Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
madhouse

Gwardia Ludowa "walczy" 1942-1944

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   
AL- bandycki napad

AK- akcja ekspioracyjna

BCH- konieczność życiowa

NSZ-pobranie gotówki

Czekam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

Widiowy jesteś zbyt lakoniczny by podejmować z tobą dyskusję. Do której niczego nawiasem mówiąc nie wnosisz.

Tak FSO dodajmy jeszcze starcie z brygadą pancerną koło Obrzeżyna :) Widzę że jak zawsze nic nie dociera. Ale jest pewiem postęp...teraz już wszyscy byli źli nie tylko NSZ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

o....tu jeden pra....ek cytuje drugiego pr........ka cytujacego zeznania skladane przed brzydka UB

na temat brzydkiego GL......nie brzydzac si,e naturalnie prawdy, samej prawdy i tylko prawdy zawartej

w materialach brzydkich ubekow......:)))

Polecam zeznanie Tadeusza Maja z 20.05.1953 AAN.PG,t21/99,k.99

Jak grupa Maja ps. "Łokietek" przyjmowała do partyzantki ukrywajacych się Żydów, cytat za "PPRożerczą książką Gontarczyka " ( PPR droga do władzy...s.346 :

Podczas rewizji znalazłem w marynarce jakiś banknot, zdaje się,że dolar. W związku z tym kazałem się odwrócic i strzeliłęm do niego w tył głowy z pistoletu Vis, zabijajac na miesjcu. Na widok tego zwrócił się do mnie drugi Żyd, którego nazwiska nie znam i rpsił abym również go zastrzelił. Ja i wtedy i jemu kazałem się odwrócić i strzelilem mu w tył glowy. Po dokonaniu tych dwu zabójstw kazałem pozostalłym Żydom uciekać w rózne strony. Za uciekającymi Żydami ja i podlegli mi członkowie oddziału strzelaliśmy (...)

o.....a tu ten sam pra.....ek dystansuje sie od prawdy samej prawdy i tylko prawdy, ktora promieniuje

z z zeznan skladanych przed ta sama przeciez Ubecja.....:)))

Madhouse napisał

( W TEMACIE nsz FAKTY I FIKCJE)

Oczywiście można takie przykłady wymyślić biorąc zeznania jakiegoś bandziorka i przypisujac go do NSZ, jak to robiła "władza ludowa" i jej dyspozycyjny historycy.

Fajne.......:))))

dobranoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

Z tą różnicą że po pierwsze dany oddział "gwardi" istniał naprawdę...i potwierdzają to nie tylko żródla ktore podalem. Natomiast FSO nie podaje sygnatur akt i nawiasem mówiąc akta na które się powołuje nie leżą w prokuraturze...Są pewne różnice między fikcją a prawdą. Widać dla ciebie ak 2107 swiat dzieli się na prawicę i lewicę :) Tylko że GL to agentura radziecka ( sowiecka) założona przez Moskwę w celu walki z podziemie niepodległościowym. Sporo jak widać jest do nadrobienia skoro przez kilkadziesiąt lat historia była opanowana prze dialektyczną metodę sowiecką a i dziś widzę powielanie stereotypów komunistycznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

No coż jeszcze raz od poczatku :

Początki komunistycznego podziemia :

Sowieci ściągnęli do siebie na przeszkolenie do szkoły NKWD w Puszkino, kilkunastu zauwanych działaczy komunistycznych, którzy utworzyli póżniej tzw „grupę inicjatywną” działającą ściśle wg dyrektyw z Moskwy. Po kilkumiesięcznym przeszkoleniu zrzucono nie bez problemów ( pierwszy samolot ze zrzutkami rozbił się pod Wizmą ) w grudniu 1941 r pierwszą taką grupę w składzie której znaleźli się m.in. : Marceli Nowotko, Paweł Finder, Edward Mołojec. Drugą grupę stanowili : Hanna Fornalską, Antoni Kowalski, Jan Krasicki. Kierownictwo w Moskwie nawet po gruntownym przeszkoleniu i poinstruowaniu zrzutków nie spuszczało ich z oczu. Pierwszą konferencję odbyto pod czujnym okiem wysokich oficerów NKWD płk. N. Skoriakowa i płk. M. Szatiłowa.

Powstałe oddziały partyzanckie GL/AL. składały często z elementu kryminalnego, zbiegłych jeńców sowieckich.Lub ludzi któzy nie mieli doświadczenia wojskowego Grupy te, które trudno nazwać partyzantami a trudniły się nie walką z okupantem, lecz zwalczaniem podziemia niepodległościowego, skrytobójczymi mordami, napadami rabunkowymi - jak Kożmierak ps."Cień". Ja pisał wybitny historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz : „normą w komunistycznej partyzantce były przeprowadzane na własne potrzeby akcje ekspriopracyjne (rabunki) kierowane przeważnie przeciwko Polakom i niejednokrotnie przeprowadzane w brutalny sposób, bicie znęcanie się, gwałty, także morderstw

Delegatura Rządu w 1944 r. alarmowała :

(...) Ścisłe rozpracowania oraz dokumenty stwierdzają niezbicie, że wywiad komuny kierowany jest przez NKWD, a zwrócony przede wszystkim przeciw organizacjom polskim. W akcji przeciwko organizacjom polskim komuna posługuje się m.in. metodą współdziałania z gestapo, denuncjując całe grupy względnie poszczególnych członków organizacji polskich. Na potwierdzenie tych faktów istnieją dowody (...)

(...) Napadają na nasze wsie, miasteczka, ograbiają dwory, plebanie, chłopów, mordują broniących swego dobytku, prowadzą akcję dywersyjną, wysadzają mosty, tory kolejowe, palą tartaki...i nałogowo unikają bezpośredniego zetknięcia z Gestapo i żandarmerią niemiecką. A rezultat? Bohaterzy wycofują się w bezpieczne miejsca, a tymczasem Gestapo i żandarmeria morduje niewinnąi spokojną ludność, której jedyną zbrodnią jest to, że mieszka w pobliżu dokonanego aktu sabotażu. (...)

(...) W lasach Janowskich na Lubelszczyźnie działały dwa żydowskie oddziały partyzanckie. Jeden z nich miał we wsi Ludmiłówka swą siedzibę. Powstały one z Żydów, którzy w okresie likwidowania getta zbiegli z obozów niemieckich i getta warszawskiego. Z polecenia Jóźwiaka (dowódcy Armii Ludowej. Przyp. moje – AK) gen. Korczyński komendant AL w Lubelskiem, nawiązał łączność z tymi oddziałami i obiecał je zaopatrzyć w broń pod warunkiem, że broń kupią za własne pieniądze (...) Oba oddziały partyzantów żydowskich zebrały poważne sumy pieniędzy, które Korczyński zabrał i wyjechał z nimi, rzekomo po to, aby zakupić broń. Korczyński udał się do Warszawy i przekazał pieniądze Jóźwiakowi. Po czym wrócił w Lubelskie z instrukcjami Jóźwiaka i Findera, nakazującymi zlikwidowanie oddziałów. (...) Jednym słowem broń rzeczywiście przywieźli i natychmiast zrobili z niej użytek. Bezbronnych ludzi zebranych w lesie wystrzelali salwami z karabinów maszynowych. Ofiarami mordu padły również kobiety i dzieci, które były przy swoich mężach i ojcach (...)

(...) W Pruszkowie działał mały żydowski oddziałek partyzancki, ośmiu czy dziewięciu ludzi. Eksterminację tego oddziałku przeprowadził osobiście Beck na polecenie Chełchowskiego. Odbyło się to w następujący sposób: Beck umówił się z oddziałem rzekomo na akcję, ruszył też razem z oddziałem, z tym, że wraz ze swoim pomocnikiem z tyłu. I z tyłu wybił cały oddziałek co do nogi ogniem z karabinu maszynowego. Po czym natychmiast razem z pomocnikiem obrabował trupy doszczętnie, zdzierając nawet buty. (...)

Przykład jak walczyli "gwardziści" :

Czesława Byka „Brzozy” i Tadeusza Maja „Łokietka” dokonały pod koniec lutego 1944 r obrzydliwej zbrodni w majątku w Grzegorzewicach :

(...) Zjawiła się we dworze cała banda 80 – ludzi. Zastali tylko p. Jadwigę Rauszerową, żonę właściciela majątku. W domu była także p. Kalina Stypińska, krewna właściciela (...) Dwa razy po dwa strzały z niezawodnych sowieckich pistoletów „pepesz”, oczywiście w tył głowy z bliskiej mety, że Jadwiga ma oderwane pół głowy, a twarz Kaliny dolną szczękę. W potwornych kałużach krwi, w oficynie leżą trupy dwóch młodych kobiet. Płoną meble z XVII i XVIII wieku, płoną sztychy, szkice Noakowskiego, obrazy mistrzów polskich, zbiory dokumentów kultury i okolicznej przyrody, płonie biblioteka, którą gromadziły pokolenia...(...)

Tak komunistyczne oddziały walczyły z okupantem.

Zbigniew Błażyński, „Mówi Józef Światło” Za kulisami bezpieki i partii. Warszawa 2003, tom opracowany na podstawie wydania pierwszego Polskiej Fundacji Kulturalnej, Londyn 1985 r., s 122-124

Piotr Gontarczyk, Polska Partia Robotnicza....,s.275,335

Paweł Wieczorkiewicz Najnowsza Polityczna Historia Polski 1935-1945

Inne żródła :

http://www.opcja.pop.pl/?id_artykul=2504

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Madhouse napisał

W lasach Janowskich na Lubelszczyźnie działały dwa żydowskie oddziały partyzanckie. Jeden z nich miał we wsi Ludmiłówka swą siedzibę. Powstały one z Żydów, którzy w okresie likwidowania getta zbiegli z obozów niemieckich i getta warszawskiego. Z polecenia Jóźwiaka (dowódcy Armii Ludowej. Przyp. moje – AK) gen. Korczyński komendant AL w Lubelskiem, nawiązał łączność z tymi oddziałami i obiecał je zaopatrzyć w broń pod warunkiem, że broń kupią za własne pieniądze (...) Oba oddziały partyzantów żydowskich zebrały poważne sumy pieniędzy, które Korczyński zabrał i wyjechał z nimi, rzekomo po to, aby zakupić broń. Korczyński udał się do Warszawy i przekazał pieniądze Jóźwiakowi.

A to ciekawe skąd zbiegli żydzi dysponowali pokażnymi sumami pieniędzy. Skoro sam Marek Edelman w swoich relacjach, mówi wyraznie , że nie mieli za co kupić jedzenia. Poprostu brali. A Edelman był uciekinierem z warszawskiego getta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marat   

Gwardia Ludowa - gdyby nie komunistyczna propaganda w czasach PRL dziś pewnie nikt nie wiedział by że istniała taka zbieranina szumowin,nieudaczników i rzezimieszków.Pożal sie Boże - pierwszy gwardzista Zubrycki vel "Mały Franek" - był takim nieudacznikiem, że nawet strzelać nie potrafił. A jego zbieranina rozbiegła się na widok chłopskiej furmanki.

NSZ strzelał do nich jak do kaczek jak np w Borowie.

Edytowane przez marat

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Z tą różnicą że po pierwsze dany oddział "gwardi" istniał naprawdę...i potwierdzają to nie tylko żródla ktore podalem. Natomiast FSO nie podaje sygnatur akt i nawiasem mówiąc akta na które się powołuje nie leżą w prokuraturze...Są pewne różnice między fikcją a prawdą. Widać dla ciebie ak 2107 swiat dzieli się na prawicę i lewicę Tylko że GL to agentura radziecka ( sowiecka) założona przez Moskwę w celu walki z podziemie niepodległościowym. Sporo jak widać jest do nadrobienia skoro przez kilkadziesiąt lat historia była opanowana prze dialektyczną metodę sowiecką a i dziś widzę powielanie stereotypów komunistycznych.

czesc kolegow tu na forum ma te przewage, ze peerelowska propagande dot. podziemia niepodlegloscowego,

jej metody itd. zna duzo lepiej niz ty.

Problem polega na tym, ze to wlasnie ty, w swoim fanatyzmie jestes tutaj jej najlepsza kopia. Odbiciem

lustrzanym. Propagandzistow komunistycznych bezczelnoscia ciut przewyzszajac. To ci trzeba przyznac.

Z mojego skromnego punktu widzenia to co piszesz jest raczej "wyznaniem wiary" niz powazna proba

dyskusji na te tematy, w ktorych sie produkujesz. Zreszta merytorycznie cieniutki jestes.

Calosc przypomina tez odrobine wysilki cwaniaczka usilujacego publiczce wcisnac nadgnile gruszki -

cudzego chowu zreszta.

Nie bardzo wiem zreszta o co ci chodzi - udowodnienie okreslonych tez ?.

Te tezy dadza sie udowodnic, mozliwa jest tez interpretacja wydarzen zwiazanych z NSZ,GL, AL i innymi

AK zblizona do twojej. Dlaczego nie ?.

Ale bez emocji i pomocy metod peerelem smierdzacych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

może troszkę stonuję dyskusję przypominającą coraz bardziej zawody w tym kto szybciej powie "jesteś glupszy".

madhouse: prosilem o pobieżną choć lekturę artykulu. Owe sygnatury spraw z Prokuratury czy Sądu Apelacyjnego czy Okręgowego w Kielcach z danego okresu, w których są dane sprawy / zeznania opisywane numerami [takimi czy innymi], oznaczają możność dostarcia tego gdzie są. Wystarczy kilka telefonów. Owa sygnatura liczba / litera oznacza także konkretną sprawę liczącą nieraz dwadzieścia świadków nieraz więcej i ileś stron. To są sygnatury spraw. Po jakimś czasie gdzieś się je przenosi.

W kwestii tego czy i jak GL/AL walczyla - naprawdę opublikowano komunikaty dowództwa, podobnie jak wiele lat później publikowano komunkaty dowództwa takiego czy innego AK czy innych organizacji mających swe wladze centralne. Wszystkie one stanowią cenne źródlo informacji tego co dzialo się na danym terenie, w obwodzie czy gdzieś indziej. Jak wspominalem z racji tego, że wszystkie niemal oddzialy mialy różne powiązania, pomniejsza dzialność mogla być także nieco inna. Nie stanowi to jednak powodu by zachowywać się jak Kali: nasi grabią, to oznacza że zdobywają fundusze na dalszą dzialalność niepodleglosciową czy walką w szczytnym celu [z okupantem], oni - to banda zbójów zloczyńców i rabusiów którzy nieumiejętność zdobycia gotówki na wrogu rekompensowali sobie to w inny sposób...

Bardzo proszę o jednaką miarę dla każdej organizacji.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

FSO dokumentacja o której wspomniałeś znajduje się w Instytucie Pamieci Narodowej nie w Prokuraturze. Prokuratura z tego okresu nie przechowuje dokumentacja.Jest ona zdeponowana w poszczególnych oddziałach IPN.

Widzę koledze ak_2107 brakło argumentów merytorycznych więc zaczyna bluzgać ? No cóż, nie każdy potrafi trzymać się pewnych zasad kultury osobistej, gdy brakuje wiedzy puszczają nerwy, to oznaka niedojrzałości. Ciekawe czy zauważy to moderator? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   
czesc kolegow tu na forum ma te przewage, ze peerelowska propagande dot. podziemia niepodlegloscowego,

jej metody itd. zna duzo lepiej niz ty.

Problem polega na tym, ze to wlasnie ty, w swoim fanatyzmie jestes tutaj jej najlepsza kopia. Odbiciem

lustrzanym. Propagandzistow komunistycznych bezczelnoscia ciut przewyzszajac. To ci trzeba przyznac.

Z mojego skromnego punktu widzenia to co piszesz jest raczej "wyznaniem wiary" niz powazna proba

dyskusji na te tematy, w ktorych sie produkujesz. Zreszta merytorycznie cieniutki jestes.

Calosc przypomina tez odrobine wysilki cwaniaczka usilujacego publiczce wcisnac nadgnile gruszki -

cudzego chowu zreszta.

Nie bardzo wiem zreszta o co ci chodzi - udowodnienie okreslonych tez ?.

Te tezy dadza sie udowodnic, mozliwa jest tez interpretacja wydarzen zwiazanych z NSZ,GL, AL i innymi

AK zblizona do twojej. Dlaczego nie ?.

Ale bez emocji i pomocy metod peerelem smierdzacych.

O to bardzo ciekawe ak_2107 to PRL ci śmierdzi ? To przecież byłto raj klasy robotniczej ! Dlaczegóż to metody "rodem z PRL" miałyby być nierzetelne ? Więc moje wypowiedzi czuć PRLem - powinienem poczytywać sobie to jako komplement chyba ?

A to ciekawe, zacytuję jeszcze raz twój wpis z tematu który podjąłem całkiem niedawno na tymże forum :

Z dnia : 23.12.2009, 16:18

sanowny kolega ak/2107 wpisał

Interpretacja wydarzen ? Z Kresow ?

Prosze bardzo.

Po wkroczeniu AC na Kresy i przylaczeniu tych terenow do ZSRR miala miejsce daleko idaca

kolaboracja ludnosci polskiej z tych obszarow z komunistycznymi wladzami. Polacy w duzym zakresie

objeli stanowiska w administracji. Sczegolnie na Ukrainie.

W szeregi komunistycznej partii Ukrainy i Bialorusi wstapil pokazny

procent ludnosci polskiej, zwlaszcza ze srodowisk robotniczych. Chlopstwo powitalo z radoscia parcelacje

wielkiej wlasnosci rolnej- chlopi - Polacy nie mieli najmniejszych oporow w przejeciu ziemi bedacej

do tej pory wlasnoscia ziemian Polakow - i nie tylko.

Tendencji tej nie powstrzymaly nawet deportacje ludnosci etnicznie polskiej - urzednikow, duchownych itd. Daleko posunieta byla wzajemna denuncjacja rodakow do NKWD.

Z tego wzgledu nie dszlo do stworzenia struktur podziemnych na terenach przylaczonych do ZSRR.

W czasie etnicznych czystek zapoczatkowanych przez Ukraincow, ludnosc polska szukala oparcia

zarowno u Niemcow jak i u sowieckiej partyzantki, nie brzydzac sie specjalnie grozba zainfekowania

czerwonym bakcylem. Nalezy w tym miejscu wspomiec o polskich batalionach policyjnych w niemieckiej sluzbie dzialajacych na tych terenach. Ktore popelnily wiele zbrodni na ludnosci ukraiskiej.

Polacy nie brzydzili sie tez sluzba w NKWD - od 1944 w ramach tzw. "istrebitelnych batalionow",

czy tez oferujac szpiclowskie uslugi dla tej instytucji.

Do istrebitelnych batalionow wstepowaly niejednokrotnie cale lokalne struktury AK.

Skoro moje wypowiedzi "śmierdzą PRL" to czym czuć twoje ? Widać nie czujesz nic, że się tak wyraże. A dla mnie jest w powyższej wypowiedzi zwykłe powielanie stereotypów sowieckiej propagandy i nawet dziecko to zauważy.

Przypomina mi to bajdurzeni "kombatanta" z GL opowiadajego dzieciom w podstawówce szlak bojowy...

ale wracając do tematu,gdyż pozornie od niego odbiegłem...idąc tym tropem społeczęnstwo polskie powinno z radością przyjąc powstanie GL i działalność "bojowników o wolnosc i demokrację"

Edytowane przez madhouse

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
ale wracając do tematu,gdyż pozornie od niego odbiegłem...idąc tym tropem społeczęnstwo polskie powinno z radością przyjąc powstanie GL i działalność "bojowników o wolnosc i demokrację"

A kim byli czlonkowie GL jak nie czescia tego spoleczenstwa ?

To sa tez Twoi ziomkowie. Polacy, obywatele polscy roznych wyznan i roznych narodowosci. Tak jak Ty i inni nawiedzeni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

madhouse: o ile mnie pamięć nie myli co do wyjaśnień udzialnych przez autorów [artykuły ma w pracy, nie w domu] pisali oni, że w IPN-ie [szerzej w jego zasobach] znajduje się grubo poniżej 10% [6%] ogólnej liczby spraw z tzw. dekretu sierpniowego, które to stanowią bardzo ciekawe źródło o wydarzeniach w kwestiach żydowskich a także rabunku, mordów czy egzekucji na ludności polskiej [bez odróżniania ze względu na wyznanie wiary czy religię]. Duża część z nich jest wdokumentach archiwum GKBZHwP i innych miejscach dla prokuratur czy sądow właściwych dla danego terenu [zwykle podział na województwa na terenuie sprzed '39 r.] był "stary" - przedwojenny, przynajmniej tych - które nie były w jakikolwiek sposób dotknięte zmianami granic. Nie wszystko jest w IPN-ie.

w kwesti racji lub jej braku przez ak_2107: Kresy przedwojenne naprawdę były ubogie, przy czym ubóstwo które było na tzw. Zachodzie ówczesnym [krakowskie, śląskie, warszawskie] było bogactwem nieosiągalnym dla ludzi na kresach - w tej kwestii polecam pracę bodajże pod red. Cz. Miłosza o tytule "Lata dwudzieste..." [lub podobne] , wystarczy lektura rocznika statystycznego... Przegonienie bogaczy czy właścicieli ziemskich dawało niezła okazję do rabunków, tym bardziej, że wiele osób miało do siebie bardzo różne pretensje...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   

Madhouse napisał

A dla mnie jest w powyższej wypowiedzi zwykłe powielanie stereotypów sowieckiej propagandy i nawet dziecko to zauważy.

Przypomina mi to bajdurzeni "kombatanta" z GL opowiadajego dzieciom w podstawówce szlak bojowy...

No mozna i tak, członek NSZ bajdurzy o swoich wyczynach w czasie okupacji i o walce z " czerwona zarazą". Tylko praktycznie w czasie okupacji siedział cicho jak mysz pod miotłą . Po wojnie zajął sie partyzantką rabunkową. Dumnie twierdząc że walczy o Polske. Walczył z biedakami , o dobra jakie przywieżli z Niemiec. Walczył z sołtysem , bo ten popierał nową władze. I rzeby było ciekawej i weselej, znałem jednego człowieka który był w GL , i najbardziej mi się spodobały jego słowa - nie przepuściłem żadnemu szkopowi , ale nie przepuściłem też żadnej młodej dziewczynie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
madhouse   

atrix dodaj jeszcze niewinnych referentów UB zastrzelonych przez bandy reakcyjne i mamy obraz całośc.

No pewnie ak_2107 członkowie GL tez byli narodowości polskiej, ale chluby swemu narodowi nie przynieśli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.