Jump to content

vanbrovar

Użytkownicy
 • Content count

  633
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by vanbrovar

 1. Jak wyglądały stosunki między Polską a Rumunią w 20-leciu międzywojennym? Czy przyjaźń między krajami naprawdę była tak wzorcowa?
 2. jak myślicie, jak ułożyłyby się losy naszej części świta gdyby połączone siły polsko-litewskie przegrały w bitwie pod Grunwaldem? Czy osłabieniu uległyby więzi Polski z Litwą? Gdzie skierowałaby się ekspansja wzmocnionego Zakonu? Czy ewentualne zabory ziem na południe od Torunia zaowocowałoby polonizacją struktury zakonnej? Jak przebiegłaby reformacja i sekularyzacja na tym obszarze? Jaki byłby wpływ dalszej ekspansji na Niemcy (jako całość)?
 3. Jak wyglądałby świat gdyby Kuomintang zwyciężył siły Mao-Zedonga? Co stałoby się z Chinami? Czy w ogóle istniała szansa na zwycięstwo Czang Kaj-Szeka?
 4. Nikola Tesla - Serb czy Chorwat

  Nie wiem w jakim dziale to umieścić, ale jakiej narodowości był właściwie ten słynny wynalazca? Do tej pory spotykałem się z informacjami, że był Chorwatem, a niedawno natykam się na same źródła czyniące go Serbem (np. wikipedia). Jak właściwie jest? Żył w czasach, gdy kwestie narodowościowe nabrały wagi, trudno więc by nie przydzielić go do jakiejś grupy narodowej.
 5. Asyria vs Persja

  Temat tyczy się nie wyższości danego imperium nad drugim, ale oceną sposobów traktowania ludności podbitej - czy lepsze były "ostre" metody asyryjskie, a może dość łagodna (na ówczesne warunki) polityka perska? Co przynosiło więcej korzyści (niekoniecznie moralnych)?
 6. Jak wyglądał ustrój republiki nowogrodzkiej? Skąd wzorce czerpali Rosjanie, jaka była pozycja i relacje kupców ze szlachtą?
 7. http://wiadomosci.wp.pl/kat,9913,title,Pol...mosc_prasa.html Co o tym myślicie? Osobiście jeszcze się do tego nie ustosunkowałem.
 8. Witam! Chciałbym poruszyć temat stopnia spolonizowania ludności litewskiej. Za terytorium "litewskie" przyjmijmy ten obszar (w przybliżeniu oczywiście). Jak przebiegała ekspansja języka i kultury polskiej na tym obszarze? Od kiedy, i jak obszar polski się zmniejszał. Jeśli znacie jakieś ciekawe strony, lub książki podejmujące ten temat - bardzo proszę.
 9. Jak waszym zdaniem potoczyłyby się losy Europy, gdyby ekspansja arabska nie została powstrzymana? Zapraszam do dyskusji
 10. Civilization to seria gier, które zna każdy miłośnik strategii turowych, nawet jeśli woli inne. Mówi się o niej, że jeśli ktoś nie grał we wczesne części, nie zagra w nowe. A jak jest z wami? Sam osobiście uważam serię za drugą najlepszą turową (po Heroesach) i drugą najlepszą globalną (po Europa Universalis).
 11. Przez ostatnie dni rozważałem nad rozwidleniem dróg ruchów socjalistycznych w XIX/XX wieku - chodzi oczywiście o dyktaturę proletariatu i przeciwną jej socjaldemokrację. Dlaczego większy sukces odniosła ta pierwsza opcja? Czemu w środowiskach lewackich panuje często (nie zawsze) sympatia do Rosji i radzieckich czasów? Skąd powiedzenie "Za komuny było lepiej?'
 12. (Nie jestem pewien gdzie ten temat by pasował). Czy wie ktoś o planach uczynienia z Polski tzw. 17 republiki, w ramach Związku Rad? Co odwiodło Stalina od tych planów? Czy postawa aliantów zachodnich, czy też nasza wojowniczość (a może jedno i drugie)?
 13. Megali Idea

  Idea Wielkiej Grecji, która obejmowałaby tereny zamieszkane przez Greków była wyznacznikiem polityki greckiej wobec Turcji w XIX, i na początku XX wieku. Jakie były konkretnie terytoria, które miano zamiar włączyć do Grecji? Czy idea odtworzenia Bizancjum była realna? Czemu nie wyszło? Zapraszam do dyskusji.
 14. Witam, czasem przeglądając dane dotyczące kryzysu demograficznego w Rosji można natknąć się na wzmianki o zagrożeniu jej terytorium "narodowego", za które uważają Syberię, przez Chińczyków. Ludność chińska emigruje na Syberię, gdyż Chiny są przeludnione. Rosja zaś się wyludnia. Syberia leży bliżej środka ciężkości Chin, niż Rosji. Wniosek...? Chińska gospodarka rozwija się, potrzebuje surowców, które są blisko - i ma je Rosja. W przyszłości może dojść do podjęcia tej kwestii przez ChRL, i stworzenie nowego supermocarstwa, potężniejszego niż ZSRR, i USA - mającego bowiem dostęp do siły roboczej, surowców i technologii. Co sądzicie o tej sprawie?
 15. Jak potoczyłaby się historia wschodniej i południowo-wschodniej Europy, gdyby Anglia i Francja nie udzieliły Turcji wsparcia w wojnie krymskiej? Zakładam, że byłyby zajęte innymi sprawami, lub dogadały się z Rosją. Czy Turcja przetrwałaby, uległa rozbiciu, czy jedynie doszłoby do protektoratu? Gdzie skierowałaby się ekspansja Rosji, i jak wygladąłoby po tym imperium? Jakie byłoby znaczenie triumfu carów dla Polski?
 16. Kabaret Łowcy.B

  Co sądzicie o tym kabarecie? Po ostatnim występie w Sopocie to języka codziennego w mojej okolicy przeszły wypowiedzi typu "Twoja mama ubiera się w Castoramie" Prezentują humor często absurdalny, choć nie wszystkie ich skecze mi się podobają.
 17. PZPN

  Przeczytałem niedawno książkę "100 dni Mazowieckiego". Obraz PZPR i PZPN pokrywa się! I jedni i drudzy uważali się za reprezentację Polski w danej dziedzinie (FIFA i UEFA zamienić na ZSRR i świat socjalistyczny), trudno było dostać na szczyt człowiekowi spoza środowiska, społeczeństwo nienawidziło partii... Ciekawe czy liga będzie mieć 18 drużyn. Byłoby to ciekawe rozwiązanie, równoznaczne z zawieszeniem egzekwowania wymogów licencyjnych na parę lat, i każdy byłby zadowolony.
 18. Unia kalmarska nie zostaje rozbita

  Są dwa kierunki ekspansji - kolonizacja Ameryki lub wzmacnianie wpływów nad Bałtykiem, głównie Pomorze i Maklemburgia. Dla Polaków nic dobrego, powstałoby państwo potężniejsze niż nasz rywal, Szwecja a z takimi samymi interesami.
 19. Imię słowiańskie

  Mój brat ma na imię Radosław. To jedno z tych "lepszych" imion słowiańskich, bo ma znośne zdrobnienie ("Radek").
 20. W początkowych koncepcjach już po I wojnie światowej miała powstać federacja czesko-polsko-słowacka, lecz zakładała ona, że Polska będzie zbyt słaba po wojnie by móc utworzyć samodzielny twór. Gdy okazało się, że będzie mieć zapewniony dostęp do Bałtyku, było to już zbyt wiele, jako człon takiej federacji byłaby zdecydowanie najważniejsza. W czasie II WŚ problemem również były rozmiary Polski - która w dodatku (reprezentowana przez rząd w Londynie) nie chciała zrzec się Kresów.
 21. ZSRR to nie Rosja

  ZSRR w momencie powstania zdaje się rzeczywiście był federacją nastawioną na internacjonalizm (jako że Lenin, dążył do rewolucji światowej). Stalin przekształcił Związek w państwo rosyjskie, nacjonalistyczne - stąd kojarzy się ono głównie z Rosją. Częściowo wynika to z ignorancji, ale należy wspomnieć że : i w każdej wersji hymnu używa się słowa "Русь".
 22. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy jest wam bliżej do modelu francuskiego/amerykańskiego stawiającego na pierwszym miejscu prezydenta, czy też podoba się wam kanclerski system Niemiec? A może system mieszany (ponoć najgorszy możliwy), który (podobno) mamy w Polsce?
 23. Wychowanie seksualne w szkołach

  Seksualność to kwestia intymna, i decyzją rodziców i dziecka winno być uczęszczanie na zajęcia w szkole. Nie muszą one wcale kolidować z religią - bo co ma tu kolidować? Jeśli ma być o seksie, to o seksie damsko-męskim, i tylko o tym. O związku małżeńskim uczniowie usłyszą na religii. KK nie potępia żadnego rodzaju seksu, o ile finał nie jest marnowaniem nasienia. To ostatnie również może dopowiedzieć Kościół, właściwie musi - na przedmiocie świeckim ominąć dylematy duchowe. Katecheta niech się martwi Jak napisali poprzednicy - teoria. Praktykę zostawia się młodzieży, a moralność - to wyzwanie dla Kościoła. Sam nie chciałbym brać udział w takowych lekcjach. Nie wiem do końca, czego mógłbym się nauczyć. Może dla kobiet te sprawy są bardziej skomplikowane (jeśli chodzi o antykoncepcję i inne)...
 24. Piłsudski wybaczyłby Czechosłowacji grzech z Zaolziem, i wojna nie mogłaby wybuchnąć już w latach 30-tych.
 25. średniowiecze...

  Gotowiec Ave Wikipedia!
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.