Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Moni76

Znany malarz?

Rekomendowane odpowiedzi

Moni76   

Witam poszukuję obrazu nowoczesnego do salonu coś z abstrakcji jednak chciałabym obraz oryginalny znanego cenionego malarza ( potraktować obraz również jako inwestycję). Proszę podpowiedzieć jakie nazwiska są w czołówce malarstwa?

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to zależy ile chce się przeznaczyć funduszy na tą inwestycję, z młodych: Jacob Kassay (przeciętnie trzeba mieć od 80 do 170 tys. USD), z polskich: Agata Kleczkowska czy Wilhelm Sasnal.

No i trzeba doprecyzować: abstrakcjonizm figuratywny czy nie, taszyzm itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moni76   

Jacob z pewnością bardzo zdolny ale skupiłabym się raczej na polskich :) Bardzo dziękuje za te dwa nazwiska za chwile poczytam,obejrzę. Może jeszcze jakieś propozycje?

Zapomniałam dodać raczej w stronę figuratywny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moni76   

Jakby naprawde coś wpadło mi w oko to nastawiona jestem na około 5 tys z ewentualną możliwością dołożenia i nadzieją iż to dobra inwestycja tak przy okazji ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Można przyjrzeć się obrazom tych artystów, choć nie wszyscy to abstrakcjoniści: Jerzy Tchórzewski, Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Jeżeli Moni76 jeszcze zaintersowana w temacie, to mam taką sugestię: z postów wnioskuję, że dopiero zaczynasz ocierać się o temat sztuki. Sasnal, Nowosielski, Pągowska i inne wymienione przez Secesjonistę - to nazwiska znane w świecie sztuki, choć tak różne pokoleniowo. Jeżeli musisz o nich dopiero poczytać i pooglądać, to... należałoby wzrszyć ramionami i przejść obok. Niemniej, podpowiadam: dać sobie czas i dorosnąć do decyzji. Szukać porad, ale przede wszystkim samemu się w temacie trochę dokształcić, by wiedzieć, w co się inwestuje. Ekonomistą nie jestem, ale za dobrą inwestcję, gdy ma się niewielkie środki, uchodzi odkrywanie dzieł początkujących i dobrze rokujących artystów i to jest logika od wieków niemalże niezmienna.

Sławnych i z już wyrobionymi nazwiskami, z kwotą 5 tys. (złotych, jak rozumiem) - hmm.... Szczerze: jeżeli jest on już sławny a mimo to można jego dzieło za taką kwotę nabyć, to raczej nie widzę tu szans na wyjątkową inwestycję (ponadto z podanych przez Secesjonistę artystów część już nie żyje, nic więcej nie stworzą, dział zamknięty, więc z takim kapitałem trudno nawet marzyć o zakupie jakiegoś z ich dzieł - chyba że przypadkiem, od kogoś niezorientowanego, ale to samemu wtedy trzeba się na rzeczy znać. Bardzo dobrze znać.)

Zupełnie na wyrywki wrzuciłem w wyszukiwarkę parę haseł, by naprowadzić na sposób myślenia o inwestowaniu w sztukę. Artykuły, które zlinkuję, są już nie najnowsze, wybrane w parę minut, ale to nie ja inwestuję, więc za podpowiedź muszą wystarczyć. Reszta w Twoich rękach - w końcu bez pracy nie ma kołaczy...

http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/kultura/mlodzi-dobrze-rokujacy/

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/713562.html

A swoją drogą: co Cię natchnęło, by szukać na forum historycznym?...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o młodych to trzeba przeszukiwać konkursy, jak: Rybie Oko, konkurs im. E. Gepperta, Biennale Sztuki Młodych, Bielska Jesień czy Artystyczna Podróż Hestii.

Ostatnio (z 2014 r.) co do najdroższych sprzedaży rynkach obcych:

R. Opałka

W. Sasnal

M. Abakanowicz

I. Mitoraj

W. Fangor

M. Bałka

Z wyróżnionych młodych zwrócić uwagę można na:

Tymek Borowski

Karolina Breguła

Łukasz Jastrzębski

Xawery Wolski

Matej Fraknk...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Ponieważ w temacie malarze, to malutkie sprostowanie. Abakanowicz, Mitoraj i Bałka to rzeźbiarze. W Poznaniu instalację "Bezimienni" autorstwa Abakanowicz można obejrzeć i dotknąć na Cytadeli, w Starym Browarze natomiast rzeźbę Mitoraja: "Blask Księżyca" (olbrzymich rozmiarów rzeźba twarzy kobiecej) i jeszcze ze dwie mniejsze rzeźby jego autorstwa wkomponowane w architekturę wnętrz budynku.

Wspomniani "młodzi" to również w dużej mierze artyści multimedialni, twórcy instalacji, happeningów, fotografii czy rzeźby. Ale wcale nie jest powiedziane, że inwestując w sztukę należy zwężać się do malarstwa. W nim coraz trudniej o przełomy. Więc rzeźba, instalacja, fotografia - też dobry kierunek :) Najtrudniej może z kolekcjonowaniem artystycznych happeningów :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to inne sprostowanie się należy, Abakanowicz tworzyła nie tylko w rzeźbach: "Ryba" czy "Twarze które nie są portretami", to że inni wymienieni głównie wyrażają się w rzeźbach nie znaczy, że nie sięgają po inne formy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Oczywiście, sięgają. Jednak w świecie sztuki wybijają się w konkretnych dziedzinach i z tego względu klasyfikowani są jako znany rzeźbiarz, znany artysta multimedialny, znany fotograf, znany malarz... I tak Abakanowicz będzie w historii sztuki bardziej znaną rzeźbiarką i twórczynią w dziedzinie tkaniny artystycznej niż malarką, Baksiński - malarzem niż fotografem (choć w fotografii swego czasu był jednym z liczących się artystów, z którym wiązano olbrzymie nadzieje w tej dziedzinie sztuki), Zumthor - architektem niż stolarzem. Co nie umniejsza ich umiejętnościom w innych dziedzinach.

Umiejętność rysunku (rzadziej malarstwa) jest zresztą częścią warsztatu twórców rzeźby, instalcji artystycznych, architektury i innych sztuk plastycznych i użytkowych. Ich szkice, rysunki, często bardzo wartościowe, pozostają w cieniu głównej dziedziny, również w ich własnym oglądzie, traktowane jako jedno z narzędzi. Rzadko więc pojawiają się na rynku sztuki. Odkrywane są często dopiero wtedy, gdy twórcy zdobędą sławę w swych koronnych dziedzinach. Wtedy stanowią cenny rarytas. I tu masz Secesjonisto rację. Zresztą, wcześniej nie twierdziłem, że jej nie masz, lecz pozwoliłem sobie na drobne dopowiedzenie, jako że tytuł wątku brzmi "Znany malarz" w dziale "Malarstwo", a założycielka wątku najwyraźniej dopiero w dziedzinę sztuki wchodzi, więc taka informacja może jej być przydatna. Zakładając, że jeszcze tu zagląda.

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy jacober prostuje nasz ogląd na wytwory danego artysty, tłumacząc nam, że dana osoba to raczej spełniała się w rzeźbie, atoli tworzą też grafiki czy obrazy?

To chyba rarytas?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Innymi słowy jacober prostuje nasz ogląd na wytwory danego artysty, tłumacząc nam, że dana osoba to raczej spełniała się w rzeźbie, atoli tworzą też grafiki czy obrazy?

To chyba rarytas?

Secesjonisto, nie bardzo rozumiem i powód i ton, i formę wypowiedzi, jakie przyjąłeś. Czy mają on Tobie czegoś dodać, czy też mi czegoś ująć? Czy jest w tym ironia, czy też rzeczywiście zamierzasz coś wyjaśnić, tylko w taki dziwny sposób, mnożąc się z liczby pojedyńczej w mnogą?

Jeżeli "wasz" ogląd na "wytwory" danego artysty każe "wam" rzeźbiarza nazywać malarzem (w dziale "Malarstwo" w wątku "Znany malarz"), to mi od tego korona z głowy nie spadnie. Czy owym artystom też nie - tego nie wiem. Podejrzewam, że nie, w końcu to forum o historii, i raczej nie sztuki. Ale łatwo to możesz sprawdzić, drogą godną historyka, sięgając do źródeł, zwracając się z pytaniem nie do mnie, lecz do samych artystów. Możliwe jest to w przypadku pani Abakanowicz czy pana Bałki. Jeśli potwierdzą Twój ogląd, iż są malarzami, możesz zgłosić sprostowania tak do MoMA, Tate Gallery i innych muzeów i galerii na całym świecie wystawiających prace tych artystów oraz do wszystkich encyklopedii, aby w notkach o artystach, hasłach encyklopedycznych, katalogach i biografiach zmienili z "wybitny polski artysta (artystka) rzeźbiarz/sculptor/fiber artist/Bildhauer(in)/Textilkünstlerin", na "znany polski malarz (malarka)/painter/Kunstmaler(in)". Być może te osoby i te instytucje się z Tobą zgodzą (jeśli się nie mylisz) lub rzecz wiarygodniej i mniej publicznie naświetlą (jeśli się mylisz ale na forum jakoś nie wypada się przyznać, choć ja starałem się tylko bardzo delikatnie i grzecznie rzecz doprecyzować, a nie ująć Ci niczego). Ja w każdym bądź razie żalu wielkiego miał nie będę a każdą odpowiedź wspomnianych artystów przyjmę bo wiem, iż jestem tylko człowiekiem i mylić się mogę, i wiedzieć wszystkiego w każdej dziedzinie nie muszę.

Pozdrawiam serdecznie i czekam z niecierpliwością na wyniki rozmów,

J.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakby naprawde coś wpadło mi w oko to nastawiona jestem na około 5 tys z ewentualną możliwością dołożenia i nadzieją iż to dobra inwestycja tak przy okazji ;)

A nie lepiej te 5 tysięcy przeznaczyć na biednych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.