Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
redbaron

Dzieci na wojnie

Recommended Posts

redbaron   

Do wojska zgłaszało się wielu ochotników. W tym nawet nastolatkowie - sam czytałem wspomnienia 15 -latka z armii niemiekciej, który zgłosił się na samym początku. Według tego, co napisał, to nawet matka mu pozwolła się zaciągnąć, bo zanim skończy się szkolenie, to będzie juz po wojnie...

W armiii brytyjskiej proceder ten był również powszechny - kolega pożyczył mi nawet monografię o takich nastoletnich żołnierzach, którzy często zostawali podoficerami, gdyż z racji uprawiania skautingu mieli już pewną potrzebną wiedzę.

Jak Waszym zdaniem spisywali się w walce? Co nimi kierowało? Czy zgłaszanie się nastoletnich dzieci było czymś dobrym? Zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Może to zabrzmi śmiesznie(bo człowieka znam z serii ''Strrraszna historia'' aut. Deary'ego), ale pierwszą osobą, która mi się nasuwa, był szeregowy Herbert Burden z 1st Northumberland Fusiliers Battalion, który skłamał co do swojego wieku, że ma 18 lat, w rzeczywistości miał lat 17. Postać o tyle znana, ponieważ był jednym z trzech siedemnastolatków postawionych przed sądem za dezercję i rozstrzelanych. Dotyczyło to jego ucieczki z pola bitwy pod Bellwarde Ridge rankiem 21 lipca 1915r., kiedy dostał załamania nerwowego.

Krótka notka o Herbercie:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/1400287.stm

Innym przykładem był James Bartaby, który zgłosił się do 7th East Surreys Infantry Regiment. Po przeszkoleniu pojechał do Francji w maju 1915r. W październiku tego roku został ranny i wyszło na jaw, że na 13 lat. Odesłano go z powrotem do domu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.