Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Częstochowa canonetem malowana...

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Zdjęcie Nr 20

W gmachu tego dworca miały swoją "pikietę" od 1911 r. chłopaki z żandarmerii.

Plan umieszczenia tam na wzór oddziału kolei warszawsko-wiedeńskiej, zgłosił rotmistrz Siergiej Jesipow, naczelnik żandarmerii powiatów częstochowskiego i radomszczańskiego.

Stacja Stradom, łącząc się bowiem z dworcem w Herbach [kolej Częstochowa-Herby], łączyła się z granicą, granicą Rzeszy.

Pozdr.

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szanownemu Bavarskyemu , szczerze gratuluje Częstochowa to ciekawe miasto ( choć przez klasztor nieco zasłonięte ) a Waść pięknie jego klimat oddajesz , bravo .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

choć przez klasztor nieco zasłonięte

Jak na ironię zdjęcie Nr 23, wykonałem przy bastionie twierdzy ;) a tak ogólnie to się cieszę że Smienę złożyłem [bo była rozczłonkowana do imentu] i działa!

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Od przeszło tygodnia zbieram materiały dotyczące dr Henryka Mikolascha - pioniera polskiej fotografii przyrodniczej.

W swoim artykule pt. "Łowy fotograficzne na brodźca" [w:] "Fotograf Polski", Warszawa, nr. 6/1930 opisuje wartko i z humorem o "polowaniu" na ptaszka, w pięknym otoczeniu łąk nad Prutem.

"Jest to opowieść o ruchliwym, płochym ptaku, który miał swoje ulubione miejsce drzemki nad rzeką."

I tak maskując dużą kamerę jeszcze większym tekturowym pudłem, kunsztownie przyozdobionym trawą , gałęziami, mchem i żwirem, przez kilka tygodni!!! przyzwyczajał ptaka do tej konstrukcji, początkowo z odległości 10 metrów, a potem coraz bliżej, aż do półtora metra.

Według jego słów najtrudniej było ptaka oswoić z jego własnym odbiciem w soczewce aparatu ale i z tym zjawiskiem się z czasem pogodził i wracał, już bez popłochu na poprzednie miejsce popołudniowej drzemki.

I teraz jest najlepsze... Po tych wstępnych zabiegach przystąpił Mikolasch do właściwych przygotowań. Założył kasetę, nastawił migawkę na 1/25 sek, połączył z wyzwalaczem z drena kauczukowego 40-metrowej długości [sic!], zakończonego gruszką, i czekał ów godzinami na przylot "wybrańca".

Oddaję głos autorowi: "Z pół godziny ptak przybiera coraz inne pozy, a nie potrzebną "z profilu". Wreszcie udaje mi się chwycić moment profilowy, z całych sił oburącz naciskam na zbiornik (migawki), słuchowo nie zdaję sobie sprawy, czy migawka zadziałała, ale poucza mnie o tym niedwuznacznie ruch modela, który jak piorunem rażony zrywa się z okrzykiem trwogi... i zataczając kręgi... ginie mi z oczu... Viktoria!"

Z mocno bijącym sercem wywołuje autor negatyw w ciemni i okazuje się, że "pięknie zaznaczony na negatywie ptak białobrzuszny... był bez głowy.

"Okazało się że przewód elastycznego kauczuku długości 40 metrów, to kanalik długi i rozciągliwy... W chwili, gdy naciskałem zbiornik, główka odwrócona była ku obiektywowi profilem, zanim jednak prąd powietrza ściśniętego dotarł do mechanizmu migawki, ptak zwrócił się tyłem głowy..."

CDN.

Pozdr.

Marcin

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Raczej już nie będę nawet ich szukał. Sprzętu jaki miałem się wyzbyłem.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.