Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Minax

Plusy i Minusy AK-47

Rekomendowane odpowiedzi

atrix   

A choćby wybijak z przybornika, i młotek do wybijania którego żołnierz na wyposażeniu nie posiadał.

Niby w roli rusznikarza :thumbup:/>

Nie mnie to komentować, ale tak stanowi instrukcja do kbk AK że rozkładnie całkowite kbk AK można przeprowadzić wyłącznie pod nadzorem.

Kolego zajączek a był Ty w wojsku?

Bo jak sobie przypominam dziesiątki razy rozkładaliśmy to ustrojstwo na czynniki pierwsze, i jakoś rusznikarza przy tym nie było. Był za to kapral. No kapral to tez oficer, tylko gwiazdka mu spadła przypadkiem :lol:

A powiedz no Ty nam, jaka jest konstrukcja sprężyny kurka przy AK47? I dlaczego jest to system podwójny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

Yyyyyy. Jak jeżdżę na strzelnice postrzelać z kałacha to zawsze czyścimy broń i jakoś nie rozkładamy kałacha za pomocą narzędzi tylko tyle ile się da za pomocą samych rąk i wystarcza aby ją dobrze przeczyścić. Nie wiem czy to u ciebie w wojsku tak robiliście ale naprawdę pierwsze słyszę.

Zdejmuje pokrywę komory zamkowej, wyjmuje suwadło z tłokiem i i urządzenie powrotne. Następnie zdejmuje rurę gazową z nakładką i łoże. Tyle wystarczy aby ją dobrze wyczyścić.

Edytowane przez ArekII

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kolego zajączek a był Ty w wojsku?

Był, dwa lata.

Bo jak sobie przypominam dziesiątki razy rozkładaliśmy to ustrojstwo na czynniki pierwsze, i jakoś rusznikarza przy tym nie było. Był za to kapral.

Do czyszczenia po strzelaniu broń rozkłada się częściowo.

Bez uzycia narzędzi.

To wystarczy.

Nie wiem czy to u ciebie w wojsku tak robiliście ale naprawdę pierwsze słyszę.

Mi zdarzyło się rozbieranie całkowite dwa razy. Raz kbk AK i raz pm.

U rusznikarza. To że "pierwsze słyszysz" mnie nie dziwi.

A powiedz no Ty nam, jaka jest konstrukcja sprężyny kurka przy AK47? I dlaczego jest to system podwójny?

Sprężyna spustowo-uderzeniowa kurka w kbk AK jest zwijana z dwóch drutów ze stali sprężynowej.

Dlaczego jest to system podwójny? Być może to kwestia większej jej trwałości, w końcu jedna sprężyna jest używana przez kurek i język spustowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zajaczek napisał

Sprężyna spustowo-uderzeniowa kurka w kbk AK jest zwijana z dwóch drutów ze stali sprężynowej.

Dlaczego jest to system podwójny? Być może to kwestia większej jej trwałości, w końcu jedna sprężyna jest używana przez kurek i język spustowy.

Zgadza się. Ponadto jest inna charakterystyka pracy takiej spreżyny

Był, dwa lata.

No to fajnie.

Mi zdarzyło się rozbieranie całkowite dwa razy. Raz kbk AK i raz pm.

U rusznikarza. To że "pierwsze słyszysz" mnie nie dziwi.

Czasami wiele rzeczy może zaskoczyć. Była taka szkoła w Olsztynie. Rocznik 1984, kierunek służba uzbrojenia i elektrotechniki, specjalność - rusznikarz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Czasami wiele rzeczy może zaskoczyć. Była taka szkoła w Olsztynie. Rocznik 1984, kierunek służba uzbrojenia i elektrotechniki, specjalność - rusznikarz.

Czyli ty?

Bo ja rozbierałem kałacha tylko częściowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Widiowy napisał

Czyli ty?

Ano ja miałem takie zainteresowania od gów........ Człowiek młody i głupi, więc odszedłem na II roku :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zajaczek napisał

Tak czy siak, kbk AK bez użycia narzędzi "do zera" się nie rozbierze.

W przyborniku masz wsio , czym można go rozebrać do naga. Kowadło i młot jest zbędne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zajaczek napisał

Tak czy siak, kbk AK bez użycia narzędzi "do zera" się nie rozbierze.

W przyborniku masz wsio , czym można go rozebrać do naga. Kowadło i młot jest zbędne.

Mało jednak wiesz o broni... ;)

A jak wykręcisz lufę w kbk AK (czyli tego mitycznego "AK-47") z komory zamkowej? ;)

Śrubokrętem?

:thumbup:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Zajączek napisał

Może i mało, może w sam raz :lol:

A jak wykręcisz lufę w kbk AK (czyli tego mitycznego "AK-47") z komory zamkowej?

A pewny jesteś że jest ona wykręcana? A może klinowana?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zajączek napisał

Może i mało, może w sam raz :lol:/>

A jak wykręcisz lufę w kbk AK (czyli tego mitycznego "AK-47") z komory zamkowej?

A pewny jesteś że jest ona wykręcana? A może klinowana?

Nie stosowano żadnego klina, kbk AK miał lufę wkręcaną w komorę zamkową i kołkowaną, a kbk AKM miał montowaną na wcisk i kołkowaną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy film o powstaniu kbk AK.

Co w nim nieco razi? Cóz, M.T. Kałasznikow na siłę pokazuje jak inny jest jego awtamat od swojego niemieckiego pierwowzoru.

A wystarczy obejrzeć prototyp AK-46 żeby okazało się cóż był punktem wyjścia dla AK-47 i późniejszych wersji produkcyjnych. Naśmiewa się z lekka z Simonowa i jego SKS-45. Zapominając ile wkładu pracy innych konstruktorów jest w tym "jego" AK-47.

Zapomniano też dodać w filmie że AK też został wprowadzony "pośpiesznie", Sowieci zdawali sobie sprawę z jego niedoskonałości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ArekII   

A tak wgl. to jakie są różnice między stg 44 a Ak-47? W necie są różne informacje. Inni mówią że to kopia, inni że nie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie była to kopia Stg.44

Ale punktem wyjścia dla sowieckiego karabinka automatycznego był właśnie ten karabin i nabój do niego.

Gdyby Sowieci chcieli skopiować niemiecki karabin pod swój nabój zrobili by to w zajętej strefie okupacyjnej lub po wywiezieniu fabryki w głąb ZSRR w 1946 roku.

Tym niemniej prototyp AK-46 konstrukcyjnie bardziej był zbliżony do Stg.44 niż to raczy nam opowiadać pan Kałasznikow w filmie. Bo co wcześniej stworzył M.T. Kałasznikow? Jedynie kilka prototypów i to niezbyt udanych. Żadna jego broń nie była wcześniej seryjnie produkowana. Zapomina więc że nie sam pracował nad AK-47 tylko dano mu zespół bardziej od niego doświadczonych konstruktorów i technologów.

Te jego zdjęcia przy desce kreślarskiej to zwykła lipa, sam pisał w książce że nie znał rysunku technicznego a obliczenia robiła mu jego przyszła żona.

W filmie pominięto pierwowzór naboju 7,62x39 mm z 1943 roku czyli nabój 7,62x41mm sugerując że broń konstruowano od początku na ten pierwszy. Stąd prawdziwy AK-47 na nabój 7,62x41 mm nie wszedł nigdy do produkcji, wyprodukowano jedynie partię do prób poligonowych, a zastąpił go następny karabinek z 1948 roku na nowy nabój 7,62x39 mm.

No i ta sugestia że AN-94 Nikonowa jest dalszym rozwinięciem broni sytemu Kałasznikowa :)

Najnowszy karabinek tej rodziny to AK-12 na nabój 5,45x39 mm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Niech mówi co chce M. Kałasznikow, ale to STG44 był pierwszy. AK47 ma podstawowe rozwiązania niemieckiego poprzednika.

Wspólne cechy STG44 i AK47 pomijając kształt:

1 - nabój pośredni

2 - tłok gazowa

3 - zbijak iglicy kurkowy

4 - prawoskrętna 4 bruzdowa lufa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.