Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dudidudek93

Przemiany ustrojowe od PKWN'u do Okrągłego Stołu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o pomoc! Mam zrobić prezentacje multimedialną na historie na temat "Przemiany ustrojowe od PKWN'u do Okrągłego Stołu" i kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac. Takze prosiłbym o podanie dat i co sie wydarzylo, reszte sobie juz znajde. Z góry dziękuję za pomoc!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
(...) kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac.

Przede wszystkim - poczytać najpierw. W necie jest tego na prawdę sporo, wystarczy skorzystać z Google:

http://pp-prl.webpark.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Rzeczpospolita_Ludowa

http://www.polskaprl.rejtravel.pl/http://w...l.rejtravel.pl/

http://www.culpolang.eu/doc/PRL.doc

Są pewne cezury. Pierwsze lata po wojnie i w trakcie, stalinizm, odwilż i wypadki poznańskie, era Cyrankiewicza i Gomułki, wypadki '68, '70, era Gierka, Solidarność, stan, wojenny, era Rakowskiego, 1989...

Powodzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum otrzymalem taka odpowiedz:

lipiec 1944 - manifest lipcowy i powstanie PKWN. Komuniści w początkowej fazie odwoływali się do konstytucji marcowej, nie odrzucając w całości spuścizny okresu przedwojennego, za wyjątkiem sanacji.

czerwiec 1945 - powstanie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej

1947 - wybory do Sejmu Ustawodawczego, uchwalenie Małej Konstytucji

1952 - konstytucja (zmiana nazwy państwa na PRL, zniesieniu urzędu Prezydenta)

1976 - poprawki do konstytucji o sojusz z ZSRR i przewodniej roli partii w budownictwie socjalistycznym

1981 - 1988 (stan wojenny i "normalizacja", podstawy utworzeni WRON, próby pozyskania wciągnięcia jednostek do Rady Konsultacyjnej

1989 - układ przy "okrągłym stole" i zmiana Konstytucji (przywrócenie Senatu, likwidacja Rady Państwa, przywrócenie urzędu Prezydenta).

Prosze o ocene i dodanie czegos jesli cos brakuje ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

brakuje i to dość dużo. Tak w największym skrócie. Żaden z prezentowanych okresów nie był jednolity i w każdym następowały sygnały mówiące że coś się dzieje. Samo pytanie pozwala dać odpowiedź w trzech conajmniej płaszczyznach:

- politycznej

- gospodarczej

- społecznej

Ad.1 - Polityczna. Tak na dobrą sprawę do '48 roku musisz zawrzeć conajmniej te wydarzenia: PKWN, Rząd Jedności Narodowej, uznanie władz PRL-u za pełnoprawne i legalne [możesz "zahaczyć" o ONZ], wybory, zjednoczenie PPS i PPR, likwidacja podziemia [dokłądniej różnej proweniencji oddziałów walczących o to co w ich mnimaniu było niepodległością]. Ostatnie z nich wskazują na symptomy "nowej ery" - stalinizacji. Kolejny podokres to '48/9 - 55. Taka najtrwalsza stalinizacja - aresztowania, nowa kosntytucja, cenzura, zmiany nazw - Stalinogród i t.p.

Kolejny etap to wypadki z '56 r w Poznaniu i zmiana na stolcu Pierwszego - czyli Gomułka i odwilż, potem mała stabilizacja i w końcu zacieśnianie pasa, które skończylo się wypadkami w '68 r. [ekscesy antyżydowskie, zdjęcie Dziadów, strajki, protesty] Ostatnie dwa lata Gomułki to coraz większy "zamordyzm" w polityce wewnętrznej i coraz większe otwarcie na Zachód [układ o uznaniu granic na Odrze i Nysie]

Potem wypadki grudniowie i Gierek. I znów dwa etapy: do '76 i do '80 r. W kwestiach politycznych Gierek to początek najweselszego baraku w obozie i zasadniczo zmiany gospodrcze. Rok '76 to przełom kiedy okazało się że gospodarka sterowana ręcznie jest coraz bardziej niewydolna a decyzje polityczne w kwestiach gospodarczych stanowią błąd. O tym, że politycznie kraj odchodził od jedynej linii kuriozalnie stanowi wpisanie do Konstytucji tekstu i przyjaźni z ZSRR.

Po Gierku następuje zamieszanie i do '81 r. panuje w zasadzie wolność, uznanie "S", i jeden olbrzymi problem: czy "S" ma wziąść udział w rządzeniu, doklądniej reformowaniu państwa czy nie. Na te zmiany nakładało się stetryczenie Breżniewa oraz bardzo silna opozycja [beton] zarówno w "S" jak i PZPR sprzeciwiająca się jakimkolwiek pertraktacjom z tymi drugimi. W końcu zagrożenie [nie wnikam jak realne] i chęć pacyfikacji przynajmniej stossunków wewnętrznych doprowadziło do Stanu Wojennego, oficjalnie zniesionego ok 2 lata potem [bodajże 22 maja '84 r -> mogę się mylić] wcześniej nastąpiło jego zawieszenie. Późniejsze przemiany są opisane w artykule : "Okrągły Stół z punktu widzenia strony rządowej] dostępny "u nas".

Ad. 2. Gospodarcze: w pierwszym etapie musisz zapisać o wysiłkach w odbudowie kraju i tym ,że jako Polska pod wpływem ZSRR odrzuciliśmy Plan Marschalla w zamian otrzymując taką czy inną pomoc ze strony ZSRR [m.in. HiL; FSO]. Cały czas do połowy lat 60 - tych w zasadzie wszelki rozwój kraju opierał się na upaństwowieniu gospodarki [od końca lat 40 tych]; rozwoju przemysłu ciężkiego, oraz próbie [inieudanej] kolektywizacji rolnictwa [m.in.PGR-y] . Musisz zaznaczyć o tym jak silny wplyw na gospodark kraju miał wpływ sektor prywatny. Od połowy lat 60 tych coraz większy udział mkiał zakup licencji [m.in. na Fiat-a 125 p, potem kolejne]. W czasie tych zakupów popełniano błędy, m.in zbyt mocno inwestując w przemysł ciężki, zbyt niewiele w inne gałęzie przemysłu [lekki, przetwórstwo i t.p] Zadłużeie rosło, doprowadząjąc w '81 - '82 r. w zasadzie do możliwego stania się realną rzeczywistością, że raty kredytów będą wyższe niż wpływy z eksportu. Od lat 40 tych musisz zaznaczyć, że cała ekonomia była księżycowa, a ręczna regulacja cen pociągałą za sobą co kilka lat zalamania na rynku - w postaci konieczności przymusowych podwyżek cen na podstawowe artykuly konsumpcyjne, co pociągało za sobą strajki by zwiększyć płace. Nakręcało to wszystko spiralę inflacyjną. Dodatkowo nijak płace nie były powiązane z wydajnością ["czy się stoi czy się leży...]. Stan wojenny to ograniczenia w możliwościach eksportu i całkowite załamanie gospodarki zakończone pod koniec lat 80 tych hiproinflacją i Planem Balcerowicz. Wcześniej drastyczne zmiany wprowadził tandem Wilczek - Rakowski. [ustawa o wolności gospodarczej]. Patrz wspomniany wyżej artykul.

Ad 3. Społęczny - zmiany związane z migracją ludności ze wsi do miast, rozwojem klasy robotniczej także tej wielkoprzemysłowej, powszechnością szkolnictwa, zanikiem analfabetyzmu, zmianami cywilizacyjnymi [elektryczność, drogi, samochody, radio, telewizja.] Nie możesz zapomnieć o repatriacji Polaków "zza Buga" w latach 40 tych, oraz wypędzeniu / wysiedleniu Niemców z terenów Ziem Odzyskanych. Trzeba w tym wszystkim zaznaczyć rolę Kościoła Kat. jako ośrodka skupiającego bardzo różne nurty opozycji, które stanowiły o tym jak bardzo zmieniło się społeczeństwo.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz jest bardzo istotna Dudidudek93 - czy zadający pytanie miał na myśli tylko ustrój polityczny, czy ustrój rozumiany jako polityczny i społeczno-gospodarczy jednocześnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy :) (nie wnikam w ocenę, przedstawiam tylko - moim zdaniem - najważniejsze etapy):

1. Okres pierwszy (prowizorium ustrojowego) - 1944-1947. Najważniejsze akty określające ustrój to: Statut Tymczasowy rad narodowych (uchwalony przez KRN na pierwszym posiedzeniu 31 grudnia 1943/1 stycznia 1944); zastępująca go ustawa z 11 września 1944 r. o organizacji i zakresie działania rad narodowych i Manifest Lipcowy. Zgodnie z tym ostatnim miały obowiązywać "podstawowe złożenia" konstytucji marcowej. Warto odnotować przemiany organu wykonawczego - PKWN, RT, TRJN. Plus referendum (1946) i wybory do Sejmu Ustawodawczego (1947).

2. Okres drugi - małej konstytucji (czy Sejmu Ustawodawczego). Jak napisano już wyżej, jest to w pierwszej fazie okres przejściowy, gdyż szereg instytucji - przynajmniej de iure - przypominało czasy międzywojenne. Najważniejsze akty - ustawa z 4 lutego 1947 r. o wyborze prezydenta i sama mała konstytucja, czyli ustawa konstytucyjna z 19 lutego 1947 r. o organizacji i zakresie działania najwyższych organów RP (w pewnym stopniu składająca się z odesłań do konstytucji marcowej).

3. Rok 50. jest dosyć istotną cezurą. W ramach narastającego stalinizmu, wówczas wprowadzono po raz pierwszy wprost do polskiego prawa pewne rozwiązania wzorowane na radzieckich (zmiany w sądownictwie i prokuraturze, zniesienie dualizmu władzy lokalnej - czyli rezygnacja z samorządu terytorialnego).

4. Konstytucja z 22 lipca 1952 r.

5. Zmiany popaździernikowe (1956-1957). Np. nieco zliberalizowana ordynacja wyborcza, przywrócenie Najwyższej Izby Kontroli.

6. Zmiany z pierwszej połowy lat 70. dotyczące terenowych organów władzy i administracji państwowej. Na przykład wprowadzenie jednoosobowych wojewodów i naczelników zamiast kolegialnych prezydiów rad narodowych

7. 1975 r. reforma administracyjna. Większa liczba województw i zniesienie powiatów.

8. Nowelizacja "gierkowska" konstytucji z 1976 r. Obszerna (wydano m.in. tekst jednolity konstytucji), ale niewiele wnosząca nowego. Kontrowersyjne (wyżej wymienione) przepisy o polityce zagranicznej i przewodniej roli partii wywołały sprzeciwy (nawet jeden poseł - S. Stomma - wstrzymał się od głosu). NIK podporządkowano rządowi (zamiast Sejmowi, jak dotychczas).

9. 1980 r. przywrócenie sądownictwa administracyjnego - NSA. Powrót NIK-u "pod Sejm".

10. Stan wojenny. Odnotować trzeba, choć wielkiego wpływu na samo funkcjonowanie najważniejszych, konstytucyjnych organów państwowych nie miał - tzn. działało to, co do tej pory. Wbrew aktualnej legendzie, WRON był instytucją czysto dekoracyjną, niemającą charakteru organu państwowego. Najważniejsze nici decyzyjne skupiały się w tzw. dyrektoriacie, ale to już inna historia.

11. 26 marca 1982 r. nowelizacja konstytucji wprowadzająca Trybunał Konstytucyjny (powołany ostatecznie w 1985 r.) i Trybunał Stanu (powołany już w 1982 r.). Powołano także w tym czasie Radę Społeczno-Gospodarczą przy Sejmie (organ konsultacyjny Sejmu, niektórzy uważali, że z niej narodzi się druga izba - tak się nie stało).

12. 1984 i 1985 r. Ordynacje wyborcze do rad narodowych i Sejmu. Dosyć liberalne jak na kraje socjalistyczne (np. dwóch kandydatów na jedno miejsce w Sejmie), ale oczywiście nie ma mowy o jakiejkolwiek wolnej grze wyborczej.

13. Grudzień 1986 r. Rada Konsultacyjna przy Przewodniczącym Rady Państwa. Pierwsza oficjalna oferta w stosunku do opozycji.

14. Maj 1987 ustawa o konsultacjach społecznych i referendum i grudzień 1987 r. referendum. Niezbyt jasne pytania, dotyczące reform politycznych i ekonomicznych. Wprowadzono bardzo wysokie wymogi poparcia, aby było rozstrzygające i dzięki temu nie było.

15. Lipiec 1987 r. ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Pierwszy Rzecznik - prof. E. Łętowska.

16. 1989 r. - okrągły stół, nowelizacja kwietniowa konstytucji, wybory itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.