Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Kadrinazi

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Recommended Posts

Ponoć król Jan Kazimierz niezwykle pożądał... :)

Obiekt tego pożądania łączy go zarówno z Irlandią,

Wielkim Mogołem,

Cromwellem

... O czym mowa?

Przyznam szczerze, że jakoś ten ciąg skojarzeń nic mi nie mówi :) Może jakaś wskazówka?

Wreszcie Kadrinazi jest zmylony, moje ukontentowanie jest wielkie :lol:

mógłbym dodać do tego ciągu kardynała de Richelieu, czy pewnego szacha...

Nie chodzi o rzecz i oczywiście o nie chodzi o słynną irlandzką koniczynkę.

Cromwell zakazał eksportu tegoż "cuś"

Wymienione osoby były tym obdarowane...

Kraj pochodzenia: Irlandia.

ach... niestety ten ogonek mnie zgubił

W czasie XVI, XVII i początku XVIII wieków irlandzkie psy miały wielkie powodzenie jako dary dla królów i szlachetnie urodzonych osób w różnych krajach. Niektórymi z obdarowanych byli Great Mougl, imperator Jehangier, Szach Persji i kardynał Richelieu. Duża liczba została wysłana do Hiszpanii. I król Jan z Polski miał duży wkład w wyginięcie w Irlandii tych wspaniałych psów, poprzez zdobywanie ich tak wiele, ile tylko wpadło w jego ręce. W 1652 roku pod rządami Cromwella została wydana deklaracja zakazująca eksportu psów z Irlandii ze względu na ich niewielką liczbę, co przyczyniło się do zachowania ich liczebności jeszcze przez pewien czas.

Pytanie w ręce Waszmości

Kto dowodził brandenburskim kontyngentem wojskowym, wysłanym na pomoc Austrii (w ramach zobowiązań wobec RON) w 1683 roku? Dodajmy, że Brandenburczycy spóźnili się pod Wiedeń i Parkany, ale wzięli udział w zdobyciu Esztergomu.

Znałem go tylko w wersji 'von Truchsess' bez 'von Waldburg', zawsze to się człowiek uczy :) Oczywiście chodziło o rzeczonego pułkownika, który dowodził także brandenbursko-kurlandzkim kontyngentem w 1684 roku.

W Twoje ręce!

Znałem go tylko w wersji 'von Truchsess' bez 'von Waldburg', zawsze to się człowiek uczy :) Oczywiście chodziło o rzeczonego pułkownika, który dowodził także brandenbursko-kurlandzkim kontyngentem w 1684 roku.

W Twoje ręce!

Ja znowu znam wersję:

Wolfgang Christoph Graf Truchsess von Waldburg

Ale com się naszukał nazwiska...

to w domu długo jeno rzewny płacz i ponure zgrzytanie zębami się rozlegało. :)

To nie tyle będzie pytanie; na które można jednoznacznie odpowiedzieć, co trochę z przymrużeniem oka potraktowanie polskich przymiotów:

Jak wiadomo Gustaw Adolf, nie dość że innowierca ;)

Nie dość, że jego kraj zdawał się być ubogą krainą, a łupił niecnie nasze bogate, polskie ziemie.

To jeszcze łatwo i szybko potrafił wzbogacić swą szkatułę.

Szlachta nasza znana była z wielu przymiotów, acz i multum przywar; jedną z nich był... dość szczególny stosunek do pewnych obowiązków państwowych. A jednak potrafiła się nawet w tej materii nagle odmienić.

Onże Gustaw Adolf uczynił coś co wzbudziło pośród szlachty powszechne zgrzytanie zębami, i srogie nastroje odwetu...

Cóż takiego uczynił ten król, co tak wzburzyło naszą szlachecką brać?

maxgall   

Strzelam:

Zakładam że chodzi o Gustawa II Adolfa, a tenże wymusił na polskiej szlachcie płacenie cła, z którego to przykrego obowiązku brać szlachecka była w Rzeczypospolitej zwolniona.

pozdr