Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jessica

Czy te tematy są sobie równe ?

Rekomendowane odpowiedzi

jessica   

Ostatnio napotkałam się z wątpliwościami dotyczącego tytułu referatu pt. Walka państw europejskich o wpływy w Italii w I pol. XVI w. Uparcie sądzę, że ten temat mieści się do zakresu - Walka o hegemonię w Europie Zachodniej w I poł. XVI w. Jedna koleżanka potwierdziła moje watpliwości, lecz inna twierdzi, że to niekoniecznie ten zakres informacji zawiera tytuł referatu.

Załaczam załącznik, w którym jest literatura ma dotyczyć Walka państw europejskich o wpływy w Italii w I pol. XVI w., lecz uważam, że żadna z tych książek nie pasuje do tematyki.

Co sądzicie na temat moich wątpliwości? Jeżeli mylę się, że dwa te tematy są identyczne to proszę przedstawcie co dotyczy temat Walka państw europejskich o wpływy w Italii w I pol. XVI w. ?

post-9283-0-77596800-1382737931_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tematy nie są sobie równe.

Zdarzenia na włoskim "bucie" nie zawsze były elementem wspomnianej walki o hegemonię w Europie Zachodniej.

Natomiast podana bibliografia ma się do obu tematów jak pięść do nosa. W tym zestawie nie ma nawet żadnej

syntezy tyczącej się wieku XVI, a takich mamy przynajmniej dwie w języku polskim. Taki dobór literatury

dobry byłby do tematu typu: "Koncepcje państwa...", "Koncepcje ustrojowe...", "Przemiany ustrojowe...",

"zmiany organizacji wewnętrznej państw..." itp.

Jak na podstawie tych książek napisać o przebiegu działań militarnych? Przyczynach gospodarczych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jessica   

Literatura tyczy sie również tematów - Sytuacja polityczna w Anglii w I poł. XVI w. i Biografia Tomasza More i Nicolo Machiavelli. Były 3 zagadnienia i literatura dotyczy tych trzech zagadnień, lecz ja nie widzę odpowiedniej literatury z tej listy do mojego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jessica   

Temat ogólny zajęć to - Pytanie o model władzy - realizm czy utopia. Jednak może obejmować mój plan polityka, jeśli nic nie pasuje z tego załacznika to jaką literaturę można zaproponować do tego tematu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta literatura ma dotyczyć wszystkich tych trzech tematów - to jest mocno... uboga.

Skoro temat ogólny zajęć jest taki a nie inny to trochę zmienia postać rzeczy.

A w jakich językach wchodzi w grę ew. literatura?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jessica   

To ma być zwykły referat, który rozszerzy horyzonty o sytuacji w Italii. Przykładowa literatura jest podana przez wykładowcę. Nie miałam w ręku tych książek, ale po tytułach są wg mnie nieodpowiednio diostosowane . Zastanawiam się literaturą z podręcznika Zbigniewa Wójcika. Po prostu nie chcę popełnić gafy omawiając coś czego wykładowca nie oczekiwał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słowo "przykładowa" nie oznacza: "jedyna"; nie uważam by gafą było rozszerzenie swych horyzontów poprzez dobór szerszej i bardziej szczegółowej względem wybranego tematu literatury.

Zwykłe referaty pisze się na podstawie wyłącznie polskojęzycznych publikacji? A te mnie zwykłe na podstawie jakiej literatury?

:B):

Z tego co zrozumiałem - w grę wchodzi wyłącznie literatura polskojęzyczna?

I na kiedy ten referat?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jessica   

2-3 strony referat mam wygłosić na środę i nie wiem dokładniej co należałoby umieścić akurat w tym temacie. Jeże4li chodzi o gafę miałam na myśli, iż pisałabym referat o samej hegemonii, no ale skoro to nie jest równy temat z hegemonią to nie mam pojęcia co dokładniej mam umieścić w tym referacie. Ta literatura jest pomieszana do trzech tematów chyba na domysł albo zgaduj zgadula. Nie dodawałabym tego tematu gdyby wujek google mi pomógł;), literatura wchodzi w grę polska, gdyż to ma być krótko jak można zobaczyć na początej wiadomości mojej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Nie dodawałabym tego tematu gdyby wujek google mi pomógł;), literatura wchodzi w grę polska, gdyż to ma być krótko jak można zobaczyć na początej wiadomości mojej.

Na którym roku Szanowna siedzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Ostatnio napotkałam się z wątpliwościami dotyczącego tytułu referatu pt. Walka państw europejskich o wpływy w Italii w I pol. XVI w. Uparcie sądzę, że ten temat mieści się do zakresu - Walka o hegemonię w Europie Zachodniej w I poł. XVI w.

(...)

Co sądzicie na temat moich wątpliwości? Jeżeli mylę się, że dwa te tematy są identyczne to proszę przedstawcie co dotyczy temat Walka państw europejskich o wpływy w Italii w I pol. XVI w. ?

Te tematy na pewno nie są równe. Piszę z pamięci ale czytałem na przykład o wyprawie Karola VIII na Italię. Nie było u niego żadnych planów hegemonii w Europie. W skrócie powiem, że został on w nią wmanipulowany przez księcia Mediolanu Sforcę (il Moro), który potrzebował armii by załatwiła jego własne sprawy. I Karol VIII to zrobił, tak nawiasem mówiąc na szkodę ojca naszej królowej Bony. Z tym, że książę włoski się przeliczył i później nie można było króla Francji z tej Italii się pozbyć i stąd się wzięła liga. Królowi chodziło o Neapol, chciał tam ponownie osadzić dynastię francuską, co mu się nie udało, i to wszystko. Obecność francuska w południowych Włoszech zaczęła się w XIII wieku. Wyparli ich stamtąd Hiszpanie, zdaje się, że Aragończycy. Żadnego związku z planami hegemonii w Europie Zachodniej nie widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto zerknąć do:

F. Ryszka "Machiavelli i współczesna myśl polityczna Zachodu", w: "Nicollò Machiavelli. Paradoksy losów doktryny" red. A. Tomasiak-Brzost

R. Romano "Między dwoma kryzysami. Wlochy Renesansu"

M. Mularczyk "U źródeł włoskiego realizmu politycznego. Machiavelli i Guicciardini"

F. Meinecke "Die Idee der Staatsräson in der neueren Geschichte"

J.G. Pocok "The Machiavellian Moment. Florentine Political Thought and the Atlantic Republican Tradition"

F. Gilbert "History. Choice and Commitment"

"Florentine Studies: Politics and Society in Renaissance Florence" ed. N. Rubinstein

tegoż, "Machiavelli and Guicciardini. Politics and History in Sixteenth Century Florence"

J.H. Hexter "The Vision of Politics on the Eve of Reformation"

tegoż, "The Predatory, The Utopian and the Constitutional Vision: Machiavelli, More and Claude de Seyssel", w: "Art, Science, and History in the Renaissance" ed. E.Ch. Singleton

W. Szyszkowski "Wenecja: dzieje Republiki 726-1797"

Q. Skinner "The Foundations of Early Modern Political Thought", T. I, "The Renaissance"

tegoż, "Vision of Politics", T. II, "Renaissance Virtues"

D. Sternberger "Drei Wurzeln der Politik"

E. Kessel "Die Idee der Staatsräson"

A. Gałganek "Zmiana w globalnym systemie międzynarodowym. supercykle i wojna hegemoniczna"

"Basileus und Tyrann. Herrscherbilder und Bilder von Herrschaft in der Englischen Renaissance" red. U. Baumann

M. Stolleis "Staat und Staatsräson in der Frühen Neuzeit. Studien zur Geschichte des öffentlichen Rechts"

"The Cambridge History of Political Thought 1450-1700" wyd. J.H. Burns

G. Claude "The History of Management Thought"

A. Wyczański "Historia Powszechna Wiek XVI"

J.A. Gierowski "Historia Włoch"

"The Historical Imagination in Early Modern Britain. History, rhetoric, and fiction, 1500-1800" wyd. D.R. Kelly

"Action and Conviction in Early Modern Europe. Essays in Memory of E.H. Harbison" wyd. T.K. Raab, J. Seigel

W. Kerrigan, G. Braden "The Idea of Renaissance"

H. Manikowska "Nadzór i represja. Władza i społeczeństwo w późnośredniowiecznej Florencji"

ò ä ö ü

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.