Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Warszawa 1656 - Mirosław Nagielski

Recommended Posts

Tofik   

Tytuł: Warszawa 1656

Autor: Mirosław Nagielski

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 304

ISBN: 978-83-11-11532-3

Bardzo ciekawa pozycja, ale niepozbawiona wad, przykładowo brak opisu wojskowości obydwu stron, choć armia RON wydaje się być oklepanym tematem, to armia Karola Gustawa, już taka nie jest, przynajmniej dla polskiego szarego czytelnika (np. mnie), który nie zna twórczości m.in. Larsa Tersmedena. Opis bitwy choć bardzo przystępny (a przyznam, że Nagielskiego nigdy nie czytało mi się zbyt dobrze...), nie może być definitywnie uznany za całkowicie prawdziwy. B. prawdopodobne, że w szarży Połubińskiego nie uczestniczyli Koroniarze, o czym pisał Stefan Koryciński. Jednocześnie autor uważa, że salwa muszkieterów z odległości nie większej niż 100 m mogła spowodować śmierć niemal wszystkich koni z pierwszego szeregu. Ciężko to stwierdzić, faktem jest, że skoro autor szacuje ogólne straty szarżujących na najwyżej 20%, a pierwszy szereg liczył ok. 300 koni (a prawdopodobnie mniej, bo Polacy nie brali udziału w szarży), to teoria Nagielskiego - oparta zapewne na Teodorczyku - nie jest całkowicie do zaakceptowania. Rzecz jasna straty w koniach, a straty w ludziach to nie to samo, niemniej to nie świadczy o prawdziwości hipotezy, tylko raczej o trudności w jej uzasadnieniu. Oczywiście można też powiedzieć, że pod Warszawą nie było celnej salwy Szwedów ze 100 m :huh: ale nie znam przypadku świadczącego o prawdziwości tej teorii.

Obciążenie konia spowodowane wagą jeźdźca i jego wyposażenia nie musiało wcale przeszkadzać w nagłych i szybkich odskokach od nieprzyjaciela. Pamiętajmy, że husaria była znana ze swoich umiejętności jeździeckich, m.in. zawracania konia w miejscu. Jak podaje Sikora, największe obciążenie konia husarskiego mogło wynosić ok. 45 kg + waga jeźdźca, natomiast obciążenie konia kawalerzystów z I WŚ - 47-66 kg + waga jeźdźca. A jak wiadomo, jezdni XX-wieczni wcale nie byli ciężką, ani nawet średnią jazdą, bo nie takie były potrzeby ówczesnych pól bitew.

Oceniając książkę Mirosława Nagielskiego trzeba pochwalić autora za to, że dokonał poprawek względem poprzedniego wydania, uwzględnił nowe pozycje itd. No i przy tym, nie można zapomnieć, że habek stanowi świetne przedstawienie działań polskich w I połowie 1656 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   
Oceniając książkę Mirosława Nagielskiego trzeba pochwalić autora za to, że dokonał poprawek względem poprzedniego wydania, uwzględnił nowe pozycje itd. No i przy tym, nie można zapomnieć, że habek stanowi świetne przedstawienie działań polskich w I połowie 1656 r.

Trzeba pochwalić też i Wydawnictwo, że na to pozwoliło, bo mogli wydać nie pozwalając autorowi poprawić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
B. prawdopodobne, że w szarży Połubińskiego nie uczestniczyli Koroniarze, o czym pisał Stefan Koryciński.

Po obejrzeniu rysunku Dahlberga jest to pewne:

husarze atakują frontem tylko 2 skwadrony a więc 400 Szwedów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.