Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Piechota Aztecka - Jaguary

Recommended Posts

Pancerny   

Co wiemy o tej piechocie, co sprawiało, że byli elitą armii azteckiej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaguary i Orły to dwie 'zawodowe' formacje armii azteckiej, złożone z doświadczonych wojowników- jako takie zawsze walczyły w pierwszej linii. Jaguary złożone były z weteranów, Orły to z kolei wojownicy z rodzin arystokracji.

Znamy jeszcze dwie grupy wojowników'zawodowych':

- Otomi - nazwa wywodzi z od plemienia którego członkowie słynęli z odwagi i zaciętości w walce

- Ostrzyżeni (Zgoleni? W angielskiej wersji to 'Shorn Ones', nazwa wywodzi się od tego, że mieli zgolone włosy) - najbardziej elitarny oddział, jego wojownicy ślubowali nigdy nie cofnąć się z pola walki.

Na poniższym rysunku widać kolejne etapy awansu wojownika - od chłopskiego pospolitego ruszenia, przez wejście do arystokracji (za zasługi bojowe), a potem przez wszystkie grupy 'zawodowe', aż po tytuł Tlacateccatl ('generał' armii azteckiej):

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Codex_Me...a_folio_64r.jpg

Swoją drogą polecam bardzo interesujący artykuł na anglojęzycznej wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Aztec_warfare

Share this post


Link to post
Share on other sites
darioTW   

Salve,

jak patrzymy na wojskowosc ludow Nahuatl, do ktorych zaliczali sie Aztekowie, i prawdopodbnie takze ich osiadli oraz 'dzicy' kuzyni Chichimeco z polnocy, to organizacja wojenna przypominala nieco stowarzyszenia wojenne Indian prerii, i azteckie 'bractwa' Orlow, Jaguarow, cuahchicqueh etc, tyle ze bardziej skomplikowane z powodu rozwarstwienia spoelcznego etc.

Cuahchic , l.mnoga cuahchicqueh (jezyk nahuatl) czyli wygoleni (ostrzyzeni) mieli spejclane fryzury podbne do irokezkich, tyle ze po bokach glowy mieli 2 kepki wlosow, cos jakby male 'rozki', - owi wojwonicy byli smietanka elit walczacych, ale walczyli pojedynczo lub parami - byli rodzajem czampionow armii azteckiej. Dowodcy armii nalezeli do tego bractwa - cuauhnochteuctli ( pan orzel opuncja), tlacatecatl - http://en.wikipedia.org/wiki/Tlacateccatl (najnizsza ranga generala-dowodcy), i tlacochcalcatl- http://en.wikipedia.org/wiki/Tlacochcalcatl, i byc moze sam Tlatoani...

Przy okazji w systemie rang armii azteckiej w bitwie to za Cuahchuc szli otonti/otomitl, po nich wetereni tequihuahqeh, ktorzy dowodzili pierwszymi oddzialami zorganizowanymi, a po nich cala reszta.

Cuacuahtin (wojoniwcy orly) i ocelomeh (wojownicy jaguarzy) - byli czlonkami 'szlachty'/pipiltin - jednak stawali sie czlonkami tych stowarzyszen wojennych po wykazaniu sie na polu bitwy i wzieciem pewnej ilosci brancow/jencow w czasie walki, ale dzielni wojownicy z nizszej klasy/macehualtin (glowna 'cialo' armii w czasie wojny) mogli osiagnac range cuauhpipiltin (wojownikow orlow), i towrzyli wlasna klase spoleczna w spoleczenstwie azteckim

Edited by darioTW

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.