Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Macie może jakieś informacje czy SS powstało "z niczego" czy też może było wynikiem przekształcenia jakiejś innej organizacji? Kiedy SS zaczęła się faktycznie liczyć w państwie? Jakie były warunki przyjęcia do SS? Jakie były plany Hitlera odnośnie tej organizacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kiedy SS zaczęła się faktycznie liczyć w państwie?

Wydaje mi się, że po nocy długich noży.

Jakie były plany Hitlera odnośnie tej organizacji?

Miała być wierna bezgranicznie Hitlerowi, który miał nad nią całkowitą władze w przeciwieństwie do SA.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Wydaje mi się, że po nocy długich noży.

Ja bym powiedziała nawet, że wcześniej. Noc długich noży była rozprawieniem się z dawną główną siła militarną NSDAP. Poza tym SA musiała być osłabiona skoro doszło do czegoś takiego.

Miała być wierna bezgranicznie Hitlerowi, który miał nad nią całkowitą władze w przeciwieństwie do SA.

Oczywiście, masz rację. Dorzucić można także to, że w SS mieli być ludzie, którzy byli totalnie oddani ideologii nazistowskiej, a o SA tego powiedzieć nie można. Poza tym na czele SS stali ludzie bardziej odpowiadający Hitlerowi niż Roehm. Zresztą Himmler miał swoje określone plany- chciał, żeby to właśnie SS stało się państwową elitą, która trzęsłaby całą Rzeszą.

Jeden z więźniów obozu koncentracyjnego użył nawet określenia "państwo SS".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja bym powiedziała nawet, że wcześniej.

Nie jestem do końca pewien, ale z tego co pamiętam to SA przed nocą długich noży liczyło 3,2 mln ludzi a SS nie wyszło ponad 100 tys. członków(mam nadzieje, że ktoś w tej drugiej liczbie mnie poprawi, bo nie pamiętam dokładnie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
SS nie wyszło ponad 100 tys. członków

Przed wybuchem wojny SS liczyło 60 tys. ludzi z tego co wiem. Ale wiesz, ilość nie znaczy jakość ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przed wybuchem wojny SS liczyło 60 tys. ludzi z tego co wiem. Ale wiesz, ilość nie znaczy jakość ;)

Oczywiście, pod względem ważności dla Hitlera to SS wiodła prym, jednak wg. mnie szans z SA nie miała żadnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Widocznie jakieś miała skoro to SS rozprawiło się z SA, a nie na odwrót

To było spowodowane mistrzowską rozgrywką Hitlera, który uśpił czujność Rohma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Znisczono dowództwo SA, czyniąc z niech ślepe narzędzie, to był precyzyjnie wykonany cios. SA-mani mysleli, ze padli ofiarą SS, często ginąc z okrzykiem ''Heil Hitler'' na ustach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin29   

SS powstało ze Stosstrupen, a zaczęło się liczyć po przejęciu kierownictwa przez Himmlera,pojawia się arystokracja,konserwatywni b.Fraikorpserzy,powstaje IC poprzedniczka SD,zakończenie tego procesu to noc długich noży,przejęcie od SA KZ.Ale wcześniej mamy odpływ arystokracji z SA, wbrew mitom w SA byli również arystokraci, niewielu ale mający finanse,SS zaczyna stopniowo przejmować ludzi Stahlhelmu.Był to kilkuletni proces od 1929-35

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odświężę trochę temat...

Otóż SS zaczęło w zasadzie istnieć , od kiedy zaczął istnieć ruch hitlerowski. To znaczy początki SS były takie: w składzie bojówek SA istniały dwa dość małe oddziały do zadań specjalnych , było to Stabswache, i Stosstrup "Hitler". Ta druga to dosłownie grupa uderzeniowa Hitler. W 1923 roku oba oddziały zniszczyły , ba one ZDEMOLOWAŁY redakcję pisma socjaldemokratycznego. Póżniej po wyjściu Hiltera z więzienia, reaktywowano SS, ale organizacja miała nieco inne zadania. SS miała strzec dygnitiarzy , czy chronić publiczne zgromadzenia. Organizacja ta nosiła nazwę Schutzstaffeln der NSDAP, czyli sztafety ochronne , a członkami organizacji byli głównie członkowie dwóch małych odziałów.

Za przełomowy moment dla SS , uznaję się moment przejęcia dowództwa przez Heinricha Himmlera. Kiedy obejmował on dowództwo zastał 300 osób rozrzuconych po Niemczech , tworzacych 10 osobowe oddziały, a zostawił...maszynkę do mordu i torturowania...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Himmler zostawił SS w stanie rozkładu. Najlepsze dywizje Rzeszy leżały porozbijane, o wielkości pułku lub brygady, po całej Europie. Kaci z Gestapo i SS schronili się w sądach doraźnych. Za szczyt można uznać rok 1944, gdy ilość dywizji Waffen-SS na froncie była dośc imponująca, a aparat wewnętrzny- solidnie rozbudowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas: były rozbidowane ale pytanie : "po co?". Najłatwiejsze pytanie a dość trudna odpowiedź. Przecież SS bylo od chronienia i bezpieczeńśtwa, aresztowań, czystek i innych takich. Tworzenie oddziałów Waffen SS w tym specjalnych dywizji [elitarnych] to kolejne "wojsko we wojsku", robiące coajmniej z dwóch powodów problem dla "regularnego" WH:

- zabierało "najlepszych ludzi i najlepszy sprzęt" staowiąc konkurencję dla zwykłego wojska a sam Himmler mógl naprawdę bardzo wiele...

- było niezależnie dowodzone przez Himmlera. Niezależnie od WH i to gdzie znajdowal się dany oddzial nie zależało od kompetencji dowódcy WH, tylko odpowiedniego "fuhrera" z SS.

Poza tym zanim owe "elitarne" sily SS stały się elitarnymi - ilość strat ponoszone przez te oddzialy byla zatrważająca.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Też tak sądzę. Kiedyś robiłem taki obrachunek, co spowodowało klęskę Rzeszy. I tak nasunęła mi się myśl, że oddziały Waffen-SS, elitarne wprawdzie, ale były niepotrzebne. Tworzyły odrębny system stopni i skzolenia, dostawały nowszą broń od WH(dla porównania-MP-43). Oddzaiły W-SS były niewątpliwie kwiatem, pod względem jakości, ale tak na dobrą sprawę służyły one 'Treue Heinrichowi' do realizacji planów SS- a więc likwidacja Słowian i Żydów, rozstrzały jeńców, działania przeciwpartyzanckie i pacyfikacje.

jednak sądzę, że Waffen-SS tworzyło coś na kształt Legii Cudzoziemskiej, coś, czego nie mógł dać Wehrmacht, gdzie często odrzucano obcokrajowców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.