Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Dobra książka historyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Wołoszański nie jest historykiem więc nie obejmują go zasady obowiązujące zawodowych historyków. Jego zasługą ogromną jest popularyzacja historii. Jego książki są w porządku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Wołoszański nie jest historykiem więc nie obejmują go zasady obowiązujące zawodowych historyków.

Mylisz się. Zawodowych historyków obowiązuje jedna zasada - dążenie do prawdy. Nie sądzę, żeby Wołoszański był od tego zwolniony.

Jego zasługą ogromną jest popularyzacja historii. Jego książki są w porządku.

Prawda, ale na pewnym etapie zgłębiania wiedzy trzba mu powiedzieć "żegnam" i chwycić po dzieła innych autorów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Mylisz się. Zawodowych historyków obowiązuje jedna zasada - dążenie do prawdy. Nie sądzę, żeby Wołoszański był od tego zwolniony.

Uważam nieco inaczej i warto czytać jego książki wg mnie. Zawodowych historyków nie obowiązuje tylko dążenie do prawdy. Muszą przestrzegać szeregu zasad. Dążenie do prawdy zawiera się w procesie badań. I nie ma czegoś takiego w nauce historycznej jak "prawda", bo historyk nie ma zmyślać. Historyk ma przedstawiać rzeczywistość przeszłą. Wszystko się rozbija o jego narrację.

Ad hoc: Wołoszańskiego nie określiłem mianem "zawodowego historyka", więc ów cytat do mojej wypowiedzi jest nie trafiony. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Ad hoc: Wołoszańskiego nie określiłem mianem "zawodowego historyka", więc ów cytat do mojej wypowiedzi jest nie trafiony. ;)

Wiem, że go tak nie nazwałeś, ale chodziło mi o to, że zawodowi historycy mają przedstawiać prawdę na kartach swoich książek i zasada ta dotyczy też Wołoszańskiego, choć nie jest zawodowym historykiem, bo dotyczy każdego. Prawda obiektywna istnieje i należy starać sie do niej dotrzeć za pomocą badań i przelać na papier za pomocą pióra [no to już mocna przenośnia w dziesiejszych czasach ;) ].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Prawda obiektywna istnieje

Tylko w teorii, obiektywizm to idee fix całkowicie nieosiągalna.

Międszy prawdą obiektywną - czyli tym, jak i dlaczego te wydarzenia się wydarzyły, a obiektywizmem, czyli obiektywnym tego opisaniem jest różnica.

Obiektywizm jest nieosiagalnym ideałem, ale należy do niego dążyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
batman   

Autor: Stanisław Berenda - Czajkowski

Wydawnictwo: Astrum

Rok wydania: 2002

ISBN: 83-7277-080-8 (9798372770805)

Niewiele jest w literaturze polskiej przemujących opisów tego, co działo się na Podolu i Pokuciu w czasie ostatniej wojny. Prezentowany właśnie Państwu tom Miłość i okrucieństwo Stanisława Berendy-Czajkowskiego, laureata I nagrody w konkursie ?Wschodnie losy Polaków?, niewątpliwie należy do najbardziej poruszających. Jest to świadectwo dlatego tak wyjątkowe, ponieważ Autor po bez mała czterdziestu latach z wręcz ogromną precyzją przekazuje to, co zapamiętał z okresu tragicznych wydarzeń historycznych.

Polecam lekturę , autor niezwykle sugestywnie opisuje zarówno fakty historczyne z tamego okresu jak i uczucia ,żyjących wtedy młodych ludzi .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lenkaa   

Hej wszystkim

Podejrzewam że jak większośc z Wa kocham historie a jak wiadomo do pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie niezbędne sa dobre książki na początek chce się z wami podzielić niesamowitym miejscem które niedawno odkryłam jak wiadomo nie każdego stać na zakup nowych książek i po to są antykwariaty a jeszcze lepiej jest gdy książka sama do nas "przychodzi" dlatego zakup przez internet jest błogosławieństwem :) polecam wam www.tani-antykwariat.pl już nie raz znalazłam to czego potrzebowałam a co niekoniecznie dostępne jest w każdej ksiegarni.

Mam nadzieje że powymieniamy się opiniami i polecicie mi jakieś fajne pozycje książkowe oczywiście

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmm TANI-antykwariat? Książka 22 czerwca 1941 Sołonina stoi tam 45.89 zł pewnie plus przesyłka. Chyba 5% vat już wliczyli bo ja w księgarni kupiłem ją za 39 zł a na allegro można dostać jeszcze taniej. Nawet HBki bellony są tam droższe niż cena rynkowa...

Edytowane przez montezuma1985

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Wacław Tokarz, Rozprawy i szkice, t. I. II., Warszawa 1959.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.