Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Leuthen

Klemens (Klimek) Bachleda

Recommended Posts

Leuthen   

Niekiedy uważa się, że mówiąc o postaciach historycznych warto eksponować rolę jedynie wybitnych polityków, wojskowych czy dyplomatów. Są jednak ludzie, którzy - choć nie rozporządzali władzą - zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach naszego narodu, byli swoistymi ikonami epoki rozbiorów.

Jedną z takich postaci jest dla mnie Klimek Bachleda. Urodził się w Kościelisku koło Zakopanego w 1849 r. W wieku 12 lat został na świecie zupełnie sam. Z czasem stał się najbardziej znanym polskim przewodnikiem tatrzańskim. Towarzyszył w górach wielu znanym i wybitnym turystom i taternikom, wśród których byli: Karol Potkański, Kazimierz Tetmajer, Ferdynand Hoesick, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Franciszek H. Nowicki, Janusz Chmielowski, Mieczysław Karłowicz, ks. Walenty Gadowski. Gdy w 1909 roku Mariusz Zaruski (późniejszy legionista i generał) stworzył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Klimek Bachleda stał się jednym z najbardziej czynnych i ofiarnych członków Pogotowia, pełniąc funkcję zastępcy Mariusza Zaruskiego. W czasie wyprawy ratunkowej w dniu 6 sierpnia 1910 r. po Stanisława Szulakiewicza, który uległ ciężkiemu wypadkowi w północnej ścianie Małego Jaworowego Szczytu Klimek - wtedy już 61 letni - ruszył sam na dalsze poszukiwania rannego taternika i poniósł przy tym śmierć, runąwszy ze ściany z lawiną kamienną do żlebu Wyżniej Rówienkowej Przełęczy. Jest pochowany na nowym cmentarzu Zakopanem, choć ja osobiście uważam, że powinien znaleźć miejsce wiecznego spoczynku na Starym Cmentarzu zwanym Pęksowym Brzyzkiem - wśród najbardziej zasłużonych dla Tatr Polaków, m.in. tych, których prowadził na górskie wycieczki.

"Poświęcił się i zginął". Cześć jego pamięci [']

[Korzystałem w dużej mierze ze strony www.topr.pl]

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

Leuthen - nie wiesz czy ma swój symboliczny przynajmniej grób na cmentarzu tych co zginęli w górach na Słowacji?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Jak wspomniałem, Klimek jest pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (przy ul. Nowotarskiej). Jego ciało odnaleziono i zniesiono z gór. Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą jest tablica ku czci Klimka, pierwotnie umieszczona u podnóża Małego Jaworowego Szczytu, gdzie zginął.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.