Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
legion

Ciekawostki rodem z Egiptu!

Recommended Posts

legion   

Były ciekawostki z Średniowiecza to teraz trzeba zrobić Temat Ciekawostek z Egiptu to ja zaczynam! Podam 3 Ciekawostki, potem wraz z waszymi postami po jednej by mi się one nie skończyły.

1. Do odpędzania węży

i pozbywania się pasożytów

Egipcjanie używali ząbków

czosnku!

2. Bogaci Egipcjanie

chcieli mieć służbę

także w zaświatach.

Do grobów wkładano więc

figurki służących, którzy

po ożywieniu mieli pracować

zamiast zmarłego!

3. Imhotep, architekt

Piramidy Schodkowej w Sakkarze,

był niezwykle zajętym człowiekiem -

był jednocześnie Wezyrem, Lekarzem,

Pisarzem, kapłanem i poetom!

Służył czterem różnym władcom!

Teraz wy!

amon   

Czystość i higiena .

Egipcjanie kąpali się codziennie. Nie znali mydła , używali mieszanki z oliwy , olejków zapachowych i cytryny.

Dbali też o higienę jamy ustnej , stosując wodę z solą .

Kosmetyki i makijaż

Obie płcie malowały oczy :D Pełne równouprawnienie . Używano specjalnej szminki do oczu , zwanej obecnie khulem. Do rzęs stosowano mieszankę z oliwy, sadzy i białka .

Wszystkie barwniki były w postaci proszku , dopiero przed użyciem rozprowadzono go w tłuszczu.

Znano puder , pochodził z tlenku żelaza. Znano hennę.

Szeroko stosowano pachnidła . Tylko zastosowanie było inne niż obecnie . Środek zapachowy mieszano z tłuszczem, formowano z tego stożek który umieszczano na głowie, a ściślej na peruce. Fajnie to wyglądało jak całość roztapiała się ściekając po właścicielce ' stożka zapachowego "

legion   

To teraz znowu ja!

1. Zamiast strachów na wróble, do odstraszania ptaków w Egipcie zatrudniali chłopców - musieli mieć doniosły głos i dobrze strzelać z procy!

2. W starożytnym Egipcie modne były packi na muchy zrobione - z ogonów żyraf.

Pozdrawiam Legion

Inga   
Używano specjalnej szminki do oczu , zwanej obecnie khulem.

Dzisiejsze, dobre kredki do oczu nazywane są kohl kajal i swoją nazwę wzięły od egipskiego mazidła, chociaż... hinduski również tego używały, i używają do dzisiaj.

Bollywoodzkie aktorki mają zajedwabiste oczy! :)

Kolejną ciekawostką rodem z Egyptu którą ja zapodam jest to, że to Kosmici zbudowali piramidy! :D

Inga   
Otóz Nefretete wciąż żyje.

Taaa... tez się dziwię, ze ona wciąż żyje po tych wszystkich operacjach. :lol:

Piękna królowa nie uczyniła w swym życiu nic wybitnego. Jej sława wiąże się z popiersiem znalezionym w 1932 roku przez niemieckiego archeologa Ludwiga Borchardta w Tel el Amarna.

W tym przypadku podobieństwo obu pań jest niezaprzeczalne. :P

ltrntv   
3. Imhotep, architekt

Piramidy Schodkowej w Sakkarze,

był niezwykle zajętym człowiekiem -

był jednocześnie Wezyrem, Lekarzem,

Pisarzem, kapłanem i poetom!

Służył czterem różnym władcom!

Dodatkowo jest uznawany za ojca chrzestnego iluzji, gdyz pierwsza wzmianka o magii stosowanej wylacznie w celach rozrywkowych mowi o tym jak to Imhotep obcial glowe gesi a potem ku uciesze gawiedzi przytwierdzil ja z powrotem i ges niczego nieswiadpoma wrocila do domu cala i zdrowa

latomeri   

W niektórych częściach Egiptu za remedium na wszystkie trucizny uważano sproszkowaną mumię z oliwą. Gdyby mnie ktoś chciał tak leczyć natychmiast bym wyzdrowiała. Bez kuracji...

Vapnatak   

To może ja.

W czasie budowy piramidy Chufu, budowniczowie protestowali, że nie mają zapewnionego ubrania, cebuli oraz tuszu do oczu. :)

Aby wyprostować ciało faraona Ramzesa II Wielkiego do mumifikacji, balsamiści złamali jego kręgosłup. Pod koniec życia sędziwy władca miał bowiem garb na plecach. Aby zachować w możliwie podobnym kształcie nos Ramzesa, który nota bene był duży z garbem, balsamiści włożyli do przegrody tampony, piasek i pieprz oraz u wylotu małą kość zwierzęcą. :)

Kiedy wierni chcieli złożyć ofiarę bogini Bastet w postaci kota, przybywali do świątyni, gdzie czekały na nich klatki z żywymi kotami. Odpowiedni kapłani wyciągali wskazanego kota przez klienta, po czym na jego oczach uśmiercał zwierzątko i mumifikował. Podobnie robiono w przypadku ptactwa, małp, krokodyli i innych świętych zwierząt.

Kiedy zdychał kot w rodzinie, głowa rodziny na znak żałoby goliła jedną brew lub wszystkie brwi, tudzież całe ciało.

Kiedy odkopano tę rzeźbę: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...003&bih=621 robotnicy krzyknęli chórem, że to ich wójt! Rzeźba bowiem miała idealne rysy twarzy jak ich miejscowy urzędnik. ;) Stąd też rzeźbę to określa się mianem "Wójta".

Jak mi coś jeszcze wpadnie do głowy, to z przyjemnością napiszę. :)

Przypomniałem sobie jeszcze o innych ciekawostkach. :)

Do momentu pojawienia się korpusów naukowych Napoleona oraz wykształcenia się archeologii egipskiej w ciągu XIX w., ludzkość była święcie przekonana, że twarz Sfinksa na Płaskowyżu Gizah przedstawia zgodnie z ustaleniami Herodota z Halikarnasu, nierządnicę Rahopis! :D

Jeszcze na początku XIX w. sprzedawano masowo mumie. W XVI i XVII w. twierdzono, że sproszkowana mumia to wyśmienity lek i afrodyzjak zarazem. W tym samym czasie proszek z mumii używany był przez artystów jako brązowy barwnik o nazwie Caput Mortuum (martwa głowa). Miejscowa ludność używała mumii jako opału. Jakaś amerykańska firma produkująca papier skupowała fragmenty zmumifikowanych szczątków. Zaczęła produkcję papieru, który w rezultacie miał kolor brązowy i był bezużyteczny. Firma upadła. :)

vapnatak

Edited by Vapnatak

Imię dla dawnych Egipcjan było niezwykle ważne, znajomość sekretnego imienia pozwalała kierować drugą osobą. By przejść w zaświatach obok strażników-demonów wykorzystywano znajomość ich imion: "Zrób mi przejście, albowiem ja znam ciebie, ja znam twoje IMIĘ..." (Księga Umarłych rozdz. 145), stąd i imiona mogły przybierać nader dziwne formy. W "Spiskach przeciwko wężom" (Teksty Piramid) pojawia się takie oto imię:

"... KbbhjtjtjbjtjSs, syn Hjfgt, to twoje imię".

/A. Sarwa "Teksty Piramid z piramidy Unisa", Sandomierz 2006, s. 41/

W tzw. Turyńskim Papirusie Sądowniczym zapisano informacje o procesie przeciwko zamachowcom, którzy próbowali zgładzić faraona Ramzesa III. Poddani zostali szeregowi kar: spalono ich żywcem (tylko wysokim arystokratom pozwolono popełnić samobójstwo - co dawało im możliwość życia w zaświatach), dodatkowo zniszczono zapiski z ich imieniem. Co ciekawe, nawet w zapiskach sądowych zmieniono im imiona. Stąd występują tam np. Binemwese - "Wstrętny Tebom", Mesedsure - "Re nienawidzi go", Penhuybin - "Ten zły Huy".

/szerzej T.F. Mudloff "The Conspiracy Against Ramses III in Dynasty XX", na: www.abrock.com/MudloffSite/Rameses_III.html/