Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

od CzK do NKWD

Recommended Posts

FSO   

Witam;

slużby bezpieczeństwa w ZSRR nazywaly się różnie. Najpierw CzK [od Wsierossijskaja Czriezwyczajnaja Komissija po Bor'bie s Kontrriewolucyjej i Sabotażom] potem, GPU i OGPU w końcu NKWD [Narodnyj Kommisariat Wnutrielnych Diel] i jego wydzualy. Cele mialy te same - walka z wrogiem ludu, glównie wewnętrznym lecz o zewnętrznym także nie zapominano. Jakie byli metody walki, jak dzialano, jak zmienialy się podstawy prawne dzialań.

W końcu jedno z ciekawszych acz rzadziej zadawnych pytań - jak dobrze te organy spelnialy swoją rolę w umacnianiu najpierw wladzy ludowej a potem samego tow. Stalina?

Tutaj - artykul w wiki o podstawowych informacjach i kilkoma odnośnikami: http://pl.wikipedia.org/wiki/NKWD

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Należałoby tutaj przede wszystkim wspomnieć o operacji "Trust" w ramach, której przenikano do organizacji antybolszewickich działających na emigracji. Jednym z jej wykonawców był Aleksander Jakuszew (vel Fiodorow), jednocześnie pracownik Komisariatu Handlu Zagranicznego oraz agent OGPU. Udało mu się m.in. zdobyć zaufanie wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza oraz zaprosić do Rosji monarchistycznego działacza Wiktora Szlugina, przed rewolucją październikową mieszkającego w Kijowie i będącego redaktorem prawicowego pisma "Kijewlanin", w którym to nawoływał do pogromów żydowskich. Po spotkaniach z przedstawicielami Monarchistycznej Organizacji Rosji w Moskwie, Kijowie, Leningradzie, Charkowie, Odessie, Kazaniu, Mińsku wrócił do Paryża i napisał o swojej podróży książkę "Trzy stolice - podróż po czerwonej Rosji". Nad jej korektą pracował Jakuszew (sic!). Na mistyfikację "Trust'u" dał się nabrać także znakomity wówczas szpieg brytyjski Sidney Reilly - wróg nr 1 bolszewików. 25 września 1925 r. nielegalnie przeszedł przez granicę sowiecko-finlandzką i spotkał się z kilkoma członkami MOR-u. Gdy zorientował się o całym przedsięwzięciu OGPU aresztowało go, po czym trafił na Łubiankę. Rozstrzelany został 5 listopada 1925 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W nocie na wikipedii jest błąd.

Czeka po raz pierwszy pojawiła się już 7 (20) grudnia 1917 r., pretekstem do powołania tej komisji było zapobieżenie rozprzestrzeniania się strajku piotrogrodzkich urzędników.

Kiedy wieczorem Dzierżyński przedkładał projekt przed Radą Komisarzy Ludowych powiedział:

"Niech wam się nie wydaje, że poszukuję form sprawiedliwości rewolucyjnej; teraz nie sprawiedliwości nam trzeba. To jest wojna - twarzą w twarz, do końca. Życie albo śmierć! Proponuję, domagam się organu, którego zadaniem będzie rewolucyjne, bolszewickie wyrównywanie rachunków z kontrrewolucjonistami!".

/W.D. Boncz-Brujewicz "Na bojewych postach fiewralskoj i oktiabrskoj riewolucyi", Moskwa 1930, s.133; podkreślenia - moje/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Potwór   

Jedno jest pewne Jakby się nie nazywała to zawsze zostawiała po sobie miliony ofiar głód i nędzę. Sami za to dostawali lepsze wczasy lepsze jedzenie więcej pieniędzy i jakieś przywileje ale do czasu bo co jakiś czas cały skład był wymieniany na nowy i tak w kółko Chętnych do tej pracy co smutne nigdy nie brakowało tak jak w UB w Polsce. Zdrajców jest zawsze pełno Taki zepsuty jest człowiek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 7.11.2009 o 9:09 AM, FSO napisał:

Cele mialy te same - walka z wrogiem ludu

 

Acz na ogół bywało tak, że tych wrogów znajdowano pośród tego ludu.

W dniu 2 lipca Biuro Polityczne partii wydało polecenie by: "niezwłocznie aresztować wszystkich kułaków i kryminalistów (…) i po administracyjnym przestudiowaniu ich sprawy przez trojkę rozstrzelać najbardziej wrogo nastawionych i zesłać elementy mniej aktywne". A już 30 lipca tegoż samego roku, Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych wydał rozkaz operacyjny nr 00447: "O operacji represjonowania byłych kułaków, kryminalistów i innych elementów...". Wypada podziwiać sprawność aparatu radzieckiego, w przeciągu kilkudziesięciu dni "załatwili" kwestię kułacką. 

Jak w ramach walki z wrogami ludu można ustalić liczbę osób które należy zatrzymać a potem rozstrzelać. zanim jeszcze znano wyniki śledztwa i procesów, pozostaje zagadką FSO, który twierdził, że NKWD to służba jak każda inna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.