Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz- Polska pod okupacją (część II)

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

Coś mi się kojarzy, że w czasie jednej z pierwszych akcji (rozbrajanka) użył jako atrapy broni właśnie jakiejś ośki od roweru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Dokładnie o to chodziło.

Nawet nie pamiętam, w czyich wspomnieniach to czytałem. :)

Pytanko:

od sierpnia 1943 r pełnił obowiązki inspektora Inspektoratu Rejonowego AK Miechów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Znaczy pomiędzy Grzywaczem-Świtalskim a Nieczują-Ostrowskim? Od października 1942 do 1 listopada 1943 mjr Aleksander Mikuła, ps. Władysław, Orion i parę innych.

Edytowane przez 1234

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Prawie, prawie ;)

W lipcu 1944 r został mianowany dowódcą dywizji AK, która nosiła kryptonim "Dom".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Ale dowódcą 106 DP AK był właśnie Nieczuja-Ostrowski, a on objął stanowisko inspektora 1 listopada 1943, wcześniej, czyli w sierpniu 1943 jak pytałeś inspektorem był Mikuła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Dane wziąłem z "Rzeczypospolitej Partyzanckiej" właśnie jego autorstwa. I faktycznie pisze, że Mikuła decyzją komendanta Okręgu z sierpnia 1944 odszedł, a sam objął stanowisko 15 września. Trochę nie doczytałem ale Twoja kolej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Całkiem przypadkowo usłyszałem w radiu audycje Wachowiczowej o powstańcach-poetach i tak mnie naszło; kto to napisał:

Wieki miną nad nami, przyjdą nowi ludzie

Na swoją miarę mali, na swoją ogromni

I rozorzą mogiłę i kość wydrą grudzie

I albo ślad zamiotą - albo czcią pokłonni

Odmierzą sławie dumnej w marmurze pomniki,

Które świat zadziwią... Przyjdą wichry nowe,

Nowe dziejów zarania, moce-kolędniki...

A w on czas w onym szyku tylko ten ostanie

Kto mimo koleje doskonali - trwanie...

Jak dla mnie to dość baczyńskie, Mazowsze mi przypomina, ale to nie Baczyński.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Podpowiedź: nosił min. pseudonim Krzysztof i by dość wysoko postawiony w hierarchii konspiracyjnej. Związany z Kresami, wojny nie przeżył, jego twórczość jakiś czas temu został "odkryta", przedtem nie wiedziałem, że parał się poezją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Strzelę, nie wiem czy celnie. Znalazłem osobę por. Tadeusza Pietscha, który w kampanii wrześniowej był dowódcą 1 Dywizjonu Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema. Niestety jednak żadnej jego twórczości nie znalazłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

Nie, nie. Przed wojna to ten mój się w Liceum Krzemienieckim uczył. W 1939 był podporucznikiem rezerwy, dostał się do sowieckiej niewoli, ale podał się za szeregowego i został zwolniony. W konspiracji doszedł do baaardzo wysokiego szczebla /jak na swój przedwojenny stopień/.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Kolejny strzał będzie. Czy jest to może Zygmunt Jan Rumel?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Pytanie będzie łatwe i z trochę innej strony. Każdy wie, że w Warszawie funkcjonował obóz przy ul. Gęsiej, tzw. "Gęsiówka". Jednak nie wszyscy wiedzą, że był to tylko jeden z pięciu obozów, które wchodziły w skład KL Warschau. Pytaniem jest, gdzie znajdowały się pozostałe cztery?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   

KL Warschau należał do obozów głównych. działał od X 42' posiadał w swej strukturze 5 lagrów, był wyposazony w komory gazowe i krematoria. lagry rozbudowywano i uruchamiano sukcesywnie, ale były ze sobą połączone obwodnicą kolejową. były to: lager na osiedlu Koło, z miejscowym laskiem; w Warszawie Zachodniej za Dworcem PKP powstały 2 lagry; na terenie zlikwidowanego getta utworzono 2 lagry: wzdłuż ul. Gęsiej i przy Bonifraterskiej.

informacje zaczerpnięte z M. Trzcińska, KL Warschau - Obóz zagłady w centrumk Warszawy, Radom 2002.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.