Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Podhajce 1698 - Janusz Wojtasik

Recommended Posts

Tytuł: Podhajce 1698

Autor: Janusz Wojtasik

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 184

ISBN: 978-83-11-11038-0

Ubiegając przygotowania króla Augusta II do wyprawy przeciw Turkom do Mołdawii, Tatarzy wpadli na Podole i dotarli do Podhajców, gdzie stawił im czoło hetman polny S. Potocki. Polacy odparli ataki Tatarów, ale z powodu zbyt słabych sił nie podjęli pościgu. Nim nadeszły posiłki polskie i saskie, Tatarzy wycofali się z jasyrem.

Zapraszam forumowiczów do oceny tego HB-eka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio odświeżyłem sobie tę lekturę.

Parę uwag:

Przede wszystkim dotyczące sił tatarskich-autor nie uzasadnił w żaden sposób liczb ordyńców w 3 poszczególnych zgrupowaniach tatarskich, liczebność ogólną ordy także zaniżył choć możliwe że dobrze utrafił w liczebnością do boju (co jak muszę dodać nie jest równoznaczne z całkowitą ilością ordyńców biorących udział w wyprawie)

Bardzo cenne są aneksy, które pozwalają skorygować ogólną liczebność ordyńców w górę. Brakuje ustalenia które ordy brały udział w wyprawie-choć nie wiem czy przy posiadanych źródłach było możliwe.

Co do sił polskich-autor ustala jak się wydaje ich liczebność etatową, która jest znacznie wyższa od rzeczywistej-o jakieś 20-30 procent. Niestety brak o tym informacji w tekście.

Budzi uznanie mozolne złożenie z równych relacji polskiego ODB i jego szyku, choć nie sprawdzałem na ile to się zgadza ze źródłami choćby tymi w aneksach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.