Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Marengo - bitwa

Recommended Posts

"Najlepiej przeprowadzona w całej historii wojen operacja taktyczna łącznego działania piechoty, artylerii i kawalerii." (Archibald Macdonell, "Napoleon i jego marszałkowie").

Bitwa niesamowita pod wieloma względami.

Siły to:

Austria 31 000 żołnierzy i 100 dział.

Francja 23 000 żołnierzy i ... 15 dział.

Atak rozpoczęli Austriacy ok. 6.00,

ok. 11.00 Napoleon zauważył, że tą bitwę może przegrać i wtedy posłał po Desaixa nakazując mu natychmiastowe przybycie. Od tego czy zdążą zależało powodzenie bitwy. Zważywszy na to, że lewe skrzydło armii zostało zniszczone bez możliwości odtworzenia, jednynie dzięki pozostałością prawego możliwy był odwrót.

Po 14.00 stuacja stała się krytyczna. Ostrzał artylerii austryjackiej trwał, Napoleon swoją artylerię stracił, jak i centrum armii, jedna szarża austryjackiej konnicy zakończyłab sprawę, ale tylko poświęcenie konnicy Napoleona uratowało odwrót.

O 15.00 Michaela von Melasa dowódca wojs Autrii wysłał do Wiednia wiadomość o zdziesiątkowaniu niepokonanego Napoleona.

O 17.00 Males uznał, że bitwę wygrał i udał się do Alessandrii, a dowództwo powierzył Zachowi. To był błąd, przyczyna porażki. Przecież Zach nigdy nie dowodził tak wielką armią, która dodatkowo była już zmęczona walką. Właśnie o 17 nadciągnął Desaix, co miało później odwrócić losy bitwy. Desaix miał powiedzieć: "Ta bitwa jest przegrana, ale jest dopiero piąta, mamy czas, aby wygrać następną". Armia Desaixa w liczbie 6 000 miała osłonić odwrót, a w nocy Napoleon miał dokonać przegrupowania sił. Wtedy dokonano właśnie genialnego ustawienia wojsk. W miejscu gdzie droga, która posuwali się nacierający żołnierze Austrii schodziła w dolinę stanął Desaix, dalej inne dywizje, a jeszcze dalej gwarida konsularna. Międz Desaixem, a gwardią ustawiono przybyłe z Desaixem armaty w liczbie 18 pod komendą Auguste Marmonta. W chwili, gdy Austria miała skończyć to co tak dobrze rozpoczęła, 18 armat huknęło w piechotę przeciwnika, który się zatrzymał. Niemalże w tym samym momencie uderzył Desaix regimentem piechoty. Podczas tego sztrumu zginął Desaix..., co zastopowało wtedy Francuzów, ale sytuację uratował Marmont podprowadzając działa. Grenadierzy Austrii jednak nie dawali za wygraną, ale atak konnicy Kellermanna przedzielił na 2 części dywizje Zacha, tak, że 2 000 żołnierzy i wódz dostali się do niewoli... Wiele zasługi Marmonta, który podprowadzał jak najbliżej działa zasypując Austryiaków kartaczami. Austriacy rozpoczęli paniczn odwrót, a dodatkowo byli nękani konnicą Napoleona. Dzień zwycięstwa pod Marengo był jednym z największych triumfów Napoleona, który miał powiedzieć: "Jaki szczęśliwy byłby ten dzień, gdybym mógł teraz ucałować Desaixa!". Napoleon płakał, pierwszy raz płakał nad ciałem Desaixa... A w Wiedniu radość po pierwszej depeszy, niesamowita z pewnością radośc, ale przerwana drugą depeszą informującą o porażce i utracie Włoch... Napoleon nadal niepokonany może gdyb Melas został do końca historia potoczyłaby się inaczej? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Cóż rzec Napoleon mógłwtedy powiedziec tak jak wellington pod waterloo tak on pod marengo:"Desaix albo noc" gdyby nie on to byłaby lipa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Davout   

Zdecydowanie, Desaix uratował pierwszego konsula, niestety w czasie szturmu on sam poległ, to była wielka strata dla Napoleona :cry: . A poza tym, Marengo 1800 wspaniała bitwa, piękne szarże kawalerii, zacięte boje piechoty. Nic ująć, nic dodać.

Bóg wie, co by dalej było z Bonapartym, jakby nie przybył Desaix :shock: :!: .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

Przede wszystkim znakomite współdziałanie kawalerii , piechoty i artylerii . Ta bitwa stanowiła wzór dla przyszłych pokoleń . Ale Napoleon przed bitwą popełnił duży błąd . Wysłał na zwiad kilka dywizji i bardzo uszczuplił swoje siły . Sam Desaix pokazał wielką odwagę prowadząc piechotę do ataku na szeregi austriaków.

Males uznał, że bitwę wygrał i udał się do Alessandrii, a dowództwo powierzył Zachowi.

Mam inne dane z ,których wynika ,że Males oddał dowództwo gen. Kaimow .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Ale Desaix padł pierwszy raniony kula prosto w głowę (cos jak kara boza za to ze pomogl napoleonowi)

[ Dodano: 2007-03-18, 15:03 ]

W "empirowym pasjansie" Łysiaka czytałem że pewien Francuz w Warszawie na posterunku śledczym przyznal sie udreczony przesluchaniami że strzelił on w plecy Desaix'owi podczas jego ataku pod Marengo :shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Marengo to klasyka. Przed bitwą nastąpiła seria błędów popełnionych przez Napoleona- całe szczeście ;) był ktoś taki jak Desaix. "Na miłość boską wróć!"-błagał Napoleon. Szlachetny Desaix wrócił. Melas psiał już depesze o zwycięstwie- a tu nagle- hm...rozczarowanie :wink: Zwyciężyli Francuzi. Obie strony poniosły olbrzymie straty- Francuzi tą jedną największą...Bonaparte kochał Desaixa, ale jego wyczyn zopstał przyćmiony właśnie przez Napoleona. Jednak od czasu Marengo Bonaparte popadł w dziwne odrętwienie...

Młody Kellerman i Marmont także się popisali- znakomita akcja i współpraca, tak jak pisał Tomek91:

Przede wszystkim znakomite współdziałanie kawalerii , piechoty i artylerii . Ta bitwa stanowiła wzór dla przyszłych pokoleń

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.