Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
wicy

Uwaga, Uwaga, nadchodzi!

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   
Pozwolę sobie rozstrzygnąć. Uznaje się za pierwszy atak niemiecki - bombardowanie Wielunia 4.40.

To akurat, to bujda: według dziennika bojowego 76. Eskadry dokładnie dwie minuty po piątej z lotniska w w Nieder-Ellguth wystartowało 29 „sztukasów”. Dowodził Siegel. Lot trwał 20 minut. Rozkaz brzmiał: "Zniszczyć zachodnią część Wielunia".

Około 5.35 pierwsze „sztukasy” zajęły pozycje do ataku, aby za chwilę runąć w dół z piekielnym wyciem, które miało później paraliżować tak wielu ludzi. Pięć minut później wybuchły pierwsze bomby...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Słuchajcie, problem jest ciekawy, a tu robi się żarty z kogoś kto go zasygnalizował. Albo OT.

Sam jestem ciekaw co znaczy ten sygnał. Jak dla mnie to jest informacja dla stanowisk plot, bo cywilom wystarczały syreny. Czyli wykorzystanie radia do synchronizacji obrony plot rozległego miasta. Liczby powinny zawierać zatem informacje o kierunku zbliżania, pułapie ilości samolotów ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sam jestem ciekaw co znaczy ten sygnał. Jak dla mnie to jest informacja dla stanowisk plot, bo cywilom wystarczały syreny.

No właśnie, bardzo słusznie Tomaszu, bo mnie też to ciekawi, a ani słowa w dyskusji. Może oznaczenie literowe (np. słynne "ko-ma") to określenie typu (może bombowców przeciwnika), a cyfrowe oznaczało wielkość jednostki przeciwnika? A może to określenie kierunku ataku? Czy też kierunku i siły?

Wracając do OT (najmocniej przepraszam, ale kwestia ciekawa), to wojna zaczęła się IMHO w Tczewie. Natarcie lądowe na Tczew, przewidziane na godzinę 4.45 poprzedził nalot 6 Stukasów Ju 87B. Eskadrą (3 Staffel z dywizjonu I./St.G. 1) dowodził Oberleutnant Bruno Dilley. Wystartowała ona o 4.26 z lotniska pod Elblągiem (pierwsze starty samolotów o 4:15, ale ponoć Dilley miał jakieś opóźnienie) i dla zmylenia nadlatując od południa, o 4.34 zbombardowała wraz z innymi samolotami dworzec PKP, zachodni przyczółek mostów oraz koszary 2 Batalionu Strzelców. Bomby zrzucono też w centrum miasta, w rejonie elektrowni. Nalot na te obiekty powtórzono dwa razy. Trwał on około 10 minut. W nalocie brały też udział samoloty z K.G. 3 (Do 17Z - 9 samolotów?). Świadkiem był (i spisał relację) prawie 90-letni dziś Henryk Lemka, który w 1939 roku pracował w urzędzie miejskim. Miał nocny dyżur, kiedy spadły pierwsze bomby, twierdzi się też, że w nalocie brało udział 6 myśliwców (może z I./J.G. 1 albo I./J.G. 21?). Relację potwierdza książka Mariusa Emmerlinga, „Luftwaffe nad Polską 1939”.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ciągnąc OT.

Na Śląsku oddziały dywersyjne Abwehry przekroczyły granicę i weszły do akcji o północy !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
batta   
Sam jestem ciekaw co znaczy ten sygnał. Jak dla mnie to jest informacja dla stanowisk plot, bo cywilom wystarczały syreny.

No właśnie, bardzo słusznie Tomaszu, bo mnie też to ciekawi, a ani słowa w dyskusji. Może oznaczenie literowe (np. słynne "ko-ma") to określenie typu (może bombowców przeciwnika), a cyfrowe oznaczało wielkość jednostki przeciwnika? A może to określenie kierunku ataku? Czy też kierunku i siły?

To były koordynaty przelotów nieprzyjacielskich samolotów przekazywane ze zbiornic sieci dozorowania do jednostek OPL Kraju.

Dzięki temu na bieżąco można było śledzić szlak samolotów, ich ilość i wysokość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.