Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Artykuły hetmańskie i wojskowe

Recommended Posts

W nowożytności zostały wprowadzone stałe armie na usługach państw. W sferze prawa wojny przyczyniło się to do wydawania np. artykułów, kodeksów, czy instrukcji wojskowych, które mimo, że kierowane tylko do własnych wojsk miały jednak wpływ na kształtowanie się prawa wojny.

Znane nam są kodeks cesarza Maksymiliana II z 1570 r., kodeks Maurycego z Nassau z 1590 r., artykuły wojenne szwedzkiego króla Gustawa Adolfa z roku 1621.

My również możemy się takimi kodyfikacjami poszczycić są to artykuły hetmańskie z 1609 r. przypisywanego autorstwa hetmana Stanisława Żółkiewskiego i artykuły wojskowe autorstwa hetmana Krzysztofa Radziwiłła z 1635 roku.

Po pierwsze czy znana jest ich treść. Po drugie jak je ocenicie w kontekście innych podobnych kodyfikacji jak i czy uważacie, że wymienione artykuły hetmańskie i wojskowe miały wpływ na kształtowanie się prawa wojny? Czy był w jakiś sposób innowacyjne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tee-eR   

Odsyłam do książki Stanisława Kutrzeby "Polskie Ustawy i Artykuły Wojskowe od XV do XVIII wieku" Krakó 1937r sa w niej zawarte teksty artykułów. Polecam też Karola Koranyia "Z badań nad Polskimi i Szwedzkimi artykułami wojskowymi XVII stulecia" tu jest porównanie władysławowskich "Artykułów wojsku cudzoziemskiemu opisanych" z artykułami Gustawa II Adolfa z lipca 1621r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulacje Władysława IV wzorowane były na przepisach Gustawa Adolfa (w redakcji z 1632 r. z Elfsnabben pt. "Schwedisches Kriegsrecht oderArticulsbrieff Gustaffs Adolffs. Sambt angeffehter General und Ober-Gerichts Ordnung"), zatem nowatorskimi; w sensie ogólnym; trudno je nazwać. W polskiej wersji opuszczono 18 artykułów - głównie tyczących protestanckich nabożeństw oraz tyczących się konnicy - sądu dla jezdnych, spraw co do wagmistrza, rumormistrza, generalnego profosa itp., za to dodano regulacje co do artylerii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.