Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
aneta93

Terytorium Kazimierza Wielkiego

Recommended Posts

aneta93   

Bardzo proszę o informacje jeśli ktoś wie jaką powierzchnie miało państwo Kazimierza Wielkiego w czasie objęcia i pod koniec jego rządów. (udało mi się znaleźć tylko że w czasie objęcia miało ponad 100 tys km2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na innym forum też się zastanawiamy w jakim kształcie do Polski przynależało schołdowane Podole. Mapa obrazująca czasy Władysława Jagiełły pokazuje inne terytorium niż ta obrazująca czasy Kazimierza Wielkiego.

Szukamy więc źródeł do tego, czy Kazimierz Wielki schołdował całe księstwo Koriatowiczów, czy tylko jego zachodnią część, jak chcą pewne źródła internetowe. Zależnie od wyników tych badań będziemy mogli określić powierzchnię Królestwa Polskiego w 1370 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakie mapy były analizowane?

I czy dobry to materiał do tego typu analizy, bo ja się spotkałem z mapami gdzie różni władcy zupełnie różnie zakreślali granice swych władztw.

Powiedzmy, że granice owe nakładały się na siebie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiedzmy sobie szczerze, że są to mapy wielokrotnie powielane we wszelkich podręcznikach i atlasach historycznych. Ich powstanie to pewnie jeszcze przed wojną albo po wojnie w PPWK im. E.Romera. W każdym razie na jakichś źródłach się musieli opierać sporządzając te mapy. Staram się zlepić całą tą historię zmian granicznych w jedną całość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to rozumiem: zatem wymieńmy te mapy( z datą; autorstwem; ew. skalą):

...

Może Fingrowianin rozstrzygnie kłopot traktu na Wiedeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak tylko będę w Ojczyźnie z moją biblioteczką to zobaczę. Prawdopodobnie autorzy podani są we Wielkim Atlasie Historycznym Świata.

...

Trakt na Wiedeń? Let me have a look...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A "letuję" w innych wątkach, co nie zmienia faktu, że od kolegi nie uzyskałem żadnej informacji co do traktów pocztowych i handlowych.

I o jakiego autorstwa mapy chodzi - wciąż ponawiam pytanie?

Coś bliżej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.