Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jimmy5

Budynki Sakralne Doby Romańskiej. Zasada lokalizacji

Rekomendowane odpowiedzi

jimmy5   

Witam. Jestem nowym użytkownikiem. Mam do zrobienia prezentację na temat:

Budynki sakralne doby romańskiej w Polsce. Zasada lokalizacji, powiązanie z miastem średniowiecznym.

Połowę mam już zrobioną, a mianowicie mam już wybrane budynki, łącznie z ilustracjami. Problem pojawia się później. Nie wiem za bardzo co mam napisać na temat zasady lokalizacji budynków sakralnych i ich powiązania z miastem średniowiecznym.

Proszę o pomoc

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Połowę mam już zrobioną, a mianowicie mam już wybrane budynki, łącznie z ilustracjami.

To bardzo dużo ;)

Wracając do tematu, nie jestem zbyt dobry w te klocki, ale może choć trochę Ci przybliżę sprawę:

Z lekcji języka polskiego zapewne wiesz, jakie tendecje przewarzały w Europie tamtych czasów (476-1453).

Teocentryzm... W każdej książcę fachowej znajdziesz wiele informacji, jaki wpływ religia miała na władzę. Przykładowo, żaden książe nie otrzymał korony królewskiej bez zgody stolicy apostolskiej. Spójrz na mapę z XI wieku i zobacz w jakich miastach powstawały pierwsze biskupstwa (Wrocław, Kołobrzeg, Kraków) było to miasta największe itd. Oczywiście pierwsze biskupstwo, a późniejsze arcybiskupstwo powstało w Gnieźnie(1000r.), no i jaki wpływ kler miał na zarządzanie miastem.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Co do lokalizacji w miastach, jako murowane, miały charakter obronny, często tej ostatniej. Jako murowane były też źródłem prestiżu. Stąd zasadniczo przy zamku, w najwyższej części miasta, co nie musi być regułą. Taki kościół Św. Andrzeja w Krakowie stoi między zamkiem, a rynkiem.

Obok zamkowych, miejskich w bogatszych miastach, miały je też klasztory. Ale jak one funkcjonowały w zabudowie miejskiej, nie mam pojęcia.

Poza tym były orientowane, tzn stały absydą do wschodu. Nie wiedziałem o co z tym chodzi, póki nie "zaliczyłem" rezurekcji w cesarskiej katedrze romańskiej w Spirze. Za ołtarzem było nisko takie małe okieneczko i gdy ksiądz podniósł monstrancję, trafił nią w strumień światła słonecznego. Słońce przepuszczone przez kryształ (z hostią) w jej środku, dało w ciemnym kościele niesamowite wrażenie. Co dopiero wtedy.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Do licha! Kto formułuje takie pytania? Kilka razy musiałem go przeczytać, żeby zrozumieć. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

odpowiedź na to pytanie, wcale nie jest takie proste ale...

1. Lokalizacja: była różna, z samego wyglądu i założenia można powiedzieć że pelnily takie budowle [nawet sakralne] pewne funkcje obronne, stanowiąc część jakiejś większej całości [n.p. gród obronny, czy zamek książęcy]. Zwróć uwagę na to jak wyglądały takie budynki, jak wyglądały ich okna, jak nadawały się do obrony i to skutecznej. Czasem ważnym atutem / atrybutem tej czy innej lokalizacji byl fakt, że poprzednio na tym terenie, w danym miejscu istniało miejsce święte dla pogan [patrz : Wzgórze Wawelskie].

2. Budownictwo sakralne wiąże się stricte z rolą i siłą Kościoła jako istytucji w Europie. Pisząc Kościół mamy na myśli Kościół Rzymski / Zachodni [nie katolicki!]. Siła władzy duchownej w danym kraju była odbiciem tego co działo się w świecie [spór o inwestyturę] i siły monarchy [który nie raz i nie dwa wygrywał spory pomiędzy papieżem a cesarzem, czyli siłami naważniejszymi w ówczesnym świecie chrześcijańskim. Sam wpływ duchownych [jako ludzi w ten czy inny sposób związanych z Kosciołem był conajmniej ogromny: to oni prowadzili kancelarie, to oni prowadzili wymianę listów, to oni w wielu wypadkach byli jedynymi na dworze królewskim, a częściej książęcym umiejącymi czytać i pisać, to za nimi stal papież, Boży pomazaniec. Jak wielką rolę mieli w życiu społeczeństw ludzie stanu duchownego obrazuje sprawa Bolesława Śmiałego i bpa Stanisława.

3. To jakie świątynie i jak wiele było w miastach - pokazywało siłę tychże ośrodków miejskich. Katedra, archikatedra, kanonia - to ślady po tym jak ważny człowiek urzędował w danym mieście. Tak naprawdę kiedy poczytać jakie miasta odgrywały olbrzymią rolę w średnich wiekach, zwłaszcza na ich początku, okaże się że ich rola związana była albo z siedzibą króla, albo jednostki administracyjnej, a te bywało byly związane z jednostką kościelną. Gniezno, Poznań, Kraków, Wrocław, Sandomierz to tylko symbole, przejeżdzając przez stare miasta Dolnego Śląska nie sposób pominąć Nysy, Henrykowa, Głogowa i wszystkich innych miast, gdzie niemal w każdym pyszni się kościól, sięgający źródłami właśnie do tej epoki.

4. Wyjaśnienia w kwestii Krakowa:

a. Kościół św. Andrzeja, znajduje się o ile mnie pamięć nie myli na terenie dawnej wsi Okół, znajdującej się pomiędzy Wawelem [jako siedzibą księcia] a Krakowem jako miastem / grodem. Układ ten, zastany w czasie lokalizacji był już tak stabilny, iż nie dało się go zmienić. Wystarczy rzucić okiem jak ułożony jest Kościół św. Wojciecha [Rynek], jak wygląda przejście Rynku w ciąg ulicy Grodzkiej, a jak przejście tegoż samego Rynku w ciąg ulicy np. Floriańskiej....

b. Katedra Wawelska nosi wezwanie św. Wacława [!] i dopiero potem, otrzymała kolejne - św. Stanisława. Historycznie pierwszym jest - Wacław. Jest to "patron" typowo czeski, w Polsce na tych terenach w zasadzie nie występujący. Ba, co ciekawe w przekazach najstarszych wspomina się przed rokiem 1000 [!], tj rokiem oficjalnego [!] podniesienia [!] do rangi biskupstwa bodajże czterech [sic!] biskupów. Histria tutaj jest o wiele bardziej pogmatwana niż nam się wydaje...

A na razie można poczytać i poszukać na:

1. wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuka_roma%C5%84ska

2. w serii DNiPP - Dzieje Narodu i Państwa Polskiego - pierwsze tomy jest tam bodajże jeden noszący tytuł: "W cieniu katedr i zamków..."

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.