Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Albinos

Quiz- Polska pod okupacją (część II)

Recommended Posts

widiowy7   

Coś mi się kojarzy, że w czasie jednej z pierwszych akcji (rozbrajanka) użył jako atrapy broni właśnie jakiejś ośki od roweru.

widiowy7   
Dokładnie o to chodziło.

Nawet nie pamiętam, w czyich wspomnieniach to czytałem. :)

Pytanko:

od sierpnia 1943 r pełnił obowiązki inspektora Inspektoratu Rejonowego AK Miechów.

1234   

Znaczy pomiędzy Grzywaczem-Świtalskim a Nieczują-Ostrowskim? Od października 1942 do 1 listopada 1943 mjr Aleksander Mikuła, ps. Władysław, Orion i parę innych.

Edited by 1234

widiowy7   

Prawie, prawie ;)

W lipcu 1944 r został mianowany dowódcą dywizji AK, która nosiła kryptonim "Dom".

1234   

Ale dowódcą 106 DP AK był właśnie Nieczuja-Ostrowski, a on objął stanowisko inspektora 1 listopada 1943, wcześniej, czyli w sierpniu 1943 jak pytałeś inspektorem był Mikuła.

widiowy7   

Dane wziąłem z "Rzeczypospolitej Partyzanckiej" właśnie jego autorstwa. I faktycznie pisze, że Mikuła decyzją komendanta Okręgu z sierpnia 1944 odszedł, a sam objął stanowisko 15 września. Trochę nie doczytałem ale Twoja kolej.

1234   

Całkiem przypadkowo usłyszałem w radiu audycje Wachowiczowej o powstańcach-poetach i tak mnie naszło; kto to napisał:

Wieki miną nad nami, przyjdą nowi ludzie

Na swoją miarę mali, na swoją ogromni

I rozorzą mogiłę i kość wydrą grudzie

I albo ślad zamiotą - albo czcią pokłonni

Odmierzą sławie dumnej w marmurze pomniki,

Które świat zadziwią... Przyjdą wichry nowe,

Nowe dziejów zarania, moce-kolędniki...

A w on czas w onym szyku tylko ten ostanie

Kto mimo koleje doskonali - trwanie...

Jak dla mnie to dość baczyńskie, Mazowsze mi przypomina, ale to nie Baczyński.

1234   

Podpowiedź: nosił min. pseudonim Krzysztof i by dość wysoko postawiony w hierarchii konspiracyjnej. Związany z Kresami, wojny nie przeżył, jego twórczość jakiś czas temu został "odkryta", przedtem nie wiedziałem, że parał się poezją.

Szumo   

Strzelę, nie wiem czy celnie. Znalazłem osobę por. Tadeusza Pietscha, który w kampanii wrześniowej był dowódcą 1 Dywizjonu Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema. Niestety jednak żadnej jego twórczości nie znalazłem.

1234   

Nie, nie. Przed wojna to ten mój się w Liceum Krzemienieckim uczył. W 1939 był podporucznikiem rezerwy, dostał się do sowieckiej niewoli, ale podał się za szeregowego i został zwolniony. W konspiracji doszedł do baaardzo wysokiego szczebla /jak na swój przedwojenny stopień/.

Szumo   

Kolejny strzał będzie. Czy jest to może Zygmunt Jan Rumel?

Szumo   

Pytanie będzie łatwe i z trochę innej strony. Każdy wie, że w Warszawie funkcjonował obóz przy ul. Gęsiej, tzw. "Gęsiówka". Jednak nie wszyscy wiedzą, że był to tylko jeden z pięciu obozów, które wchodziły w skład KL Warschau. Pytaniem jest, gdzie znajdowały się pozostałe cztery?

1234   

KL Warschau należał do obozów głównych. działał od X 42' posiadał w swej strukturze 5 lagrów, był wyposazony w komory gazowe i krematoria. lagry rozbudowywano i uruchamiano sukcesywnie, ale były ze sobą połączone obwodnicą kolejową. były to: lager na osiedlu Koło, z miejscowym laskiem; w Warszawie Zachodniej za Dworcem PKP powstały 2 lagry; na terenie zlikwidowanego getta utworzono 2 lagry: wzdłuż ul. Gęsiej i przy Bonifraterskiej.

informacje zaczerpnięte z M. Trzcińska, KL Warschau - Obóz zagłady w centrumk Warszawy, Radom 2002.