Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Generał

Wybory z 22 października 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Generał   

Witam,

Problem mam dość trapiący. Brałem właśnie udział w olimpiadzie "Losy Polaków na Wschodzie..." i zapytano mnie o wybory z 22. 10. 1939r. oraz ich postanowienia, naturalnie odpowiedziałem, że miały one na celu wyłonić przedstawicieli do ZNZU i ZNZB / Zgromadzenia Narodowego Zachodniej Ukrainy i Zgromadzenia Narodowego Zachodniej Białorusi, określane są one również jako Zgromadzenia Ludowe, ale mniejsza o to/ Oczywiście ich celem było opowiedzenie się za przyłączeniem Zachodnich "ziem wyzwolonych" do ZSRR, to też tak odpowiedziałem ale pytano mnie o ich dalsze postanowienia.

Czy ktoś z forumowiczów wie jakie były INNE postanowienia wyborów z 22.10. 1939r?

Dzięki. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Też brałem udział w olimpiadzie i proponuję przenieść temat do KSO, by nie robić tu śmietnika. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię bardzo Generale ;) :

Tak "wybrani" deputowani weszli do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Ukrainy, które obradowało we Lwowie od 26 do 28 października 1939 r., oraz do Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi, zwołanego w Białymstoku w dniach 28-30 października. Gremia najpierw, w rozpisanej na głosy krytyce "eksterminacyjnej polityki białopolskich okupantów, krwiopijców i jaśniewielmożnych panów" wobec "mas ukraińskich i białoruskich", uchwaliły ustanowienie na okupowanych obszarach władzy sowieckiej, którą sprawować będą rady delegatów. Następnie przyjęto deklarację zawierającą "prośbę" do Rady Najwyższej ZSRS o włączenie tych ziem do "siostrzanych republik" USRS i BSRS. Kolejne uchwały dotyczyły problematyki gospodarczej. Trzecia proklamowała konfiskatę bez wykupu ziem, budynków i inwentarza należących do "obszarników", kościołów oraz urzędników państwowych i przekazanie ich w użytkowanie (a nie na własność) chłopom małorolnym i bezrolnym. Czwarta uchwała nacjonalizowała banki i większe zakłady przemysłowe. Na koniec obrad Zgromadzenie Ludowe Zachodniej Białorusi zdecydowało o ustanowieniu 17 września ogólnonarodowym świętem.

Za: Rafał Wnuk, Za pierwszego sowieta, Warszawa 2007, s. 22.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Generał   

Czyli jednak jakieś powiedzmy sobie "dodatkowe" postanowienia były. Teraz będę pamiętał.

Grzegorz Hryciuk w książce "Polacy we Lwowie 1939 -1944" / str. 23/ podaje, że w mieście dużym echem odbiła się - być może jest to tylko pogłoska- że Halina Górska wstrzymała się podczas głosowania nad "braterskim przyłączeniem" ZU do USRR.

Swoją drogą ciekawe czy ta Górska to jakaś rodzina z Kazimierzem Górskim ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

porządek obrad Zgromadzenia Zachodniej Ukrainy skladał się z czterech punktów:

1. Sprawy ustanowienia władzy państwowej na terenie Zachodniej Ukrainy

2. Wejścia Zachodniej Ukrainy w skład ZSRR

3. Konfskaty ziemi obszarniczej

4. Nacjonalizacji banków i wielkiego przemysłu.

Adekwatne punkty miało Z.N. Zachodniej Białorusi.

za: Żołyński Janusz. Włączenie polskim ziem wschodnich do ZSRR [1939 - 1940]. Problemy ustrojowe i prawne.

pozdr

PS. Temat o problemach prawnych jest gdzieś w dziale DWŚ - Polska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.