Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Verbrennungskommando Warschau

Recommended Posts

FSO   

Witam;

opisując to co się działo m.in. w czasie P.W. Tadeusz Klimaszewski wspomina dzialalność Verbrennungskommando. Sformowane ok 7 sierpnia, od 8 zaczęło swą działlność polegającą na oprożnianiu z trupów okolic i ciągu ulic "Wolska - Elektoralna" . Brodzenie w ciałąch, znoszenie, palenia, czasem rabowanie na żądanie "opiekunow" niemieckich. Liczyło ono początkowo około 50 kilku osób. Po 20 sformowano drugą grupę, ktoa została zaraz po sformowaniu natychmiast rozstrzelana [noc następująca po dniu kiedy sformowano kommando nr 2]. Klimaszewski uciekł z niego 23 sierpnia na barykadę w okolicach Ratusza [na jego terenie?] i walczyć w Powstaniu w Czacie 49.

Jaki byl zakres czasowy dzialania VbK Warschau, ile osób się przewinęło w jaki sposób nastąpiła jego likwidacja czy i kiedy....

Zapraszam do dyskusji.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Liczyło ono początkowo około 50 kilku osób. Po 20 sformowano drugą grupę, ktoa została zaraz po sformowaniu natychmiast rozstrzelana [noc następująca po dniu kiedy sformowano kommando nr 2].

Tutaj bym się spierał. Od samego początku istniały dwie grupy po około 50 osób. Dobitnie świadczą o tym relacje Franciszka Zasady (złożona 27 maja '47 w Warszawie), Mieczysława Miniewskiego (z 18 kwietnia '47), Stefana Kubiaka (z 15 grudnia '47) i Wacława Dziewulskiego (z 28 lutego '48). Ulokowano ich w szkole przy Sokołowskiej na trzecim piętrze. Na pierwszym i drugim znajdowali się mężczyźni, których wykorzystywano do innych prac. Dowództwo nad tą formacją sprawował Oberleutnant Gestapo Neumann. Już na samym początku zaznaczył, że członkowie oddziału podlegają Gestapo, i tylko oficerowie Gestapo mają prawo wydawać im rozkazy, oni zaś mają odmawiać wykonywania poleceń nawet generałów innych rodzajów broni. Sam Neumann miał być wyjątkowo brutalny i bezwzględny.

Klimaszewski uciekł z niego 23 sierpnia na barykadę w okolicach Ratusza [na jego terenie?] i walczyć w Powstaniu w Czacie 49.

A tu już pisałem, czemu jest to dość wątpliwe.

Jaki byl zakres czasowy dzialania VbK Warschau, ile osób się przewinęło w jaki sposób nastąpiła jego likwidacja czy i kiedy....

Co najmniej do połowy września. A jak rozwiązano? Różnie. Niektórzy członkowie potrafili wykupić się za złoto i inne kosztowności znalezione przy martwych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

zacznę od ciekawego pytania : dlaczego są wątpliwości co do daty przejścia przez barykadę Klimaszewskiego?

W swej książce opisuje że była jedna brygada powołana z grupy wziętych z Woli osób, a jako pierwsze mieli uprządtnąc okolice Hal Mirowskich, już w nich do wybrańćów dołączyl jakiś inżynier górnik, którego P.W. zaskoczyło z dala od domu. Opisuje że zamieszkali w dwupiętrowym domu na ulicy Sokołowskiej - zajmując któreś z pięter. Chyba że wtedy po prostu nastąpiło podzielenie ludzi na dwie grupy . Nieco dalej wspomina, że było "siebzehn" - siedemnaście "trójek" co oznacza około 50 ludzi. Kolejna grupa dołączyć miała między 22 sierpnia... także około 50 ludzi. Wedle jego opsiu sformowano ją we wczesnych godzinach popołudniowych a jeszcze przed posilkiem po wizycie "jakichś SS-manów" rozstrzelano.

Klimaszewski wspomina dwa nazwiska pilnuj ących: Thieschke i Bethke, oraz niejaki feldfebl Hans.

Z opisu wynika że przynajmniej ze dwa razy rozbierali barykady umożlwiając przejazd czołgów, cghoć pisze także że ich sotrzal Powstańców nie nękał, starali się strzelać do eskorty.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
zacznę od ciekawego pytania : dlaczego są wątpliwości co do daty przejścia przez barykadę Klimaszewskiego?

Pierwsze primo: według danych podanych przez Grzegorz "Góral" był w plutonie "Głoga" już od 14 sierpnia.

Drugie primo: Ratusz to obszar działań "Gozdawy". I tak nagle przechodzi w najtrudniejszym momencie walk o Starówkę (przypominam, że wówczas trwało już generalne natarcie niemieckie) przez barykadę, i zostaje włączony do oddziału, który walczy na drugim końcu Starego Miasta? Ma po drodze "Gozdawę", "Sosnę" i "Roga", ale idzie do oddziałów "Radosława"? Coś mocno wątpliwe.

Opisuje że zamieszkali w dwupiętrowym domu na ulicy Sokołowskiej - zajmując któreś z pięter.

I kolejna nieścisłość. Ulokowano ich w szkole przy Sokołowskiej na trzecim piętrze. Na dwóch niższych byli pracownicy, których wykorzystywano do innych prac.

Chyba że wtedy po prostu nastąpiło podzielenie ludzi na dwie grupy . Nieco dalej wspomina, że było "siebzehn" - siedemnaście "trójek" co oznacza około 50 ludzi. Kolejna grupa dołączyć miała między 22 sierpnia... także około 50 ludzi. Wedle jego opsiu sformowano ją we wczesnych godzinach popołudniowych a jeszcze przed posilkiem po wizycie "jakichś SS-manów" rozstrzelano.

Już tłumaczyłem. Mamy relacje ludzi, którzy należeli do obu grup. Wymyślili sobie, że należeli od początku do innych grup?

Z którego roku jest praca Klimaszewskiego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.