Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Kadrinazi

Decima Flottiglia MAS

Recommended Posts

[Mam nadzieję, że dobrze przeszukałem forum i takiego tematu nie ma...]

W okresie II wojny światowej armia włoska była głownie obiektem przeróżnych dowcipów o 'dzielnych wojakach', uznawana powszechnie za jedną z najsłabszych armii wojny. Jednak na pewnym polu działań Włosi przodowali i mieli ogromne sukcesy, stając się wzorem dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii czy USA.

Decima Flottiglia MAS to specjalna jednostka ludzi-żab włoskiej marynarki wojennej (Regia Marina), wsławiona wieloma akcjami w akwenie Morza Śródziemnego. Włosi mieli doświadczenia z tego typu akcjami już podczas Wielkiej Wojny, a w 1939 roku utworzyli też specjalny oddział który miał zasłynąć podczas walk z Brytyjczykami. Włosi używali torped SLC (zwanych przez żołnierzy 'świniami' - http://en.wikipedia.org/wiki/File:Maiale_at_gosport.jpg ) na których płetwonurkowie mogli się zbliżyć do okrętów przeciwnika, a także szybkich łodzi motorowych. Z sukcesami atakowali bazy brytyjskie w Gibraltarze czy Aleksandrii - zatopili min. pancerniki HMS 'Valiant' i HMS 'Queen Elizabeth'.

Czy takiego typu działania mogły w większym stopniu mieć wpływ na działania na akwenie śródziemnomorskim? W jak dużym stopniu działalność Decima Flottiglia MAS oddziaływała na Royal Navy (np. zmiana systemu obrony portów?).

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Ich działania, oprócz niezaprzeczalnej skuteczności, bez wątpienia mocno szarpały nerwy Anglików.

Jednak ich skala była zbyt niewielka, aby mogły stanowić realne zagrożenie dla marynarki brytyjskiej.

Jednakże mądrze użyte oddziały Decima Flottiglia MAS mogły wprowadzić zamieszanie w portach i ułatwić tym samym np. desant morski.

A tutaj opis użycia tzw. żywej torpedy 19 grudnia 1941 w Aleksandrii.

http://www.e-teatr.pl/pl/programy/2008_11/...gdansk_1959.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
1234   

Oj nie wiem, czy to były takie same sukcesy. Po przeczytaniu wspomnień Borghese wychodzi, że X MAS miała na koncie więcej sromotnych porażek niż sukcesów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.