Jump to content

aneta93

Użytkownicy
 • Content count

  2
 • Joined

 • Last visited

About aneta93

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Polska Piastów
 1. Zbigniew Oleśnicki Starszy

  Co myślicie o Zbigniewie Oleśnickim? Czy miał prawo pokonać rycerza? jaka wg była wersja wydarzeń. Na forum znalazłam coś takiego:Tymczasem z oddziałów pruskich, spod większej chorągwi pruskiej do owych należącej, wyjechał na cisawym koniu rycerz, z pochodzenia Niemiec, Dypold Kokeritz von Dieber z Łużyc, ze złotym pasem, w białej, niemieckiego kroju szacie, którą po polsku nazywamy jaką i w pełnej zbroi... i pochylając kopię, na oczach stojącego pod szesnastoma chorągwiami wojska pruskiego, dotarł do miejsca w którym stał król, zamierzając, jak się zdaje, zaatakować go. Kiedy król polski Władysław pochylając własną kopię oczekiwał walki, starł się z nim pisarz królewski Zbigniew z Oleśnicy, bez broni, mający na pół złamaną kopię. Ugodził Niemca w bok i zwalił z konia na ziemię. Leżącego na wznak wśród drgawek, król Władysław ugodziwszy kopią w czoło, odsłonięte wskutek podniesienia się do góry zasłony hełmu, zostawił nietkniętego. Ale natychmiast zabili go rycerze trzymający straż nad królem, a piesi ściągnęli zeń zbroję i szaty. co o tym myśłicie?
 2. Bardzo proszę o informacje jeśli ktoś wie jaką powierzchnie miało państwo Kazimierza Wielkiego w czasie objęcia i pod koniec jego rządów. (udało mi się znaleźć tylko że w czasie objęcia miało ponad 100 tys km2)
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.