Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Leuthen

Klemens (Klimek) Bachleda

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   

Niekiedy uważa się, że mówiąc o postaciach historycznych warto eksponować rolę jedynie wybitnych polityków, wojskowych czy dyplomatów. Są jednak ludzie, którzy - choć nie rozporządzali władzą - zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach naszego narodu, byli swoistymi ikonami epoki rozbiorów.

Jedną z takich postaci jest dla mnie Klimek Bachleda. Urodził się w Kościelisku koło Zakopanego w 1849 r. W wieku 12 lat został na świecie zupełnie sam. Z czasem stał się najbardziej znanym polskim przewodnikiem tatrzańskim. Towarzyszył w górach wielu znanym i wybitnym turystom i taternikom, wśród których byli: Karol Potkański, Kazimierz Tetmajer, Ferdynand Hoesick, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Franciszek H. Nowicki, Janusz Chmielowski, Mieczysław Karłowicz, ks. Walenty Gadowski. Gdy w 1909 roku Mariusz Zaruski (późniejszy legionista i generał) stworzył Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Klimek Bachleda stał się jednym z najbardziej czynnych i ofiarnych członków Pogotowia, pełniąc funkcję zastępcy Mariusza Zaruskiego. W czasie wyprawy ratunkowej w dniu 6 sierpnia 1910 r. po Stanisława Szulakiewicza, który uległ ciężkiemu wypadkowi w północnej ścianie Małego Jaworowego Szczytu Klimek - wtedy już 61 letni - ruszył sam na dalsze poszukiwania rannego taternika i poniósł przy tym śmierć, runąwszy ze ściany z lawiną kamienną do żlebu Wyżniej Rówienkowej Przełęczy. Jest pochowany na nowym cmentarzu Zakopanem, choć ja osobiście uważam, że powinien znaleźć miejsce wiecznego spoczynku na Starym Cmentarzu zwanym Pęksowym Brzyzkiem - wśród najbardziej zasłużonych dla Tatr Polaków, m.in. tych, których prowadził na górskie wycieczki.

"Poświęcił się i zginął". Cześć jego pamięci [']

[Korzystałem w dużej mierze ze strony www.topr.pl]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

Leuthen - nie wiesz czy ma swój symboliczny przynajmniej grób na cmentarzu tych co zginęli w górach na Słowacji?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Jak wspomniałem, Klimek jest pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (przy ul. Nowotarskiej). Jego ciało odnaleziono i zniesiono z gór. Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą jest tablica ku czci Klimka, pierwotnie umieszczona u podnóża Małego Jaworowego Szczytu, gdzie zginął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.