Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Filmy fabularne o RON-ie

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze był taki serial „Przygody starosty jurydycznego Piotra Wolskiego” czy jakoś tak ten tytuł leciał w każdym bądź razie traktował o staroście jurydycznym o nazwisku Wolski imienia pewny nie jestem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Tofik wspomniał o nim w pierwszym poście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
„Przygody starosty jurydycznego Piotra Wolskiego”

Ale chyba nikt nie wymienił tego tytułu wśród powieści z okresu RON-u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wrócę na moment do rosyjskiego filmu "1612" (w końcu wątek polski jest tam żywy i jest też clous całego filmu).

Obejrzałem i uważam, że dno. Po pierwsze "różowe słonie" w całej rozciągłości. Po drugie przekłamywanie i fałszowanie historii. Po trzecie kompletna tandeta. Jak mogą XVII wieczni jeźdźcy używać współczesnych siodeł, współczesnych ogłowi końskich (z gumowymi, nowiuteńkimi elementam!!!). Pomijam, że konie są też żałosne. O szturmowaniu zamku konno przez husarię to nawet nie chce mi się mówić, nie wiem kto był konsultantem historycznym tego filmu, ale to jakiś kompletny ignorant. Filmu szczerze nie polecam. Wkurzyć się idzie tylko :P

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Na razie sprawa przycichła, może wreszcie pokażą prawdziwy atak husarii, piechotę w szyku tercios,

Piechota w szyku tercios pod Wiedniem - bójże się Boga rotmistrzu Pancerny! (przepraszam za odgrzanie kotleta, ale nie mogłem się powstrzymać :wink: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Przeklęte Oko Proroka" to druga część przygód Hanusza Bystrego i Semena Berdyczki, bardzo fajny film.

Piechota w szyku tercios pod Wiedniem

Ja tu miałem atak husarii przed oczami, a Ty mi 30 lat pomyłki wypominasz!!! :evil:

A na poważnie, marzy mi się by zobaczyć w filmie taki atak husarii z prawdziwego zdarzenia, chciałbym zobaczyć formowanie się tercios czy brygady szwedzkiej zgonie z realiami historii pod Wiedniem w czasie wojny trzydziestoletniej. :tongue:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Malutkie, acz ładne późne Tercio (w typie niemiecko-hiszpańskim) możesz zobaczyć w 'Alatriste'. Faktem jest jednak, że porządnych filmów o XVII wieku jak na lekarstwo :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Hrabina Cosel", film z czasów Augusta Mocnego, zresztą bardzo dobry.

Bardzo mało jest filmów o RON - ie, a taki barwny okres.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

No trudno, trochę nie w temacie, ale dokumentalnych to chyba jak na lekarstwo. Wrzuciłem więc po prostu ten kwiatek do tego wątku "dla pamięci".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Przypomniało mi się, że w 1983 roku telewizja nakręciła film dokumentalny fabularyzowany( tak to się chyba nazywa poprawnie) pt. "Na odsiecz Wiedniowi". Strasznie fajna rzecz, lektor opowiada o odsieczy za pomocą listów Jana III do Marysieńki, oraz innych dokumentów z epoki. A wszystko to przeplatane jest scenkami, dotyczących ważniejszych wydarzeń czytanych przez lektora, np. scena spotkania Jana III z księciem Lotaryńskim, w momencie gdy obaj dowódcy mierzą się oczami na powitanie, czytany był fragment listu Jana III do żony, w którym, Sobieski opisuje ubiór ks. Lotaryńskiego i ogólne wrażenia z pierwszego kontaktu z księciem. Z całego serca polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.