Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Gunter Grass - ocena

W sprawie Grassa powinno się:  

23 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Powinien zrzec się honorowego obywatelstwa Gdańska
      1
    • Powinno mu się to obywatelstwo odebrać
      2
    • Nie powinno mu się odbierać obywatelstwa, ani nie powinien się niego zrzekać
      13
    • Nie mam zdania
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tylko tyle, a i masz racje - to jest BYŁE niemieckie miast, do 1945, więc masz absolutnie racje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Większość wpisów rozbawiła mnie do łez. W czym jest problem ? Młody Grass, miał marzenie, zostać bohaterem. Tak wyszło, że zamiast utonąć wraz z kolejnym U-bootem został przy życiu, wcześniej służąc w dywizji SS. Los Niemca, o nieskazitelnych przodkach był raczej typowy. Przecież Polacy, przynajmnej ich część uwielbia SS.

A tu rwetes. Bo ktoś, dla ktorego droga niemieckiego chłopaka była wielką niewiadomą, nadał mu pod wpływem przeczytanej lektury, honorowe obywatelstwo byłego niemieckiego miasta. Śmiech na sali.

A ja bym się tak nie śmiał.

Problem w tym, że nie tylko dla włodarzy Gdańska: "droga niemieckiego chłopaka była wielką niewiadomą".

Ot, Grass przez wiele lat debat o literaturze, przeszłości, przy ocenianiu innych - zapomniał o tym wspomnieć.

I rodzi się pytanie: dlaczego?

Rodzi się pytanie: dlaczego popełnił "pomyłkę" co do jeńców niemieckich w ZSRR?

Tylko tyle ? Wolne Miasto Gdańsk było polskie, ale Freie Stadt Danzig, jak sama nazwa wskazuje było jeszcze bardziej polskie. Mam nadzieję, że udzielilem zadowalającej odpowiedzi na zadane pytanie.

Z dużym naciskiem na słowo "Freie", a jak owe: "Freie" przedstawiało się po dekrecie co do wcielenia do III Rzeszy?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Błazenada rajców miejskich Gdańska którzy najpierw włażą w przysłowiowy tyłek pisarza, a potem odsądzają go od czci i wiary, nadal pozostanie smutnym spektaklem niekompetencji. Identycznie oceniem wszystkie wypowiedzi równie święcie oburzonych.

Pisarz zwykle kreuje jakąś tam rzeczywistą, byłą czy nie byłą, w.g sobie znanego kryterium doboru. Ale prywatnie dalej pozostaje np. kłamcą, pijakiem, zboczeńcem, lub byłym SS-manem. To, że ktoś o jakiś przywarach nie wie, lub nie docieka prawdy w osobie artysty, pisarza itp. to zwykła naiwność i głupota. I tak jest w przypadku Grassa. Nie on pierwszy, nie ostatni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Jakiej niekompetencji?

Tak sobie żartujemy. Dalszy komentarz przysporzy mi wroga na tym forum. Niekompetencją jest uczynienie Grassa honorowym obywatelem miasta Gdanska. Późniejsze lamentowanie było już tylko śmieszne.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Honorowy_Obywatel_Miasta_Gda%C5%84ska

Najpierw trzeba pomysleć, a potem dzialać. W tym przypadku dzialanie nastapiło nim się pomyslało. A Kazik kiedyś zawarł w swojej piosence oczywiste stiwerdzenie;

Wszyscy artyści to prostytutki

w oparach lepszych fajek, w oparach wódki

A jedne są lepsze, a drugie są gorsze.

A gorsze są tańsze, a lepsze są droższe.

Wszyscy artyści to prostytutki,

w oparach lepszych fajek, w oparach wódki

A jedni są lepsi, a drudzy są gorsi.

A gorsi są tańsi, a lepsi są drożsi.

Sprawa i larum jakie podniesiono w sprawie Grassa, która nawet na tym forum przekształciła się w dyskusję mało związaną z tematem, tak właśnie wygląda.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Tak na marginesie, tej słabej w formie i treści dyskusji. Wątpię czy ktoś z Was dał imię bohatera powieści "Blaszany bębenek" swojemu dziecku. Chociaż jest ono raczej mało oryginalne. Kiedy urodził mi się syn w roku 1991, będąc pod nieprzemijającym urokiem powieści Grassa nazwałem go Oskarem. Po 24 latach obaj jesteśmy z tego faktu zadowoleni. Z tym że Oskar nigdy 'Blaszanego bębenka" nie przeczytał. Film obejrzał. Dobre i to.

Dziękuję Grassowi za "Blaszany bębenek". Dzięki niemu Gdańsk otrzymał jeszcze jeden, nieuchwytny dla oka wymiar.

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przeczytałem chyba wszystkie dzieła Grassa, a na pewno wszystkie wydane po polsku, ale nie mogę powiedzieć, aby jego "poetycki", czy "barokowy" styl odpowiadał moim prymitywnym gustom. Czytałem to ze względu na obraz dawnego Gdańska rysowany piórem Grassa i z ciekawości niemieckiego punktu widzenia (czy - jednego z niemieckich punktów widzenia - wybitnego Niemca i nietuzinkowego Człowieka).

Ale widać styl był wspaniały, bo znałem ludzi z innych krajów, których nic, a nic nie obchodziły polsko-niemieckie zaszłości, Gdańsk i wojna, a "Die Blechtrommel" był dla nich arcydziełem.

A - co najmniej - za to jedno zdanie Grassowi należy się pomnik w dzisiejszym, polskim Gdańsku, mimo Waffen-SS itd. I bardzo dobrze by było, aby na tym pomniku znalazło się to właśnie zdanie, przede wszystkim po niemiecku:

(...) da begriff Oskar, daß die Verteidigung der Polnischen Post geglückt war, daß jene, die da angriffen, den gerade begonnenen Krieg schon verloren hatten; selbst wenn es ihnen gelänge, im Verlauf des Krieges Alaska und Tibet, die Osterinseln und Jerusalem zu besetzen".

"(...) wtedy Oskar zrozumiał, że obrona Poczty Polskiej powiodła się, że ci, co ją szturmowali, przegrali już dopiero co rozpoczętą wojnę; nawet gdyby w toku działań wojennych udało się im zająć Alaskę i Tybet, Wyspę Wielkanocną i Jerozolimę".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.