

Witold Gruszka Szmaragdy nie lubią koloru khaki

Franciszek Bernaś Mrok i Mgła

Grzegorz Swoboda Dublin 1916

Konarski W. Nieprzejednani. Rzecz o Irlandzkiej Armii Republikańskiej Pragmatycy i idealiści : rodowód, typologia i ewolucja ugrupowań politycznych nacjonalizmu irlandzkiego w XX

V. Grotowicz Terroryzm w Europie Zachodniej - w imię narodu i lepszej sprawy

W. Gruszka Konflikt w Irlandii Północnej, przyczyny, przebieg, perspektywy uregulowania

Bobby Sands Jeden dzień w moim życiu

Gruszka W. Ulster się burzy

Hołyst Brunon Terroryzm

W. Krajewski Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Wawrzyniec Konarski Irlandzka Armia Republikańska – etos i formy ekspresji. w: Terroryzm w świecie współczesnym, red. Edward Haliżak, Wiesław Lizak, Leonard Łukaszuk, Eugeniusz Śliwa

Olsson Jan Olof, Sjogren Margareta Niż nad Irlandią

Rękawek Kacper Irlandzka armia kryminalna, "Wprost" 2005, nr 24

Stylińska T. IRA się rozbraja, "Rzeczpospolita" 2001, nr 249.

W imieniu prawa? Antyterroryzm, "Komandos" 1996, nr 10,

Chloupek Ireneusz Operacja "Flavius", "Komandos" 1996, nr 12

Nagła riposta. Akcje specjalne. SAS, "Komandos" 1994, nr 10

Chloupek Ireneusz Tajna wojna w Ulsterze. Irlandia Północna. Część I. "Komandos" 1998 nr 4

Chloupek Ireneusz Tajna wojna w Ulsterze Irlandia Północna. Część II., "Komandos" 1998, nr 5

Szostkiewicz A. London- Derry, "Polityka" 2002, nr 5

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
notkin   

Małe pytanie do Secesjonisty. Którą z tych książek poleciłbyś na dobry początek? Nie jestem miłośnikiem tematu i chciałbym coś co się po prostu dobrze czyta. Ewentualnie mógłbyś wziąć pod uwagę dostępność, bo generalnie większość z tego jest nie do dostania.

Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek... to każdą dostępną. ;)

Osobiście polecałbym jednak poszukać w bibliotece (wymianie bibliotecznej) W. Konarskiego - to bez wątpienia najlepszy specjalista w naszym kraju w tym zakresie.

Podróż w tę tematykę można rozpocząć od: O’Brien Brendan "IRA", dobry syntetyczny obraz historii i działań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
notkin   

Odświeżam temat ;)

Przeczytałem "Szmaragdy nie lubią koloru khaki" i "Ira" O'Briena. Obie książki dają ogólny pogląd na sprawę całego konfliktu. Teraz szukam czegoś co ukazało by może IRA od strony bardziej operacyjnej. Jeśli byłbyś łaskaw rzucić jakiś tytuł. Szukam też czegoś na temat okresu od 2000 r. do dziś.

Ogólnie poluję na "Nieprzejednanych", ale ciężko to dostać. Raz brałem udział w licytacji, ale przegapiłem koniec i mnie przelicytowali.

Pytanie głównie do kolegi Secesjonisty. Z góry dzięki za opowiedz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kapitalna anegdota o konflikcie w Irlandii Północnej zawarta jest w książce Petera Bergera "The Desecularization of the World: Resurgent Religion and World Politics"...

oto na idącego ciemną uliczką w Belfaście wypada z bramy osobnik z bronią w ręku. Przykłada mu do głowy i pyta:

- Jesteś katolikiem czy protestantem?

Napadnięty człowiek wydusza z siebie wreszcie:

- W zasadzie to jestem ateistą.

Opryszek chwilę w milczeniu trawi odpowiedź i wreszcie pyta:

- No dobra, ale jesteś katolickim czy protestanckim ateistą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kapitalna anegdota o konflikcie w Irlandii Północnej zawarta jest w książce Petera Bergera "The Desecularization of the World: Resurgent Religion and World Politics"...

oto na idącego ciemną uliczką w Belfaście wypada z bramy osobnik z bronią w ręku. Przykłada mu do głowy i pyta:

- Jesteś katolikiem czy protestantem?

Napadnięty człowiek wydusza z siebie wreszcie:

- W zasadzie to jestem ateistą.

Opryszek chwilę w milczeniu trawi odpowiedź i wreszcie pyta:

- No dobra, ale jesteś katolickim czy protestanckim ateistą?

:lol: :lol: :lol: :lol: Genialne :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.