Jump to content

Pancerny

Moderator
 • Content count

  3,715
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pancerny

 1. Katarzy

  Często czytając książki o średniowieczu spotykałem się z Katarami.Wiem o nich nie wiele.W Wikipedii napisane jest ,że byli chrześcijanami ,ale przez kościół katolicki uważani za heretyków i urządzono przeciwko nim krucjaty.Więc kim oni byli?
 2. Zdrada Lipków

  Na wiosnę 1672 roku chorągwie tatarskie służące w wojsku koronnym,zbuntowały sie i opuściły granice Rzeczpospolitej przechodząc na stronę Turcji. Co spowodowało,że Tatarzy(zwani Lipkami)podjęli taką decyzję?
 3. No właśnie, od kiedy zaczęto w I Rzeczpospolitej budować fabryki, kiedy powstały pierwsze manufaktury, zakłady produkcyjne, co wytwarzały i kto je budował? Zapraszam do dyskusji.
 4. Co szlachcic najchętniej na siebie ubierał? Czym wyróżniał się ubiór mieszczanina? Czy ubiór chłopski był szary i skromny? Zapraszam do dyskusji.
 5. Jak oceniacie rolę mieszczaństwa w okresie czasów wolnej elekcji? Jaki był status społeczny mieszczan ? Jakie mieli przywileje, a co im robić nie było wolno? Zapraszam do dyskusji?
 6. Punk rock

  Słuchacie punk rocka, co sądzicie o tej muzyce?
 7. Znane jest ogólne zamiłowanie szlachty do spożywania nadmiernej ilości(delikatnie powiedziane)różnych trunków alkoholowych.Pijatyki urządzano wszędzie, na dworach szlacheckich,w rezydencjach magnackich jak i na dworze królewskim. Jakimi to trunkami tak się degustowała szlachta,czy możemy porównać je do naszych obecnych,czy były słabsze czy mocniejsze,a może smaczniejsze ,zapraszam do dysputy. P.S.-Testowanie opisywanych alkoholi przed wysłaniem posta -wskazane.
 8. Rozrywki dworskie i szlacheckie

  Jak na dworach, królewskich, magnackich, czy szlacheckich urozmaicano sobie życie towarzyskie, nie mówię o hippice i szermierce, ale o innej szeroko pojętej rekreacji sportowej.
 9. Rok po stłumieniu powstania Kosińskiego, wybuchło nowe powstanie kozackie. Na jego czele stanęło trzech dowódców: Semen Nalewajko, Hrehory Łoboda i Matwiej Sawuła. Tym razem kto ponosi winę za ten zryw ludu ukraińskiego ? Zapraszam do dysputy.
 10. Rok 1921, ogłoszono konkurs na wybór polskiego hymnu narodowego("Przegląd Warszawski"), prasie i na salonach trwały gorące dyskusje nad kandydatkami do hymnu jak i sposobem wyboru. Na którą z pieśni byś głosował?
 11. Jednego znamy, polski bohater rotmistrz Witold Pilecki. Jestem strasznie ciekawy , pozostałej piątki bohaterów. Jeżeli ich znacie, to napiszcie o nich . Czekam z niecierpliwością (na pewno Wy też).
 12. Kapela ze wsi Warszawa

  Najpierw proszę byście przesłuchali te dwa utwory: Kapela zw wsi Warszawa- Do ciebie Kasiuniu Kapela ze wsi Warszawa - Żurawie I jakie wrażenia po przesłuchaniu, podobało się Wam?
 13. Harem

  Mam takie pytanie: jak wyglądało życie kobiet w haremie? Zawsze opisy haremów były ogólnikowe, nie spotkałem się z dokładnym opisem życia codziennego panujących w haremach. A mnie ciekawi kto pilnował pań w haremie, czy była jakaś hierarchia między zamieszkującymi tam kobietami, i w ogóle wszystko o haremie. Zapraszam do dyskusji.
 14. "Elżbieta Koopman Heweliusz (ur. w 1647, zm. w 1693) pierwsza polska astronom. Była córką bogatego gdańskiego kupca, pochodzącego z Holandii. Była wykształcona, znała kilka języków, miała szerokie zainteresowania naukowe. W 1663 w wieku 16 lat wyszła za mąż za 52-letniego Jana Heweliusza (było to jego drugie małżeństwo). Nie miał dzieci z poprzedniego, trwającego 20 lat małżeństwa. Elżbieta urodziła mu kilkoro dzieci; pierworodny syn Adeodatus (co znaczy "dar Boga") zmarł w niemowlęctwie, do wieku dorosłego dożyły 3 córki: Katarzyna, Julianna Renata i Flora Konstancja, które nie odziedziczyły żadnych zdolności naukowych. Elżbieta wspólnie z mężem prowadziła obserwacje i badania astronomiczne, pomagała w projektowaniu obserwatorium w Gdańsku. Wspierała go po pożarze, który zniszczył instrumenty badawcze i księgi. Korespondowała z wieloma uczonymi europejskimi. Schorowanego męża otoczyła troskliwą opieką w jego ostatnich latach życia. Współpracowała z mężem przy pisaniu dzieła Prodromus astronomiae (katalogu 1564 gwiazd i ich pozycji), po śmierci męża w 1687 dokończyła tę książkę (wprowadzając liczne korekty) i opublikowała 3 lata później w 1690. Przeżyła męża o 6 lat i została pochowana obok niego w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Corpman na cześć Elżbiety Koopman od angielskiej wersji jej nazwiska." Pierwszej polskiej kobiecie astronom należy się chociaż temat, a doskonale Wiecie jak, traktowano kobiety chcące poznać tajniki wiedzy. Oczywiście jak, ktoś chciałby podyskutować to zapraszam.
 15. Cóż to takiego było, chwilowa moda, styl życia a może w ogóle coś innego?
 16. Kolumna Zygmunta III Wazy

  Wiecie dlaczego Zygmunt III Waza trzyma w jednym ręku miecz, a w drugim krzyż? A co myślicie o samym pomniku? Kolumna Zygmunta III Wazy Zdjęcie o wykonała nasza Estera.
 17. Czyli wszystko co związane z polowaniem.
 18. Jakie zabytki Krakowa, trzeba zobaczyć będąc w Krakowie, a nie będąc mieszkańcem Krakowa ?
 19. Teatr Telewizji Polskiej

  Kiedyś, dla mnie to było wielkie wydarzenie, móc co tydzień, w poniedziałek, usiąść przy odbiorniku telewizyjnym, i obejrzeć, kolejną premierową sztukę teatru polskiej telewizji. Z zapartym tchem oglądałem" Noc listopadową", "Dziady", czy " Stawkę większą niż życie". Czy jest jeszcze więcej amatorów oglądania prawdziwych artystów, i spektakli teatralnych najwyższej klasy. Co Wy w ogóle sądzicie o Teatrze TP. Zapraszam do dyskusji.
 20. Jan Heweliusz

  " Jan Heweliusz (1611-1687), wybitny gdański astronom, zamożny piwowar, ławnik i radny Starego Miasta. Po powrocie ze studiów prawniczych w Anglii, Francji i Holandii urządził na dachach swych trzech domów przy ulicy Korzennej duże obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane zegary, lunety, teleskopy, sekstanty i inne instrumenty. Wyniki swych studiów i obserwacji drukował Heweliusz w swojej własnej drukarni. Był autorem około 20 wielkich dzieł, m. in. topografii Księżyca, historii astronomii ze szczegółowym opisem swych przyrządów, historii komet oraz kilku tomów codziennych obserwacji. Ostatnie wydane w 1690 roku dzieło zawierało wspaniały atlas 54 gwiazdozbiorów, wśród których było 12 konstelacji po raz pierwszy opisanych przez Heweliusza. Jedną z nich był gwiazdozbiór składający się z 7 gwiazd, nazwany przez niego "Tarczą Sobieskiego" na cześć jego królewskiego mecenasa Jana III. Działalność i osiągnięcia naukowe wzbudzały podziw w ówczesnych środowiskach uczonych. W 1664 roku został członkiem Royal Society w Londynie. Gdańskie obserwatorium odwiedzali królowie polscy Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, którzy wspomagali go finansowo i wspierali jego prace astronomiczne. Był również stypendystą króla Francji Ludwika XIV." -opis ze strony Naukowej Ewy i Małgorzaty Czerniakowskich. To tylko ważniejsze osiągnięcia tego wielkiego uczonego, z którego zdaniem liczyła się ówczesna nauka europejska. Jeżeli, ktoś z Was ma ochotę dokładniej omówić osiągnięcia, tego wielkiego, acz wielce niedocenianego naukowca, to serdecznie zapraszam.
 21. Architektura bizantyjska

  Co wyróżniało architekturę bizantyjską? Jakie budowle charakteryzowały ten styl? No i Wasze ogólne wrażenia dotyczące architektury bizantyjskiej.
 22. Czy słuchasz poezji śpiewanej? Jak Ci się podoba połączenie muzyki i liryki?
 23. Samuel Łaszcz

  "Samuel Łaszcz herbu Prawdzic (ur. 1588 – zm. 1649), strażnik wielki koronny, znany warchoł i zagończyk XVII wieku. Odznaczył się w walkach z Turkami w 1621 (Chocim) i 1633, ze Szwedami w 1626, Tatarami w 1624 (bitwa pod Martynowem) 1629, Kozakami w 1637-1638 (Kumejki) oraz podczas powstania Chmielnickiego. Własnym kosztem zorganizował kilka chorągwi awanturników utrzymujących się z rozboju. Osławiony szlachcic z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, starosta owrucki, żołnierz, banita i warchoł. Został 236 razy skazany na banicję oraz 37 obłożony infamią. Plotka głosi, iż niewykonanymi wyrokami sądowymi podbijał sobie delię płaszcza. Mógł to uczynić, ponieważ jako znakomity żołnierz przez długie lata znajdował się wyłącznie pod jurysdykcją hetmańską."- za Wikipedią Jak macie więcej wiadomości ( gdzie walczył, za co dostawał wyroki sądowe ) o pierwszym warchole Rzeczpospolitej, to proszę o zamieszczanie ich w tym temacie.
 24. A jak w Waszej ocenie przedstawia się formacja bojowa, pospolitego ruszenia szlacheckiego? P.S.- To jubileuszowy 200 temat w Polsce Okresu Wolnej Elekcji!!! :viva: :sugoi: :peace:
 25. Iron Maiden

  W sierpniu po raz kolejny odwiedzą nas muzycy z zespołu Iron Maiden. Więc jest okazja, by porozmawiać o ich twórczości, o najlepszych i najgorszych płytach zespołu, i w ogóle o nich samych. Zapraszam.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.