Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Porozumienie "S" i PZPR i współrządzenie

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

temat z pogranicza polityczno - gospodarczego... W latach '80 - '81 PZPR jako partia rządząca sypala się coraz bardziej - zmiany na stanowisku Pierwszego [zamiast Gierka - Kania - potem Jaruzelski], co ciekawe - poprzednicy zawsze byli traktowani jako zlo, ba coś najgorszego. Gospodarka zwalniala, lub wedle niektórych zatrzymala się a nawet zaczynala cofać. Sytuacja dojrzewala do zmiany.

Z drugiej strony barykady - nastąpilo uznanie "S" jako niezależnego i samorządnego związku zawodowego, po raz pierwszy od dluższego czasu w "demoludach". Jej nastroje i hasla także się powoli zaostrzaly - obie formacje szly w skrajnie różne strony. Centrum slablo, skrzydla zyskiwaly silę.

W takiej sytuacji rodzily się pomysly by po prostu "zaprosić" "S" do odpowiedzialności z kraj, do wspólrządzenia. Niektórzy politycy z partii wyrażali żal, że że tak się nie stalo. Czy byla w ogóle taka szansa?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Witam;

temat z pogranicza polityczno - gospodarczego... W latach '80 - '81 PZPR jako partia rządząca sypala się coraz bardziej - zmiany na stanowisku Pierwszego [zamiast Gierka - Kania - potem Jaruzelski], co ciekawe - poprzednicy zawsze byli traktowani jako zlo, ba coś najgorszego. Gospodarka zwalniala, lub wedle niektórych zatrzymala się a nawet zaczynala cofać

FSO -w 1980-1981(i 1982)gospodarka Polski nie "zwalniała" tylko była na równi pochyłej-spadek PKB(jeszcze wówczas niewielki-zaczął się w roku 1979) a w czasie festiwalu strajkowego 1980-1981 gwałtownie przyspieszył-dno osiągnięto w 1982.

Polska spadkiem PKB w okresie 1979-1982 i skalą upadku gospodarki-pobiła chyba rekord w dotychczasowej historii Europy po 1945 w poziomie spadku PKB w czasie pokoju..

Nie liczę tu okresu po 1989r.

Zaś co do porozumienia-do czasu pieriestrojki żadne porozumienia bez uznania kierowniczej roli PZPR nie miały szans przetrwać .

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Wolf: sprawdzę dokładnie w pamiętnikach M.F.R.; i w tym co mam jego autorstwa ale... Z tego co pamiętam to obóz rządzący [czyli PZPR, dokladniej jego reformatorskie skrzydło] widziało to, że kolejne akcje strajkowe i hasła ekonomiczne prowadzą do upadku gospodarki jako takiej. Ciężka zima '79 - ' 80 [Nam nie trzeba Bundeswehry...], oraz strajki dokonały swego. Co ciekawe dziś oceniając wzrost gospodarczy uwzględnia się czynniki pogodowe - np. to że było zimno czy to że było mniej dni pracy.

Urban - w Polityce, podobnie M.F.R. postulowali by wciągnąć "S" do rządów osiągnęli by przy tym wszystko co konieczne [w teorii] do reform kraju. Pacyfikację najradykalniejszej części "S" [choćby przez rozbicie na mniejsze grupki], co n.b. nastąpiło w czasie obrad Okrągłęgo Stołu. Podobnie rzecz by się działa z radykalnymi odłamami PZPR. Najważniejszym zaś byłoby [według reformatorów z partii] przekonanie liderów związkowych że nie da się przeprowadzić tego, co oni rządają.

Pomysł oczywiście rozbil się o beton partyjny i "S" która nijak rządzić nie chciała.

pozdr

P.S. Co ciekawe odczucia ludności nie zawsze byly takie na hurra dla nowych związków...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.