Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
rodri

Byłe tereny wojskowe

Rekomendowane odpowiedzi

rodri   

Witam, znacie jakiekolwiek tereny, które należały w przeszłości do wojska a poźniej zostały sprzadane lub oddane cywilom?

Dokładnie chodzi mi o przeznaczenie dla celów turystycznych.

Ja osobiście znalazłem dwa ciekawe obiekty. Jeden to lotnisko pod Zieloną Górą, dokładnie w Babimoście, na razie tylko krajowe ale aspiruje do międzynarodowego. Drugi to poligon pod Bielsko-Białą gdzie teraz odbywają się zloty różnego rodzaju a także co dziwne jest on wynajmowany WOJSKU ;) ... Totalny bezsens...

Edytowane przez rodri

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam, znacie jakiekolwiek tereny, które należały w przeszłości do wojska a poźniej zostały sprzadane lub oddane cywilom?

Dokładnie chodzi mi o przeznaczenie dla celów turystycznych.

Ja osobiście znalazłem dwa ciekawe obiekty. Jeden to lotnisko pod Zieloną Górą, dokładnie w Babimoście, na razie tylko krajowe ale aspiruje do międzynarodowego. Drugi to poligon pod Bielsko-Białą gdzie teraz odbywają się zloty różnego rodzaju a także co dziwne jest on wynajmowany WOJSKU ;) ... Totalny bezsens...

Większość poligonów nie ma walorów turystycznych!! Większość terenów samorządu przeznaczają na cele logistyczne bądź deweloperskie, przy okazji unikając kosztów rekultywacji.

Za to niektóre mają szerokie pole do popisu w kwestii realizowania imprez rekracyjno-sportowych: zloty, zawody, cross, ASG, quady itp.

Jaki bezsens, może najpierw sam się zastanów? Wojsko posiadało zbyt dużo terenów (a zauważ, że w trakcie znacząco zmieniła się doktryna wojenna) co stanowiło nadmierne obciążenie finansowe. Często bardziej opłacalne jest za opłatą wykorzystać dany obszar do swych celów niż ponosić całoroczne koszty, a zapewniam że wysokie. Zresztą podobnie czynią inne armie. Są firmy, któe nie budują magazynów własnych tylko korzystają z wynajmowanej powierzchni, proponuję napisać do ich zarządów iż to bezsens. :)

Szukając takich obiektów najlepiej pobuszować na stronach AMW, a tak od ręki:

Szczecinek w obrębie Trzecieka

Nowa Wieś były poligon Wielbark

Czechów k/o Lublina

Łódź poligona na Brusie

Ostróda obręb: Kajkowo, Lipowiec

Piła

Bydgoszcz poligon bombowy przy osadzie Kabat

Klucznik w gminie Łambinowice

poligonu Pasternik w Krakowie

Gorzów Wlkp. w pobliżu ul. Mironickiej

....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rodri   

Nie chodzi mi wyłącznie o poligony... tak naprawde wszystko co było wojskowe a jest teraz cywilne i wykorzystywane do celów turystycznych ( np. lotniska, bunkry, baraki czy budynki mieszkalne i cwiczeniowe, stare zabudowania, obiekty kubaturowe). Co do AMW to oni nie interesuja sie przeznaczeniem swoich byłych terenów po ich sprzedaży...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

rodri: pytanie jeszcze gdzie. Z racji historii takich terenów jest multum - niemal zawsze wszelkie możliwe forty były wojskowe, obecnie część z nich jest trasą turystyczną, albo wykorzystywane gospodarczo, kilka z nich stanowiło plener dla filmu [n.p. Kłodzko spelnia kilka z tych założeń]. Lotnisko Rakowice - Czyżyny - obecnie teren także pod zabawy ludyczne, oraz dalej - dla Muzeum Lotnictwa, choć część domów dla oficerów się ostała do tej pory i gdzieś w okolicy stajonuje [czy stacjonowałą] jednostka wojskowa. Cżęść terenu lotnictwa balickiego należy do "wojska". Musisz troszkę dokładniej określić to o co Ci chodzi.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Borne Sulinowo się kłania, stosunkowo niedaleko mnie.

Z zamkniętego ośrodka wojskowego(gdzie stacjonowało 25 tys. radzieckich żołnierzy przez 45 lat), dziś zrobiono typowe miasteczko. Wszystkie budynki to byłe koszarowce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
... Co do AMW to oni nie interesuja sie przeznaczeniem swoich byłych terenów po ich sprzedaży...

Za to ty możesz się zorientować co i gdzie zostało sprzedane... i poszukac dalszych informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
rodri   

Tak naprawde chodzi o Polskę północną, jednak dla przykładu szukam po całym kraju. Opisywac bardziej na pewno będę lotnisko w babimoście oraz poligon pod Bielsko-Białą, z tym że teraz mogę dojechac do miejsc położonych bliżej Bydgoszczy gdzie obecnie mieszkam... Najlepiej byłoby aby to był teren od Olsztyna po Poznań ew. Szczecin. Z tym że muszą to byc miejsca przeznaczone do celów turystycznych

Chociaż również Słupsk i okolice wchodzą w grę bo tam mam rodziców więc nie ma problemu z dojazdem ;)

Edytowane przez rodri

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No to witam sąsiada! Słupsk się kłania nisko.

A czemu nie może być Borne Sulinowo? Warto zobaczyć i się zorientować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.