Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
FSO

Gospodarka brytyjska w latach II w.ś.

Recommended Posts

FSO   

Witam;

Wielka Brytania z racji swego poożenia w zasadzie całą gospodarkę miala opartą na imporcie odpowiednich surowców i wytwarzaniu z nich "na miejscu" produktów wysokoprzetworzonych. Tak jak to obecnie czyni m.in. Japonia. Wybucha wojna, dość szybko Wielka Brytania staje się [wraz z broniącym twardo jej niepodległości Churchillem i jego rządem] niezdobytym krajem, jedyną potęgą w Europie ktorej nie złamały Niemcy. Potem przyszła próba blokady i.. No właśnie co wywołała owa próba "zagłodzenia" wyspy przez Adolfa Hitlera i U-botwaffe? Jak odczuła to gospodrka? Które skutki były trwałe a które wrecz przeciwnie?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z pewnością należy wspomnieć tutaj o Komitecie Obrony Imperium. Zajmował się problematyką przygotowań do ewentualnej przyszłej wojny. Podczas wojny zatrudnienie w przemyśle zbrojeniowym wzrosło z 3,1 mln do 5,5 mln. Rzeczą, która mogła katastrofalnie wpłynąć na gospodarkę Wielkiej Brytanii była, wspomniana już wyżej, blokada morska. Nieoceniona jest tutaj również pomoc USA w ramach Lend Lease-Act.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

jest tylko jeden mały problem z tym L-L. Byl on jak darowany, lcz potrzebny koń w którego zęby się nie patrzy jednak należy zapłacić jak za zdrowego młodego ogiera. Poza tym znakomity wzrost wydatków na wojsko powodował konieczność kredytow i pożyczek, które G.B. musiala zaciągnąć [do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy...]. Sprawiło to, że W.B. wyszla z wojny, ze słabym funtem, zadłużona i z problemmai gospodarczymi tak naprawdę.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poza tym znakomity wzrost wydatków na wojsko powodował konieczność kredytow i pożyczek, które G.B. musiala zaciągnąć [do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy...].

Posiadasz może jakieś dane na ten temat?

Sprawiło to, że W.B. wyszla z wojny, ze słabym funtem, zadłużona i z problemmai gospodarczymi tak naprawdę.

Gdyby nie pożyczki, L-L to mogło być jeszcze gorzej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witaj;

przepatrzyłem swoją biblioteczkę i mam coś w stylu "Brytyjska gospodarka w czasie II w.ś." przejrzę jutro to "zmodyfikuję posta" i wrzucę coś.

Co do L - L. Czy gospodarka byląby w gorszym stanie - nie wiem. Na pewno by mniej wydała na zkupy, ale sama z siebie byłaby w znacznie gorszym stanie pod względem zaopatrzenia w odpowiednie surowce strategiczne i wyposażenie R.N.

pozdr

A słowo cialem się stało -> pozycję wspomnianą mam. Z wielu liczb tam zapisanych, można się doczytać kilku rzeczy:

- wydatki na wojsko i "pochodne" rosły w tempie astronomicznym, stanowiąc w końcu ok 4/5 wszystkich wydatków budżetowych

- wydatki nadmierne były finansowane na trzy głowne sposoby: dodatkowe podatki, nakładane w postaci podatków wyrównawczych [dla bogatych i dużo zarabiających - w sumie bywało, że obciążenia sięgały nawet 80 kilku procent dla najbogatszych; poprzez pożyczki zaciągane przez państwo u współobywateli [typu: pożyczki wojenne] czy w końcu dodruk pieniądza.

W wyniuku tego wszystkiego płace nominalne na przestrzeni lat wojny wzrosły o ponad 30%; lecz ceny o ponad 50%; do tego inflacja. Przeciętne brytyjska rodzina, w wyniku wojny stała się biedniejsza, o wiele bardziej opodatkowana, ktorej państwo wyciągnęlo ostanie pieniądze ze skarpety, do tego pracująca w pełnym wymiaze czy to na Wyspach czy to na wojnie bezpośrednio. Z tego powodu Churchill przegral wybory w '45 r.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

kolega FSO napisał:

przepatrzyłem swoją biblioteczkę i mam coś w stylu "Brytyjska gospodarka w czasie II w.ś." przejrzę... płace nominalne na przestrzeni lat wojny wzrosły o ponad 30%; lecz ceny o ponad 50%; do tego inflacja.

zaś w temacie o nalotach dywanowych:

Gdzieś mam dane dot. W.B. gdzie jest ocenione że przy wzroście cen o ok. 145% place wzrosly o ok. 130% ['39 - '45]

I to jest wciąż ta sama książeczka? :)

Jakoś te dane liczbowe wydają się być nadto różne.

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

secesjonista: dzięki za zwrócenie uwagi - przepatrzyłem i powinno być wzrost o 50%, o 30%, natomiast te 130% czy 150% to tak zwany poziom cen w porównaniu...

Podawane wielkości były średnimi, gdyż każdy towar miał swoje zmiany, podobnie jak poszczególne składniki wchodzące w to co się zwie "kosztami utrzymania", czy "wynagrodzeniem" w poszczególnych działach gospodarki.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

odnośnikiem do porównań był rok '39 [jako ostatni rok względnego spokoju], czasem okres '35 - '39, jeśli oceniano pewne tendencje. Rok '40 przyjęto jako tak naprawdę pierwszy rok wojny prowadzonej na pełną skalę, rok w którym statki brytyjskie były zagrożone atakami niemieckich okrętów podwodnych i tak dalej.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

tak, ale nie o 130 a o 50%, płace poszły o 30%. Tylko nie należy zapominać tego, że ogromna ilość towarów była reglamentowana, na kartki lub w inny sposób "przydzielana". Oznaczało to, że w pewien sposób istniały ceny urzędowe, dość jednolite. Wymusza je fakt reglamentowania.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chcę być nadto czepliwy ale nurtuje mnie to czego wreszcie tyczyły się konkretnie te wielkości:

130% i 145% - względem czego to było liczone?

Trochę się już w tym pogubiłem...

A jaki jest tytuł tej publikacji z której kolega FSO czerpał swe informacje?

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

szerzej o gospodarce brytyjskiej w czasie wojny:

Szlichciński K. : Brytyjska gospodarka wojenna 1939 - 1945. Przy okazji cenna jest uwaga zamieszczona w rozdziale o cenach jakie obowiązywały na rynku: im bardziej dane ceny [jako statystyczne koszty utrzymania] wchodziły w życie przeciętnej osoby - tym bardziej były utrzymywane na zaniżonym poziome przez państwo.

pozdr.

PS. Było to liczone względem r. '39. Albo jest to wzrost o 45%, albo patrząc inaczej: stosunek cen przy założeniu że 1939 = 100 wynosi w roku x 1945.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

secesjonista:

1. Zmiany w istniejącym systemie podatkowym: zmniejszenie dopuszczalnej kwoty dochodu wolnego od podatku o ok 20%

2. Zwiększenie stawki podatkowej [kilka razy w ciągu wojny

3. Opodatkowanie podatkiem 60% nadmiernego zysku [czyli ok 8 - 10% wyłożonego kapitału] [ss. 143 - 144]

Dochody osób utrzymujących się z własnej pracy rosły wolniej niż dochody ogółu społeczeństwa. Wzrost wynagrodzeń robotników to wzrost ilości przepracowanych godzin [brak bezrobocia w W.B. czasu wojny]. [s. 149]

Przeciętne roczne tempo wzrostu dochodu narodowego w latach '39 - '45to ok 7% [z uwzględnieniem płac i zasiłków dla sił zbrojnych - 10%] s. 150

Przeciętny roczny wzrost kosztów utrzymania w czasie wojny wynosił 24% przy czym ceny żywności o 18%, odzieży o 59%, energii - 28% i tak dalej. Przy czym państwo gros towarów które wchodziły w skład typowego koszyka zakupów państwo subsydiowało lub na przydział. Część towarów trwałego użytku wycofano z produkcji, lub ograniczono, co także zaniżało wzrost kosztów [ss. 156 -7]

W cenach bieżących tempo wzrostu wydatków konsumpcyjnych w okresie '39 - '45 + 23, w cenach stałych -14%. [s. 160]

Ceny towarów o podstawowym znaczeniu w okresie '39 - 45 wzrosły o około 50%, płace o '51%. Kategoria płący realnej traci przydatność w określaniu zmian ze względu na racjonowanie części towarów

Z tabel: przeciętny wzrost płac: 7% rocznie, pracowników umysłowych: 5,3%, farmerów: 4,3 %; zaś płąc i zasiłków dla sil zbrojnych: 58%.... [s. 230].

Uwaga: rok obrachunkowy obejmuje okres od kwietnia do marca. Czyli Kwiecień 39 do marca '40 r...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.