Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Porozumienie "S" i PZPR i współrządzenie

Recommended Posts

FSO   

Witam;

temat z pogranicza polityczno - gospodarczego... W latach '80 - '81 PZPR jako partia rządząca sypala się coraz bardziej - zmiany na stanowisku Pierwszego [zamiast Gierka - Kania - potem Jaruzelski], co ciekawe - poprzednicy zawsze byli traktowani jako zlo, ba coś najgorszego. Gospodarka zwalniala, lub wedle niektórych zatrzymala się a nawet zaczynala cofać. Sytuacja dojrzewala do zmiany.

Z drugiej strony barykady - nastąpilo uznanie "S" jako niezależnego i samorządnego związku zawodowego, po raz pierwszy od dluższego czasu w "demoludach". Jej nastroje i hasla także się powoli zaostrzaly - obie formacje szly w skrajnie różne strony. Centrum slablo, skrzydla zyskiwaly silę.

W takiej sytuacji rodzily się pomysly by po prostu "zaprosić" "S" do odpowiedzialności z kraj, do wspólrządzenia. Niektórzy politycy z partii wyrażali żal, że że tak się nie stalo. Czy byla w ogóle taka szansa?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
Witam;

temat z pogranicza polityczno - gospodarczego... W latach '80 - '81 PZPR jako partia rządząca sypala się coraz bardziej - zmiany na stanowisku Pierwszego [zamiast Gierka - Kania - potem Jaruzelski], co ciekawe - poprzednicy zawsze byli traktowani jako zlo, ba coś najgorszego. Gospodarka zwalniala, lub wedle niektórych zatrzymala się a nawet zaczynala cofać

FSO -w 1980-1981(i 1982)gospodarka Polski nie "zwalniała" tylko była na równi pochyłej-spadek PKB(jeszcze wówczas niewielki-zaczął się w roku 1979) a w czasie festiwalu strajkowego 1980-1981 gwałtownie przyspieszył-dno osiągnięto w 1982.

Polska spadkiem PKB w okresie 1979-1982 i skalą upadku gospodarki-pobiła chyba rekord w dotychczasowej historii Europy po 1945 w poziomie spadku PKB w czasie pokoju..

Nie liczę tu okresu po 1989r.

Zaś co do porozumienia-do czasu pieriestrojki żadne porozumienia bez uznania kierowniczej roli PZPR nie miały szans przetrwać .

Edited by Wolf

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Wolf: sprawdzę dokładnie w pamiętnikach M.F.R.; i w tym co mam jego autorstwa ale... Z tego co pamiętam to obóz rządzący [czyli PZPR, dokladniej jego reformatorskie skrzydło] widziało to, że kolejne akcje strajkowe i hasła ekonomiczne prowadzą do upadku gospodarki jako takiej. Ciężka zima '79 - ' 80 [Nam nie trzeba Bundeswehry...], oraz strajki dokonały swego. Co ciekawe dziś oceniając wzrost gospodarczy uwzględnia się czynniki pogodowe - np. to że było zimno czy to że było mniej dni pracy.

Urban - w Polityce, podobnie M.F.R. postulowali by wciągnąć "S" do rządów osiągnęli by przy tym wszystko co konieczne [w teorii] do reform kraju. Pacyfikację najradykalniejszej części "S" [choćby przez rozbicie na mniejsze grupki], co n.b. nastąpiło w czasie obrad Okrągłęgo Stołu. Podobnie rzecz by się działa z radykalnymi odłamami PZPR. Najważniejszym zaś byłoby [według reformatorów z partii] przekonanie liderów związkowych że nie da się przeprowadzić tego, co oni rządają.

Pomysł oczywiście rozbil się o beton partyjny i "S" która nijak rządzić nie chciała.

pozdr

P.S. Co ciekawe odczucia ludności nie zawsze byly takie na hurra dla nowych związków...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.