Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Esplendido

Rysiek Riedel

Najlepsze utwory "Dżemu"  

14 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Wehiku? czasu
      4
    • List do M
      0
    • Sen o Victorii
      0
    • Whisky
      0
    • Malowany ptak
      0
    • Naiwne pytania
      0
    • Modlitwa III – Pozwól mi
      0
    • Autsajder
      0
    • Paw
      1
    • Skazany na bluesa
      0
    • Ma?a Aleja Ró?
      0
    • Czerwony jak ceg?a
      0
    • Wokó? sami lunatycy
      1
    • Niewinni i ja
      1
    • Dzie?, w którym p?k?o niebo
      0
    • Tylko ja i ty
      0
    • U?miech ?mierci
      0
    • Harley mój
      0
    • Bo?e daj dom
      0
    • Nieudany skok
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Ryszard Henryk Riedel (ur. 7 września 1956 roku w Chorzowie, zm. 30 lipca 1994 w Chorzowie)

Do zespołu Dżem dołączył w grudniu 1973 roku. Wiele tekstów oraz kompozycji muzycznych w pierwszych latach istnienia zespołu było jego autorstwa. Już od początku swojej kariery zaskakiwał wszystkich swoim głosem. Charakterystycznym brzmieniem (wzorował się na wokaliście zespołu Free, Paulu Rodgersie oraz Czesławie Niemenie), a także manierą wokalną szybko zwrócił uwagę słuchaczy.

Był określany przez niektórych jako Ostatni hippis naszych czasów. Prowadzony przez niego tryb życia miał wiele negatywnych stron, naznaczony był między innymi przez narkotyki, a ponieważ zdominowały one jego życie, dochodziło do wielu spięć między nim a zespołem. Pomimo narastających problemów zdrowotnych Riedla, jego współpraca z zespołem trwała nadal, aż do momentu (w 1994), kiedy wyniszczony narkotykami został zmuszony do leczenia detoksykacyjnego, które jednak nie dało rezultatu. Warto zaznaczyć,że Ryszard kilka razy wcześniej przechodził takie leczenia, jednak szybko wracał on do brania narkotyków.

W Maju, roku 1994 został on usunięty z Dżemu. Nigdy nie podano oficjalnej przyczyny, jednak wiadomo było, iż powodem był nałóg Riedla. Zespół nie mógł tego dalej akcepotwać.

Zmarł 30 lipca 1994 roku. Bezpośrednią przyczyną śmierci była niewydolność serca. Pogrzeb odbył się 3 sierpnia w Tychach na Wartogłowcu. Na nagrobku wykuto jego własne słowa: W życiu piękne są tylko chwile...

(źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Riedel)

post-688-1153678517.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Dżem z Ryśkiem to było to, są chyba ze dwa utwory z tego okresu działalności Dżemu, które do mnie nie trafiają, reszty mógłbym słuchać na okrągło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Widziałem dyskusję na YouTube (w komentarzach) o Ryśku i niektórzy jego zwolennicy używali argumentów, hm... mocno wulgarnych. Na pewno dobry jest "Wehikuł czasu", ale przede wszystkim piosenka, której tutaj wg mnie o dziwo zabrakło w ankiecie - "Zapal świeczkę".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
"Zapal świeczkę".

Bo to piosenka śpiewana przez Jacka Dewódzkiego na Kilku zdartych płytach właśnie w hołdzie pamięci Ryśka, ale najbardziej znane i zresztą najlepsze wykonanie to to z Operą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Bo to piosenka śpiewana przez Jacka Dewódzkiego na Kilku zdartych płytach właśnie w hołdzie pamięci Ryśka, ale najbardziej znane i zresztą najlepsze wykonanie to to z Operą.

Yyy, ale Riedel chyba nagrywał ten utwór wraz z zespołem na płytę "The singles".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Yyy, ale Riedel chyba nagrywał ten utwór wraz z zespołem na płytę "The singles".

Ale na płycie utwór ten wykonuje Darek Dewódzki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Yyy, ale Riedel chyba nagrywał ten utwór wraz z zespołem na płytę "The singles".

Ta edycja o której mówisz wyszła jakoś niedawno, pierwsza była z początku lat dziewięćdziesiątych (bodajże 1992 r.) i tam jej na pewno nie było ;) .

Ale na płycie utwór ten wykonuje Darek Dewódzki.

Pewnie masz rację (powiem szczerze, że jej nie kupowałem bo nie widziałem sensu skoro mam pierwszą edycję, a i pewnie chodziło Ci o Jacka Dewódzkiego a nie Darka :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.