Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nestea

tekst

Rekomendowane odpowiedzi

Nestea   

Proszę o pomoc...

A. Przemówienie radiowe Józefa Cyrankiewicza na temat wydarzeń poznańskich z 29 VI 1956 r.

[...] nie trzeba ukrywać faktu, że zbrodniczy prowokatorzy wykorzystali istniejące bezsprzecznie bolączki i niezadowolenie w niektórych zakładach pracy z powodu trudności ekonomicznych [...] decyzja o poprawieniu tych błędów zapadła ze strony rządu i partii jeszcze kilka dni temu. [...]. Nie przeszkodziło to prowokatorom w zorganizowaniu w czwartek demonstracji, którą od dawna przygotowywali także przy pomocy przyjezdnych organizatorów. Na Poznaniu skupiła się cała uwaga ośrodków imperialistycznych, albowiem chodziło o to, aby Poznań, miasto Międzynarodowych Targów i w okresie Targów — uczynić terenem zamieszek. [...] zamierzenia wichrzycieli spaliły na panewce w momencie, gdy zostało to rozeznane przez olbrzymią większość klasy robotniczej, która odcięła się i odstąpiła od następnej fazy demonstracji, od ponurych popisów agentów i prowokatorów, występujących z bronią w ręku i atakujących gmachy publiczne. [...]. Krew przelana w Poznaniu obciążyła wrogie Polsce ośrodki imperialistyczne i reakcyjne podziemie, które są bezpośrednimi sprawcami zajść.[...]. Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podnoszenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny.

B.Opinia Władysława Gomułki o wydarzeniach poznańskich, wygłoszona na VIII Plenum Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej 30 X 1956 r.

Klasa robotnicza dała ostatnio kierownictwu partii i rządowi bolesną nauczkę. Robotnicy Poznania, chwytając za oręż strajku i wychodząc manifestacyjnie na ulice w czarny czwartek czerwcowy, zawołali wielkim głosem: Dosyć! Tak dalej nie można! Zawrócić z fałszywej drogi! Klasa robotnicza nigdy nie chwytała się strajku jako oręża walki o swoje prawa w sposób lekkomyślny. Tym bardziej teraz, w Polsce Ludowej, rządzonej w jej imieniu i w imieniu wszystkich ludzi pracy, nie zrobiła tego kroku lekkomyślnie. Najwidoczniej przebrała się miara. A miary nigdy nie można przebierać bezkarnie. Robotnicy Poznania nie protestowali przeciwko Polsce Ludowej, przeciwko socjalizmowi, kiedy wyszli na ulice miasta. Protestowali przeciwko złu, jakie szeroko zakrzewiło się w naszym ustroju społecznym i które ich również boleśnie dotknęło, przeciwko wypaczeniom podstawowych zasad socjalizmu, który jest ich ideą. [...] Wielką naiwnością polityczną była nieudolna próba przedstawienia bolesnej tragedii poznańskiej jako dzieła agentów imperialistycznych i prowokatorów. Agenci i prowokatorzy zawsze mogą być i działać. Ale nigdy i nigdzie nie mogą decydować o postawie klasy robotniczej. [...] Sześcioletni plan gospodarczy, reklamowany w przeszłości z wielkim rozmachem jako nowy etap wysokiego wzrostu stopy życiowej, zawiódł nadzieje szerokich mas pracujących. [...] Jestem przekonany, że robotnicy poznańscy nie wystąpiliby do strajku, [...] gdyby partia, tj. kierownictwo partii, przyszło do nich z całą prawdą. Należało bez kunktatorstwa uznawać słuszne pretensje robotników, należało powiedzieć, co jest dzisiaj możliwe, a co niemożliwe do zrealizowania, należało powiedzieć prawdę o dniu wczorajszym i dzisiejszym.

Zadania:

1. Jaki jest stosunek premiera Cyrankiewicza do wydarzeń poznańskich?

2. Kogo i dlaczego uznał za winnego wydarzeń czerwcowych J. Cyrankiewicz?

3. Porównaj relację Cyrankiewicza z odpowiednim rozdziałem w podręczniku i odpowiedz na pytania:

a) czego domagali się demonstranci w Poznaniu?

b) jaki był przebieg wydarzeń?

c) jak należy rozumieć zwroty: “ośrodki imperialistyczne” i “reakcyjne podziemie”?

4. Kto zdaniem Gomułki ponosi winę za wydarzenia czerwcowe?

5. Jak Gomułka ocenia wypowiedź Cyrankiewicza i co twoim zdaniem spowodowało taką a nie inną ocenę?

6. Porównaj stylistykę wypowiedzi Cyrankiewicza i Gomułki

Jak by ktoś miał chwilę choć trochę nawiązać do tych pytań byłabym bardzo wdzięczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę porównać skoro to Ty powinnaś siedzieć przed podręcznikiem, ja nijak nie mam go przed sobą.

Dla odpowiedzi wystarczy przeczytać tekst... na przykład:

ad2. Kogo i dlaczego uznał za winnego wydarzeń czerwcowych J. Cyrankiewicz?

zbrodniczy prowokatorzy

wichrzyciele

agentów i prowokatorów

ośrodki imperialistyczne i reakcyjne podziemie, które są bezpośrednimi sprawcami zajść

Dlaczego: wykorzystanie uwagi skupionej na odbywających się Targach do destabilizacji i propagandy.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Premier Cyrankiewicz nie mówił do Poznania-on mówił do całego kraju.

Jaki był przebieg wydarzeń-a z chwilą wyjścia robotników na miasto organizatorzy strajku i demonstracji szybko utracili nad nią kontrolę.A w tłumie oprócz plotki o aresztowaniu delegatów robotniczych zaczęły krązyć fantastyczne pogłoski o powstaniach w innych miastach Polski i Anglikach w Szczecinie.To już był żywioł którego nie można było opanować.Tłum (po zignorowaniu przemawiającego do robotników sekretarza KW Stasiaka,który usiłował zatrzymac pochód i pobicia Wincentego Kraśki ,który przemawiajac do zgromadzonych ponownie usiłował uspokoić nastroje -na sygnał dany z opanowanego samochodu z megafonem ruszył na więzienie na Młyńskiej.Kilkutysięczny tłum opanował więzienie ,wypuścił 257 więzniów pospolitych i zdobył więzienny magazyn broni-ponieważ wówczas obowiązywał jeszcze zakaz używania broni straż więzienna próbowała opanować sytuację lejąc wodę z hydrantów a wojsko którego oddział obecny był pod więzieniem biernie się przyglądało szturmowi więzienia- skończyło się to zdobyciem więzienia i magazynu broni .Wprawiający się w używaniu zdobytej w magazynie więziennym broni uwolnieni więzniowie i młodzież zastrzelili 2 przypadkowe osoby i niewykluczone ze to były pierwsze trupy Poznańskiego Czerwca .

Co do Władysława Gomułki to przyjął on ocenę komisji Jana Ptasińskiego(wiceministra Bezpieczeństwa Publicznego)która w odróżnieniu od komisji partyjnej wykluczyła akcję podziemia czy prowokację i zwracała uwagę na żywiołowy,spontaniczny bieg wydarzeń.Ale w wypracowaniu do szkoły tego wszystkiego lepiej nie pisz-niepoprawne politycznie (: i zbyt skomplikowane przy czarno-białych schematach.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.