Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Eddie Chapman - przystojny, dowcipny i czarujący, kanciarz, kasiarz i kobieciarz. Najsłynniejszy podwójny agent II wojny światowej. Co sprawiło że każda ze stron była gotowa mu wierzyć i płacić? Przekonał Niemców że jest ich agentem. Przekonał Brytyjczyków że pracuje dla nich. Dla kogo pracował naprawdę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Napisano na jego temat kilka książek (jedną właśnie czytam), dawno już na bazie jego życiorysu powstał film, a obecnie trwają przymiarki do kolejnego... Jeśli nawet nie "najsłynniejszy", to na pewno słynny. Jeśli to coś zmienia;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ponurak   

Edie Chapman jako jedyny obywatel brytyjski dostał Żelazny krzyż zasługi od Rzeszy. Był chyba najskuteczniejszym a przynajmniej jednym z najskuteczniejszych podwójnych agentów brytyjskich.

Jego sława głównie chyba opiera się jednak na tajemnicy. Akta spraw które prowadził do tej pory były zamknięte. A kiedy sam zainteresowany chciał opublikować wspomnienia - najpierw mu tego zakazano. Potem wydano niby zgodę ale po wycięciu fragmentów i pomieszaniu całości wyszła z tego książka sensacyjna nie wspomnienia.

Do ciekawostek należy że jeden z jego współpracowników - po wojnie - zrobił dwa filmy o przygodach agenta 007. Podobno w tym wcieleniu 007 było bardzo wiele z owego współpracownika.

Na pewno nie jest tak rozpoznawalny - w sensie Zigzag - jak Mata Hari z okresu I wojny światowej - ale nigdy nie wpadł (jeśli chodzi o stronę niemiecką). Więc rośnie do miana jakiegoś tam symbolu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ten Eddi Chapman był niezły. Przeczytałam książkę o nim, tą najnowszą pt.:"Agent Zigzag". Miał talent, niesamowite życie i wiele, ale to wiele przygód. Może nie był ideałem pod względem osobowości, bo przebiegły z niego cwaniak, ale jako podwójny agent dawał sobie bardzo dobrze radę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ponurak   

Jednak zdaniem historyków w okresie II wojny światowej to Polska miała najsprawniejszy wywiad ze wszystkich państw alianckich.

Oraz film: Agent o dwóch twarzach jest dość luźno powiązany z faktami z życia Chapmana. Samemu Ediemu nie bardzo się spodobał bo był zbyt fabularny :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oraz film: Agent o dwóch twarzach jest dość luźno powiązany z faktami z życia Chapmana. Samemu Ediemu nie bardzo się spodobał bo był zbyt fabularny :D

A widział ktoś ten film? Bo wiem, że takowy nakręcono, ale póki co nie miałem okazji go obejrzeć... Choć z jeszcze większą ciekawością i tak czekam na ten nowy film, który już podobno jest kręcony.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mag77   

Bartolomew, pytasz, dla kogo Chapman pracowal naprawde. Moim zdaniem dla siebie. Lawirowal pomiedzy mlotem a kowadlem, probujac dzieki cwaniactwu ocalic swoja skore. Ot, co. A przy okazji dokonal bohaterskich czynow :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A przy okazji dokonal bohaterskich czynow :D

Ale czy to jakoś umniejsza jego działalność na rzecz swojego kraju? Czy to, że te jego osiągnięcia były tak właśnie "przy okazji", a on sam do wszystkiego podchodził na luzie i z przymrużeniem oka, to czy to jakoś go umniejsza w tym, co robił?:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mag77   

No wlasnie absolutnie nie. Oby historia znala jak najwiecej takich cwaniaczkow. Cwaniaczkow, ktorzy przypadkiem przysluzyli sie dobru ludzkosci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oby znała, ale oby nam się nie zdarzało trafiać na takie ewenementy. Ja bym go nie wywyższała do rangi bohatera. Przyczynił się dla dobra kraju, ale nie dlatego, ze chciał. A co powiecie o jego śmierci? podobno zmarł w niewyjaśnionych okolicznośiach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co powiecie o jego śmierci? podobno zmarł w niewyjaśnionych okolicznośiach.

Faktycznie dość ciekawa historia... Ale ja akurat nie jestem zwolennikiem różnego typu teorii spiskowych;) Choć fakt, w przypadku takiego "przekręta" jak Chapman, różnie to mogło być...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko dla mnie dowodem, że podejrzany z niego typek był. A bohaterstwo człowieka, który najpierw zdradza a potem sie przysłuża państwu, nie ze względu na dobro owego państwa a na swoje, jest wątpliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Muchę w sensie Anne Muchę?^_^

Ale jedno trzeba przyznać temu człowiekowi, zecie to on miał fascynujące. Przygody, kobiety, zasługi w ojczyźnie... każdy by tak chciał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.