Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kamilson

Rozszczenia ziemskie pytanie??

Rekomendowane odpowiedzi

kamilson   

Witam!!

Mam do was takie wielkie pytanie , wiemy co dziś się dzieje ( Żydzi chcą odzyskać bloki lub inne posiadłości) z roszczeniami ziemskimi jak ludzie z przed II wojny światowej po tracili majątki na rzecz Niemców i innych krajów . Moje pytanie kieruje się czy coś takiego miało miejsce w 20 leciu między wojennym jak ludzie podczas zaborów np Prusy lub Rosjanie czy oni walczyli o posiadłości dawne swoje które znajdowały się już w niepodległej Polsce ??? Bo mało się o tym mówi lecz prawie wcale?

Edytowane przez FSO
Bardzo proszę o: pisanie nazw narodowości [każdej!] z dużej litery - a więc Żydów, Polaków i t.p. Pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Mialo miejsce.

Domagano sie m.in zwrotu i odszkodowan za majatki skonfiskowane po powstaniach. I nie tylko.

Przodowal - jak dzisiaj - KK. Jeszcze w latach 30 ta instytucja domagala sie zwrotu 755 objektow.

W kwestii rewindykacji panstwo bylo zdaje sie dosc wstrzemiezliwe. Ustawa dot. tej problematyki

( podjeta zreszta dosc pozno) zawezala istotnie krag osob uprawnionych do odszkodowan.

To wygladalo odrobine jak gdyby czekano az, zainteresowani wymra......:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

ak_2107 : ja podejrzewam coś innego, tak między nami mówiąc. Zwróć uwagę, że tak naprawdę państwa ktore dokonały tych czy innych naruszeń własności nie istnialy, same granice także byly ustalane conajmniej długo, a stan państwa, a dokladniej skarbu nie był aż do reformy Grabskiego najlepszy. Poza tym okres stukilkudziesięciu lat, to tak naprawdę okres życia minimum trzech pokoleń, a zaszłości mogly sięgać nawet okresu 1832 roku [okres po Powstaniu Listopadowym]. Uznanie wszystkich tych roszczeń za ważne i możliwe do realizacji spowodowałoby po prostu bankructwo państwa ze wszystkim co jest powiązane z tym faktem.

Był to najprawdopodobniej główny powód zwlekania z tego typu ustawą i mocnego zacieśnienia kręgu "uprawnionych" do odszkodowań.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Majątek po zaborcach przejęło państwo i był on rozdzielany pomiędzy obywateli w ramach reformy rolnej (lub zatrzymany przez skarb państwa, albo sprzedawany). W latach '20 wydano sporo ustaw, rozporządzeń i dekretów regulujących dokładnie te kwestie. Był to zarówno majątek państw zaborczych, jak i instytucji (np. Banku Włościańskiego) oraz obywateli (Rosjan, Niemców, itd.). Majątek prywatny podlegał konfiskacie jeśli miał status "porzuconego", tzn. właściciel zniknął, uciekł, nie było go, nie był obywatelem polskim, itd. Ustawa regulowała to dość dokładnie, może jak się do niej dogrzebię, to zacytuję.

Jeśli dobrze pamiętam, to nie było możliwości składania jakichkolwiek roszczeń, chyba, że roszczenia miał obywatel polski (np. zaginął, potem się znalazł, czy coś w tym stylu - tak mi się wydaje).

Jeśli się nie mylę (niech mnie Bruno poprawi jeśli będzie tak miły), to np. na Litwie było to bardziej restrykcyjne, z automatu pozbawiano majątku wszystkich Rosjan, ale pewny nie jestem...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli się nie mylę (niech mnie Bruno poprawi jeśli będzie tak miły), to np. na Litwie było to bardziej restrykcyjne, z automatu pozbawiano majątku wszystkich Rosjan, ale pewny nie jestem...

Z tego, co się orientuję, np. litewska reforma rolna z 1922 r. nie wprowadzała rozróżnienia narodowego. Praktyka bywała różna, ale nawet zdeklarowani Polacy mieli szanse zatrzymać 80 hektarową "resztówkę". Nie przypuszczam, aby wobec etnicznych Rosjan praktyka była inna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.