Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
lanza2

Najlepsze książki o Rzymie

Rekomendowane odpowiedzi

Blake   

"Poczet" Krawczuka rzeczywiście najlepszy. A poza tym tego samego autora "Rzym i Jerozolima" - jedna z moich pierwszych i do dziś ulubiona książka o historii Rzymu, czytałem z siedem razy. Mówi o roku czterech cesarzy i powstaniu w Judei

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Frustra   

witam, prócz tego, że chciałabym przywitać się z użytkownikami forum, to mam jeszcze pytanie, odnośnie lektur.

jak stosunkujecie się do Dziejów Imperium Romanum Jaczynowskiej i czy może jesteście w stanie doradzić mi lekturę innego tomiska, zawierającego równie szczegółową historię?

widzę, że ta pozycja jeszcze w rozmowie się nie pojawiła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Inne tomisko, równie dokładnie opisujące historię Rzymu? Na myśl przychodzi mi tylko "Historia Rzymu" Ziółkowskiego. Pozycja wysoko ceniono ze względu na merytoryczność (w końcu prof. Ziółkowski jest uznawany za najwybitniejszego historyka starożytnego Rzymu w Polsce).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Frustra   
(w końcu prof. Ziółkowski jest uznawany za najwybitniejszego historyka starożytnego Rzymu w Polsce).

Ale na jego wykładach nie można siadać w pierwszych ławkach - strasznie kwieciście mówi (no, chyba że zaopatrzysz sie w parasol). i nalezy uważać na noze, żeby czasem coś Ci w dłoni nie zostało...

A tak powaznie z Ziółkowskiego miałam jedynie podręcznik ogólny, do starożytności, i to dość powierzchowny. strasznie sie zawiodłam, pitu-pitu, niby rozszerzone-licealne dziełko, ale nikłe i tak. książek stricte do Rzymu nie ruszyłam jeszcze. co prawda zawsze można sięgnąć do dorobku Tazbirów, ale jeszcze chciałabym was zapytać - jak stosunkujecie się do dzieł Kubiaka?

Co prawda pisał łącznie o Grecji i Rzymie, nawet przystępie, aczkolwiek mi jego język i styl zupełnie nie pasuje - zbyt rozwlekły i "o niczym".

Chyba ze moze znacie dokładnie omówioną pozycję Kubiaka, gdzie nie znajdzie się zdań o "Persach buszujących po Akropolu"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
ale na jego wykładach nie można siadać w pierwszych ławkach - strasznie kwieciście mówi (no, chyba że zaopatrzysz sie w parasol)
:mrgreen:

No cóż, nikt nie jest doskonały :)

jak stosunkujecie się do dzieł Kubiaka?

co prawda pisał łącznie o Grecji i Rzymie, nawet przystępie, aczkolwiek mi jego język i styl zupełnie nie pasuje - zbyt rozwlekły i "o niczym".

U mnie na półce stoi pozycja Zygmunta Kubiaka "Piękno i gorycz Europy. Dzieje Greków i Rzymian". Jest ładnie wydana przez wydawnictwo Świat Książki i tylko tyle mogę powiedzieć na jej temat. Nie czytałem jeszcze tej książki, bo nie miałem jeszcze czasu i sposobności, aby się z nią zapoznac :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
ale na jego wykładach nie można siadać w pierwszych ławkach - strasznie kwieciście mówi (no, chyba że zaopatrzysz sie w parasol)

Za kilka tygodni będę miał okazję sprawdzić to osobiście, oby tylko na wykładach :lmao: :rotfl: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Inne tomisko, równie dokładnie opisujące historię Rzymu? Na myśl przychodzi mi tylko "Historia Rzymu" Ziółkowskiego. Pozycja wysoko ceniono ze względu na merytoryczność (w końcu prof. Ziółkowski jest uznawany za najwybitniejszego historyka starożytnego Rzymu w Polsce).
Fenomenalna pozycja - świetnie opisane mechanizmy ekspansji Republiki, bardzo ładnie objaśnione możliwości podbojów za pryncypatu.

Ogólnie książka cud miód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Frustra   
ale na jego wykładach nie można siadać w pierwszych ławkach - strasznie kwieciście mówi (no, chyba że zaopatrzysz sie w parasol)

Za kilka tygodni będę miał okazję sprawdzić to osobiście, oby tylko na wykładach :lmao: :rotfl: .

Czyli rozumiem ze mamy do czynienia z historykami roku 88 :) miło niezwykle, co do wykładów - Kulesza też poczyna sobie nieźle. oby tylko Stępień już się nie pojawiał - mam dość historii o dzieciach, gryzących syfony XD

Jeszcze słówko odnośnie Kubiaka do jachu

powiem tak... szukałam u Kubiaka (własnie w Pięknie i Goryczy...) informacji o wojnach perskich (I i II) - i, cholera, zawiodłam się wielce. może nie tyle opisane to było po łebkach, ale istotnie o częsci faktów Kubiak nawet nie wspomniał, ewentualnie w ogóle nie rozwijał. teraz zapewne bluźnierstwo popełnię, ale bodajże wikipedia oferowała więcej informacji. o zgrozo!

i jeszcze jedno u Kubiaka mnie razi - układ. forma wydania i straszna jednolitość tekstu. w głębszym czytaniu to małe koszmarki. no i krótko. zdecydowanie za krótko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

jak stosunkujecie się do dzieł Kubiaka?

co prawda pisał łącznie o Grecji i Rzymie, nawet przystępie, aczkolwiek mi jego język i styl zupełnie nie pasuje - zbyt rozwlekły i "o niczym".

Swiete słowa. To chyba jedyna książka , a mam ich kilkadziesiąt, którą po przeczytaniu sprzedalem.

[ Dodano: 2008-01-28, 08:53 ]

Ja polecam pisarzy antycznych, właśnie wyszły wznowienia...Przede wszystkim :

Polibiusz " Dzieje " ( Wojny z Kartaginą ale i fantastycznie nakreślone tło historyczne. To pierwsza HISTORIA POWSZECHNA jaką napisano. )

Tacyt "Dzieła" ( jeśli chodzi o styl to numer jeden ale u mnie po Polibiuszu z racji iż mniej jest tam o Cesarstwie a więcej o dynastiach panujących. Między innymi i o Tyberiuszu)

Ktoś polecał „Rzym i Jerozolima „ Krawczuka ,ja ze swojej strony dodam: WOJNA ŻYDOWSKA Józefa Flawiusza :-) . Sporo propagandy z racji tego iż wiadomo kim był J. Flawiusz ale poza tym bardzo ciekawa.

Odradzam za to Plutarch "Żywoty równoległe"… to moje największe rozczarowanie …chyba że ktoś lubi czytać bajeczki o Romulusie…Numie itd. a w żywotach późniejszych ciągle napotykać wyjaśnienie w przypisie „TUTAJ PLUTARCH ZNOWU POSWIECA PRAWDE HISTORYCZNĄ NA RZECZ WARTOSCI WYCHOWAWCZEJ…”

Z współczesnych autorów polecam : Stephen Danto-Collins LEGIONY CEZARA ( szlak bojowy sławnej DZIESIĄTKI i nie tylko )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Mogę polecić "Cezar życie giganta" Adrian Goldsworthy. Autor nie ogranicza się tylko do jednej postaci i jest to właściwie biografia Cezara za tle historii Rzymu. Trochę obyczajów, istotnych faktów etc. Jeszcze nie skończyłem, ale jak na razie wydaje się godne przeczytania :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Angelo   

Ja polecam książkę "Cezar" Allana Massie. Jest w formie pamiętnika Brutusa. Pięknie przedstawia życie w Starożytnym Rzymie u schyłku republiki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli ktoś szuka dobrej syntezy, to na pewno najlepszym wyborem jest książka profesora Ziółkowskiego. Jednak jest to pozycja dla osoby, która zna historię starożytnego Rzymu w miarę dobrze. Dlatego warto zacząć od podręcznika profesor Marii Jaczynowskiej. Ziółek jest stosunkowo trudny, sporo w nim polemizowania z innymi badaczami, często ciężko rozeznać się w tym, o co tak naprawdę chodzi. Jednak lepszej pozycji na razie u nas nie ma. Chociaż być może niedługo sam profesor to zmieni, jako że pisze nową pozycję.

Ciekawą pozycją jest książka Roberta Etienna "Życie codzienne w Pompejach". Napisana prostym językiem, naprawdę konkretna pozycja na temat historii Pompejów. Życie polityczne, wygląd miasta, najważniejsze wydarzenia w jego historii, życie codzienne. Jeśli kogoś naprawdę interesuje historia Pompejów, warto aby zapoznał się z tą pozycją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Tak, tak, wszyscy wychwalają książkę Ziółkowskiego, tylko powiedzcie mi gdzie ją znaleźć:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Poszukaj na allegro, ja swój egzemplarz zamawiam przez samego pana profesora, i jeszcze zniżkę załatwi:) A książka faktycznie tak prosta do dostania nie jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

"Dzieje Rzymu" Max Cary i Howard Hayes Scullard - polecam z czystym sumieniem mimo, że mam je dopiero od wczoraj :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.