Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

W noworocznym orędziu Prezydenta zabrakło miejsca dla zwycięstwa spod Kłuszyna

Rekomendowane odpowiedzi

Prezydent Lech Kaczyński w czwartek wygłosił tradycyjnie już orędzie noworoczne do Narodu. Przypomniał w nim, że rok 2010 będzie rokiem wielkich historycznych rocznic jednak nie znalazł wśród nich miejsca dla bitwy pod Kłuszynem.

https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=537

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nasz obecny Prezydent z Rosją już nie raz "zadzierał" poprzez różne komentarza lub gesty, więc może rozchodzi się o Szwecję? ; )

Ale tak poważnie to pewnie przeoczenie, szkoda, bo orędzie oglądało zapewne sporo Polaków i wymienienie tej bitwy byłoby wspaniałą reklamą dla uroczystości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie może chodzić o luki w wiedzy historycznej osoby która dla prezydenta pisała owe orędzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

To nie jest jedyna rzecz o której Prezydent zapomniał.

Zapomniał(?) o zakończeniu II WŚ(a może było, tylko ja nie przeczytałem?) i o polskich chwalebnych zwycięstwach: Bitwa o Anglię, Narvik, Wał Pomorski, Kołobrzeg, Bolonia, Berlin...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Błagam... na tej samej zasadzie można wyciągnąć masę rzeczy, o których zapomniał. Jak za dużo gada o historii, to źle, jak za mało, jeszcze gorzej. To było orędzie noworoczne, a nie wykład z historii Polski. Zachowajmy odpowiednie proporcje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie chodziło o wyliczankę, ale jeśli BBN patronuje Kłuszynowi, jest to 400 rocznica, jako jedyni zdobyliśmy stolicę Rosji, nikt wcześniej i później tego nie uczynił, wreszcie było to gigantyczne zwycięstwo husarii to zarzut, że Prezydent pominął tą bitwę wg mnie jest uzasadniony. Szkoda mi po prostu, że przez brak tej bitwy stracono szanse na reklamę obchodów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jarko   

Ciekawe, czy Prezydent, a także inni politycy będą pamiętać o tej rocznicy w lipcu. Ciekawe czy telewizja się nią zainteresuje, bo z Grunwaldu pewnie będzie relacje live - wreszcie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ciekawe czy telewizja się nią zainteresuje, bo z Grunwaldu pewnie będzie relacje live - wreszcie

Nie muszą robić relacji live, bo i tak to spłynie głównie do kieszeni TVP, choć zainteresowanie imprezą pewnie by było większe.

O wiele lepiej by było, gdyby szanowni posłowie sypnęli groszem czy to dla rekonstruktorów, czy dla archeologów, czy dla stworzenia z Pól Grunwaldzkich ogromnego muzeum...

Co do orędzia, nie czepiajmy się, prezydent wymienił te ważniejsze, a raczej słynniejsze wydarzenia. O Kłuszynie, na dobrą sprawę, niewielu słyszało. Więc prezydent musiał mówić zrozumiale dla ciemniejszych części społeczeństwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Inspiracją tekstu było to, że Prezydent nie wykorzystał okazji do reklamy bitwy. Wiele osób usłyszałoby o Kłuszynie i zaczęłoby szukać w googlach i nagle, by przeczytali, że to było nasze wspaniałe zwycięstwo. Walor edukacyjny zawarcia tej bitwy w orędziu, a na pewno zasłużyła byłby bardzo duży. Mam osobistą nadzieję, że do rocznicy jednak bitwa zaistnieje w szeroko w świadomości Polaków także dzięki "Historia.org.pl".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Jestem mocno monotematyczny, ale o Berlinie też ludzie nic nie wiedzą. Wiedzą za to dużo o PW, bo rocznice są głośne. Wiedzą o wybuchu wojny, ale nie wiedzą, kiedy się skończyła. Prezydent mógł więcej poświęcić, ale pytanie brzmi: czy nie zamieniłoby się to w wyliczankę?

Prezydent wymienił ten symboliczne, najważniejsze daty.

Ale nie podoba mi się określenie ''Cud nad Wisłą''.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Wiedzą za to dużo o PW, bo rocznice są głośne.

Co wiedzą? Że było, że było w Warszawie, niektórym zdarzy się pamiętać datę wybuchu i może jedno-dwa nazwiska. Ale datę zakończenia mało kto poda (a zapytaj się, kiedy podpisano akt kapitulacji). To nie jest dużo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

A czy wiedzą w ogóle, że Polacy walczyli o Berlin? A wiedzą cokolwiek o Kołobrzegu i Wale Pomorskim? A wiedzą, gdzie w ogóle leży Budziszyn? Czym było Lenino? O datach nie wspominając.

Albinosie, krytykuję stosunek do poległych żołnierzy LWP, nie stosunek do PW i obchodów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Andreasie, zauważ, że nie odnoszę się do Twojego stosunku do PW i obchodów, czy do tego co kto wie o Berlinie i Lenino. Napisałeś, że dzięki nagłaśnianiu kolejnych rocznic Powstania, ludzie wiedzą dużo o nim. A to jest nieprawda. Tak więc nie widzę związku między Twoim powyższym wpisem, a tym co wcześniej wrzuciłem:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przed poprzednimi wyborami obecny Pan Prezydent ogłosił urbi et orbi, że ma przyjaciół także wśród byłych PZPR-owców, o to, że przypomni sobie o (l)WP i odpowiednich rocznicach jestem dosyć spokojny. Wszak wybory idą i samym elektoratem PiS-u się ich nie wygra, a ten i tak będzie głosował na Pana Prezydenta, niezależnie od tego co tenże ciepłego powie o (l)WP.

Inna sprawa, że rzeczywiście nie przesadzajmy, orędzie noworoczne to faktycznie nie wykład.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.