Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
MK2

Juwenalia w średniowiecznej Europie

Recommended Posts

MK2   

Panowie/Panie,

temat z pewnością na fali w ostatnich dniach kojarzący się głównie z studentami, imprezami itd.

Mam jednak do was pytanie,

czym były juwenalia w średniowieczu?

Wujek Google mi podpowiada ze zapoczątkował to Neron '59, z muzyki z kolei Breve regnum (Krótkie panowanie) - pieśń żaków* krakowskich z XV wieku napisana w oryginale po łacinie. Dotyczy ona zwyczaju zwanego „juwenalia”, czyli kilkudniowego święta żaków odbywającego się każdego roku. W czasie juwenaliów wybierano „króla żaków”. Wówczas krótko, ale panowali żacy w całym mieście, bawiąc się i swawoląc. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i znany jest w całej europie.

z góry dziękuje za wszystkie informacje,

pozdrawiam serdecznie,

MK2

Share this post


Link to post
Share on other sites
puella   

Geneza juwenaliów tkwi w starożytnym Rzymie- jak wspomniane zapoczątkował te igrzyska Neron- pod nazwą "młodzieniaszków" =juwenalis.

Igrzyska te były świętem lubieżności i rozpusty- sportu (co nam się od ręki z igrzyskami kojarzy) w nich niewiele było, no chyba, że za takowy seks weźmiemy. ;)

U Tacyta w "Rocznikach" (14;15) mamy wymownie je opisane:

(...)ustanowił igrzyska pod nazwą "młodzieniaszków", do których zewsząd poczęto się zgłaszać. Ani szlachectwo, ani wiek, ani wzgląd na piastowane przedtem urzędy nie były dla nikogo hamulcem w wykonywaniu rzemiosła greckiego cz łacińskiego aktora- aż do niemęskich gestów i melodyj. Co więcej, dostojne niewiasty uczyły się nieprzyzwoitych ról; a w gaju Augusta założyły dookoła jeziora, przeznaczonego na potyczki okrętów, urządzono miejsce schadzek i karczmy, gdzie wystawiano wszystkie podniety do zbytku. Rozdzielano nadto pieniężne datki, które uczciwi z musu, hulacy dla przechwałki trwonili. Odtąd wzrastała liczba skandali i bezeceństw i nic od dawna już zepsutym obyczajom nie przyczyniło więcej rozwiązłości, niż owa kloaka.

Przepraszam za off topa, zawsze można to przenieść, albo potraktować jako preludium to właściwego tematu. ;)

Pozdrawiam.:*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wartość "Breve regnum" nie ogranicza się jedynie do samej muzyki, mamy tam opis tego święta. Poza tym utworem dysponujemy rękopisem PAU z 1508 r. (odpis prawdopodobnie wcześniejszego dziełka), obszerniejszym niż wspomniana pieśń, bo składającym się z 47 leoninów. Nosi on tytuł "Metra de sancto Galio" (a otwiera go wers: "Auram discernit, alas gallus quoque pandit").

Na podstawie obu tekstów próbowano zrekonstruować przebieg tych zabaw. Uczestnicy mieli dostarczyć dary, w tym koguty (jedną z rozrywek miała być ich walka). Odpowiedni tego typu podarunek dawał szansę na stosowniejszą funkcję na "dworze królewskim", za kaczkę - królewskiego kucharza (cocus), za kozę - błazna (histrio), za kapłona - margrabiego (marchio).

Samo święto zasadniczo trwało siedem dni i zaczynać się powinno w dniu św. Gawła (16 października), jako, że żacy obchodzili jego dzień jako festum duplex, zatem świętowanie rozpoczynali w wigilię tego dnia.

Mamy też piosenkę, składającą się z dwunastu wersów, na przemian: w łacinie i języku polskim, zaczynającą się wersem: "Ad festa regis incliti", gdzie wzmiankuje się o wyborze króla żaków.

/za: H. Kowalewicz "Średniowieczna poezja polskich żaków" "Pamiętnik Literacki". T. 64, nr 1, 1073/

Z literatury:

Z. Jachimecki "Na marginesie pieśni studenckiej z XV wieku"

M. Szczepańska "Do historii polskiej muzyki świeckiej w XV stuleciu", "Kwartalnik Muzyczny” 1929

R. Ganszyniec "Echa pieśni goliardowej w Polsce", "Przegląd Humanistyczny" 1930, z. 2

W. Seredyński "Trzy zabytki języka polskiego z drugiej połowy XV wieku", "Sprawozdania Komisji Językowej AU" t. 1, 1880

T. Tyс "Z dziejów kultury w Polsce średniowiecznej"

H. Waddel "Średniowiecze wagantów".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.