Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wypracowanie z historii - matura 2009

Rekomendowane odpowiedzi

Kryzysem w maturzystów!

Komisja układająca pytania egzaminacyjne do tegorocznej matury z historii postanowiła uderzyć w maturzystów kryzysem i przygotowała dla nich dwa tematy dotyczące gospodarki nie dając możliwości wykazania się maturzystom w innych zagadnieniach.

Przemiany gospodarcze w Europie w XVI i XVII wieku.

Rozwój gospodarczy ziem polskich w latach 1815-1914.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   

Chcesz powiedzieć, ze to były tematy na rozszerzeniu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ty pisałaś podstawę? Przed chwilą dostałem telefon od Don Pedrosso, który ustalił, że takie były właśnie tematy na maturze rozszerzonej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   

Tak, ja pisałam podstawę. Nie jestem tak szalona żeby się porwać na rozszerzenie... tym bardziej, że ta odstawa rozłożyła mnie na łopatki. Wiem, że dziewczyna z sali, która dostała arkusz rozszerzony i przeczytała tematy wypracowań była bardzo zadowolona... :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdy były tematy gospodarcze o średniowieczu spotkało się to z wielką falą krytyki, m.in. prof. Samsonowicz krytykował układających pytania. CKE postanowiła jednak ponowny raz ułożyć podobne pytania... Zapewne będą osoby, którym ten tema się spodoba, ale sam chodziłem do LO i wiem, że gosp. jest traktowana po macoszemu, a na pewno nie jest tak omawiana by uczeń napisał wypracowanie na rozszerzeniu na 20 punktów, z odnośnikami do źródeł, autorów i ich krytyką... Dziwi mnie niechęć CKE do tematów typu przyczyny i skutki wydarzenia X jak to było raz w przypadku matury sprzed 2 lat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

o.O To widzę, że czeka mnie jeszcze dużo, dużo pracy, żeby zdać dobrze poziom rozszerzony.. :huh:

generalnie to niewiele bym na ten temat napisała. I szczerze współczuję maturzystom - chyba porządnie zastanowię się czy nie porwać się na tego laureata z OH..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

witam;

tematy nie są takie tragiczne, ja tam zawsze lubilem gospodarkę. Fajna sprawa - można lączyć wiele przydatnych wiadomości z różnych dziedzin - w taki sposób że nie jest to lanie wody, a wykazywanie się wiedzą. Dwa - zwykle oceniający także nie mają pelnej wiedzy w temacie:)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Humaniści są po prostu piętnowani. Państwo inwestuje w ścisłe umysły - chociażby te dodatkowe lekcje finansowane przez Unię, wśród których nie ma historii czy wosu.

I właśnie dlatego takie tematy nam serwują, żeby zniechęcić przyszłe roczniki przed zdawaniem matury z historii.

Co do tematów, to nie były one szalenie trudne ale nie można na pewno się wykazać jakąś umiejętnością procesów historycznych. No bo co można pisać o gospodarce Polski w XIX wieku?

Ja w swoim wypracowaniu skupiłem się na poszczególnych zmianach gospodarczych w poszczególnych częściach ziem polskich, mniej więcej tak:

Prusy - Wielkopolska i Pomorze zapleczem rolniczym Prus, szybko przeprowadzone uwłaszczenie, zakłady

Cegielskiego w Poznaniu.

Austria - prawie brak przemysłu, duże rozdrobnienie gospodarstw chłopskich, bieda i głód

Rosja - dobry rozwój gospodarczy, Drucki - Lubecki i jego reformy, przemysł włókienniczy w Warszawie i Łodzi, kapitał zagraniczny, Zagłębie Dąbrowskie i Staropolskie, Kanał Augustowski, rolnictwo kiepskie - późne przeprowdzone uwłaszczenie chłopów.

Wspomniałem jeszcze że przed rozbiorami Polska była potęgą jeśli chodzi o handel zbożem, i wypisałem o społecznych skutkach rozwoju gospodarczego.

Jak dostane 10 pkt to będe przeszczęśliwy :huh:;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

10 punktów to szalenie mało, to oznacza 20% w plecy..., dokładnie masz racje trudno w tych wypracowaniach myśleć przyczynowo-skutkowo raczej to jest na zasadzie piszę, co wiem. Mnie najbardziej martwi, że CKE nie dała wyboru, uczeń i tak musiał pisać o gospodarce, bo ktoś tak sobie wymyślił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

CKE powinno dawać kilka tematów do wyboru, z różnych epok i innych problematykach.

Mogliby nawet ograniczyć zadania wcześniejsze i wyżej punktować wypracowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Fanaa   

Ja uważam, że w ogóle cały ten system jest do bani, te klucze... Po co to wszystko? W historii jest o tyle dobrze, że klucz często układany jest tak, że trzeba wymienić problem i uzasadnić swoje stanowisko - i nie zależnie od tego, czy wyrazimy negatywną ocenę, czy pozytywną liczy się siła argumentów.

Edytowane przez Fanaa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pitero   

Witam wszystkich!

Mam b. ważne pytanie odnośnie tegorocznego wypracowania maturalnego z historii - zwłaszcza do osób kompetentnych w tym zakresie.

Czy jeśli praca spełnia wszystkie kryteria na poziom 4 (16 - 20 pkt), ale nie ma w niej odwołania do historiografii, to czy automatycznie spada na 15 pkt (poziom 3), czy przykładowo otrzymuje 18 - 17 pkt za brak odwołania do historiografii?

Pozdrawiam, z góry dzięki za odpowiedzi.

PS:

Mnie osobiście oba tematy bardzo podpasowały - wybrałem temat z XVI - XVII wieku (mniej obszerny - zostało mi 1,5 godziny na napisanie pracy - to nie jest dużo) i sądzę, że przedstawiłem wszystko wyczerpująco. Wykorzystałem całe dostępne miejsce. Ale zapomniałem o odwołaniu do historiografii. :huh:

Jeśli chodzi o test - wszystkie zamknięte mam dobrze, nie wiem jak z otwartymi typu interpretacja karykatury ze Stalinem i gospodarką socjalistyczną / centralnie sterowaną i ten obrazek z XIX-wiecznej Warszawy - tego nigdy do końca nie wiadomo.

A wy co napisaliście w tym zadaniu z obrazkiem z Warszawy z II połowy XIX wieku?

Edytowane przez Pitero

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   

Napis na słupie był napisany cyrylicą. To po pierwsze.

Po drugie napisałem o strojach, ale to raczej źle jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pitero   

Ja też cyrylica - to po pierwsze (skoro cyrylica to po powstaniach listopadowym i styczniowym).

Po drugie - myślałem o strojach, ale ostatecznie napisałem, że w Warszawie w I połowie XIX wieku nie było kolei konnej (na słupie był napis - stacja kolei konnej).

I z tego co teraz sprawdziłem, to chyba dobrze:

http://www.warszawa1939.pl/strona_bez.php?kod=tramwaje_konny

Ale charakterystyczne stroje na pewno też by pasowały.

Edytowane przez Pitero

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ucio   
Ja też cyrylica - to po pierwsze (skoro cyrylica to po powstaniach listopadowym i styczniowym).

Po drugie - myślałem o strojach, ale ostatecznie napisałem, że w Warszawie w I połowie XIX wieku nie było kolei konnej (na słupie był napis - stacja kolei konnej).

I z tego co teraz sprawdziłem, to chyba dobrze:

http://www.warszawa1939.pl/strona_bez.php?kod=tramwaje_konny

Ale charakterystyczne stroje na pewno też by pasowały.

Właśnie dlatego się będę modlił o elastyczny klucz ;)

A to pytanie z Katarzyną II? O kim ona pisze (chodzi o tą podkreśloną część listu).

Mam nadzieję że nie o Jakobinów :huh:

Edytowane przez Ucio

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.